От мобилни телефони до цифрови камери
mita6kiii - специалист
Към съществуваща домофона система в жилище,искам да добавя и въпросния ел.магнитен насрещник и с натискане на бутон да се отваря вратата.Имам само насрещника ,работи на 12 волта DC, но ако може да ми помогнете със захранването му.Схемата по-долу я намерих в нета и ми се вижда лесна за испълнение,но искам да знам с какви параметри да е ценеровия диод(като отида в магазин да си го купя да знам какво да кажа :lol: ). Интересува ме и дали това е добър(правилен)избор на схема?

Прикачен файл

3570.jpg
mladkal - майстор
В старо (работещо) захранване от РС (компютър) има 12 волта изправено; стабилизирано и т.н.... цената му е тънка, а ако е втора употреба е за без пари. Дали не е по-удачно, си мисля!?
mita6kiii - специалист
Не е само въпроса да работи със захранване, а да има батерия за моментите когато няма ток.Затова се спрях на тази схема. :?
mladkal - майстор
mita6kiii написа:
...но искам да знам с какви параметри да е ценеровия диод(като отида в магазин да си го купя да знам какво да кажа :lol: ). ...
Диода е ценеров 1N5404 пише си го на схемата) 400Волта 3 ампера. цената му е около 15-20 стотинки.
ELEMENTAL - специалист
На мястото на ценера може да се сложат 2 ценерови диода 6,8V/1W свързани последователно.
П.П.1N5404 e изправителен диод.
mita6kiii - специалист
Благодаря за отговорите колеги.
ELEMENTAL да разбирам ли ,че този ценеров диод от схемата е 12-13 волта,2 вата или съм в грешка? Ще ми се батерията да е защитена от презареждане и същевремено да се зарежда сигурно, за да има по-дълъг живот.
a_nikolov - специалист
Можеш да опиташ със стар UPS или със някое китче за аларма дето са с опция за зареждане на акумулатор.
За мен лично решението с UPS-а е най добро.
mita6kiii - специалист
Да, UPS-а е решение,но нали трябва да се гледа и финансовата страна :? .
Minkov - специалист
mita6kiii написа:
Благодаря за отговорите колеги.
ELEMENTAL да разбирам ли ,че този ценеров диод от схемата е 12-13 волта,2 вата или съм в грешка? Ще ми се батерията да е защитена от презареждане и същевремено да се зарежда сигурно, за да има по-дълъг живот.
По-добре 2х6.8V за да е по-високо напрежението. В дежурем режим е добре напрежението върху оловните батерии да се ограничи на 13.8-14.0V, но не по-малко (пише го на корпуса на смата батерия). Ако ценеровите диоди са по-маломощни пак вършат работа, но за да не се препекат :), трябва да се повиши стойността на резистора. В този случай батерията ще се зарежда по-бавно, но какво от това? Надявам се, че тока в сградата не спира така често и продължително, поради което единствената работа на тази бартерия ще бъде да се зарежда.
mita6kiii - специалист
Minkov написа:
mita6kiii написа:
Благодаря за отговорите колеги.
ELEMENTAL да разбирам ли ,че този ценеров диод от схемата е 12-13 волта,2 вата или съм в грешка? Ще ми се батерията да е защитена от презареждане и същевремено да се зарежда сигурно, за да има по-дълъг живот.
По-добре 2х6.8V за да е по-високо напрежението. В дежурем режим е добре напрежението върху оловните батерии да се ограничи на 13.8-14.0V, но не по-малко (пише го на корпуса на смата батерия). Ако ценеровите диоди са по-маломощни пак вършат работа, но за да не се препекат :), трябва да се повиши стойността на резистора. В този случай батерията ще се зарежда по-бавно, но какво от това? Надявам се, че тока в сградата не спира така често и продължително, поради което единствената работа на тази бартерия ще бъде да се зарежда.
Благодаря за отговора колега,ще се вслушам в съвета ти. :partyman:

Тема "Захранване на ел.магнитен насрещник на брава?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: