От мобилни телефони до цифрови камери
k8l8 - специалист
Е това вече си е мой избор.Може би защото галванично разделям електрониката от тиристора.Едно време поправях много пъти едно зарядно Рассвет и обикновено гърмяха тиристорите и транзистора преди тях.
sstefanov - майстор
Да, но в схемата нямаш галванично разделяне.
Ако имаше нямаше да питам.
k8l8 - специалист
"Гаванично" в смисъл да предпазя VT1 и електрониката преди него.
sstefanov - майстор
Горе-долу ми се изясни. Благодаря!

Мнението ми (с което по никакъв начин не искам да ангажирам никого) е, че няма смисъл от труднонамираем оптрон за 2 лв, който да защити части за 30 стотинки. Според мен той може (поне така ми се струва, не съм пробвал схемата) да се замести от обикновен (евтин и разпространен) PNP транзистор. Ако някой има мнение по въпроса, нека да го напише, че темата заприлича на чат между двама души.

Още веднъж благодаря за разясненията и за споделената схема!
Поздрави и успехи на хората, които ще я правят по-нататък.
hygro - майстор
:? Ако си го поставиш за цел, сигурно ще намериш начин да включиш и магнетрон в това зарядно, но наливането на излишни елементи не е начина за компенсиране на недобрата схемотехника.

Схемата в този вид съдържа тежки принципни недостатъци. В случая трансформаторът е елемента, който ограничава зарядния ток, което е порочен подход и е истинската причина за ниската надеждност.

Подкрепям sstefanov.
k8l8 - специалист
Само за протокола МОС 3023 струва в Комет по каталог 0,335 долара т.е. около 60 стотинки.
rutaro - специалист
А какво ще кажете за тази схема.
С потенциометъра "Р1" се регулира зарядния ток.
С потенциометър "Р2" се регулира напрежението от 14до14,3V (по желание)да изключи.

Прикачен файл

zariadno7.jpg
zariadno7.jpg (111.82 KиБ) Видяна 3877 пъти
sstefanov - майстор
Много части, При отпушен Tr1 нищо не ограничава тока към акумулатора.
Странно свързани транзистори.
Първата схема е къде по-добра.

Забележката на hygro важи още повече за тази схема!

P.S:
Неграмотно (или небрежно) направена картинка.
rutaro - специалист
Благодаря. Ако някой има добре работеща схема, с ограничение на тока (по възможност електронно), и автоматично изключване, моля да я сподели.
k8l8 - специалист
Rutaro е тука е черешката на тортата:с ограничение на тока (по възможност електронно).Това с аналогова техника сега го мисля а с микроконтролери е много лесно да се направи стига да разбираш.

Тема "Зарядно за акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: