От мобилни телефони до цифрови камери
skrijo - специалист
Здравейте :) .Възможно ли е да се регулира големината на ток на електрожен плавно ,не както е до сега на определени степени ? Благодаря много .
Найденов - специалист
Може. Като се направи регулируем токоизправител откъм вторичната намотка- два мощни диода и два мощни тиристора на около 200- 250 ампера, свързани по схема Грец, със съответна схема за управление на тиристорите.
Управление откъм първичната с тиристори или симистор е възможна, но не е препоръчителна поради това, че се изрязва част от синусоидата, което не е добре за нискочестотни трансформатори. (Предполагам, че питаш за трансформаторен електрожен.)
Ето по тази схема съм направил два електрожена и съм доволен от работата им, а сега съм пред завършването на трети (даже един приятел ползва първия, за да направи някои къпрежи по вратата на старата си Застава), като искам да подчертая, че преди това не съм се занимавал с изработка на електрожен:
Изображение
Схемата не е сложна, както може да ти се стори на пръв поглед, още повече, че управляващата част (вдясно на изображението- от греца VD5) може да се опрости още, като се замени с динистор и резистор. Единствената доработка, която трябва да се направи по съществуващия трансформатор е да се навие допълнителна намотка- 40 навивки с лакиран проводник със сечение 0.2- 0.75 квадратни милиметра, което с малко търпение може да стане и без да се разглобява електрожена.
Ако ти представлява интерес, ще се постарая да кача цялата статия и да ти подскажа каквото знам.
valat111 - специалист
Да, може и с това
Прикачен файл:
DSCI0367.JPG
...стари руски тиристори...много яки /160 А/900В/
skrijo - специалист
Сaмо с диоди няма ли да стане :?:
Найденов - специалист
Диодите само ще го изправят.

Тема "Плавно регулиране на големината на ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: