От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте.
Отскоро се занимавам с ЛЕД осветление (чисто любителси) и в главата ми се е загнездила една идея.
Искам да си направя за хола таванно осветително тяло изградено от LED топло бяло гъвкава светодиодна лента и подходящ дифузер.
Проекта ми е с размери ВхШхД - 100х950х650 мм.
Идеята ми е да постигна нещо подобно:
Изображение
Изображение
, но с различни размери и ЦЕНА.

Целта ми е да използвам ОГЛЕДАЛО или някаква отражателна повърхност (много зависи от греенето) за основа и върху нея ще залепя диодната лента. Мисля да използвам 20 или 30 метра от тази лента:
http://www.bgled.com/product/28/led-len ... -60ww.html
.
Цвят Бял - топло
Водозащитен Не
Светодиод тип 3528 SMD LED
Светодиоди (бр.) 60
Светлинен поток (mcd) 60x850
Светлинен поток (lumen) 150
Мощност (W) 4.8
Ъгъл на светене (градуси) 120°
Захранване (V) 12
Ток (mAmps) 0.34 - 0.40
Послед.свързване до (м) 15
Размери (мм) 1000 x 9 х 3

, свързана на 2 кръга от 10 или 20 метра.
Лентите ще бъдат разположени през 2 или 3 см.

За дифузер смятам да използвам тънък плексиглас и матирано стъкло.
Корпусът ще е от дърво (фурнир).

Има ли някой представа дали проекта ми е осъществим?
Ще грее ли прекалено много лентата?
По мои сметки светлинния поток ще бъде около 3000 до 4500 лумена, което смятам, че е достатъчно за да осветява около 14 м2.
Темата смятам, че е интересна. Надявам се да има хорам които ще се включат и помогнат за проекта.
8180 - майстор
Според мен е осъществимо.
Няма да грее особено - цялата консумираната мощност е ~150W, като нямам представа каква част е топлина. Пробвай, ако е нужно ще измислиш как да вентилираш.
Не ми е ясно предназначението на тънкия плексиглас. Бих го заменил с дифузно фолио - ГЕКО имат добро (ок.15лв/м2), сигурно и други. Лепиш отвътре на прозрачно стъкло. Има и някакъв защитен ефект при евентуално счупване. С 3мм. опал плексиглас трябва също да стане - по-безопасно е.
Огледалото също може да замениш с фолио за по-леко или с тънка неръждавейка, която би спомогнала охлаждането. Не очаквам съществен ефект от това огледало. Има един алумин - "стуко", който добре разсейва, но по-трудно ще лепиш лентите по него.
Чисто умозрително, за 14м2 едва ли ще е достатъчно едно тяло. Показваш доста по-голямо на снимката. Лумените може да са достатъчни, но силно концентрираш. Пак зависи какво точно търсиш и геометрията на помещението - под тялото, според мен ще четеш, настрани - вероятно трудно.
Сигурно си проверил - материалите ще ударят 200лв. С ДДС повече, ако не си фирма.
Виждал съм тяло с подобни размери изработено с RGB светодиоди и служеше за декорация ,а не за осветление.
От личен опит мога да ти кажа че нама нужда да ползваш огледало, а гърба просто трябва да е бял. При такава гъстота на насищане доста ще загрява което не е добре за живота на светодиодите.
Моя съвет е за гръб използвай алуминиева ламарина 2-3мм. боядисана или фолирана в бяло , гъстота на лентата през 50мм. за лице 2-3мм. плексиглас опал. В горната част може да направиш и малко отвори за вентилация. При това положение се получава тяло около 60 вата .,което смятам че няма да грее. Ще осветява добре но най-вероятно недостатъчно.
И тук вече ще трябва да прицениш дали може да се сложи и още лента за да увеличиш мощноста. В крайна сметка опита ще покаже оптималното количество светодиоди.
В този момент се опитвам да сглобя умален вариант на тялото (400х200 мм). Лампата ще се монтира в банята в два екземпляра. Ще използвам 2,5 м от тази лента:
http://www.ledpower.bg/product_info.php ... d=21001474
с това захранване:
http://www.ledpower.bg/product_info.php ... d=21002017
За основа ще използвам 1 мм нераждавейка.
Дифузер- плексиглас опал и за завършек 4 мм матирано стъкло. Смятам, че със стъклото ще изглежда по-елегантно.
Ще се опитам да кача снимки.
Всичко е свързано и резултата е повече от добър.
За основа използвах неръждавейка 1 мм и добре отнема и разпределя топлината.
Дифузера е плексиглас 3 мм, но утре ще пробвам с 2 мм.
Снимки ще кача утре.
Niky - специалист
Много интересна тема. Дали би споделил с нас малко снимки и повече подробности. Мисля да си направя подобно тяло за коридора.
svetliopi44 - Чирак...
То това на снимката горе е с Барисол ... :arrow:
255388 - специалист
Идеята ти е добра. И аз се занимавам с подобни проекти в домашни условия, но те съветвам преди да започнеш по-мащабен(съответно по-бюджетен) проект да обърнеш внимание на цветопредаването на светлодиодите, които ще ползваш. Ползвам доста китайски лампи и отделни светлодиоди с топло бяла светлина(warm white), но цветопредаването им е доста лошо, което създава в известна степен дискомфорт в помещението...бледа кожа, постни цветове. Трябва ти Ra=70-80. За съжаление малко от китайските 'диоди имат проведени такива тестове и данни, но не пречи да се понахалства за такава информация. :cool:

Тема "ЛЕД ПАНЕЛ с лед лента и подходящ дифузер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: