От мобилни телефони до цифрови камери
imarh - специалист
Мисля да си направя зарядно за лидълските радиостанции, което да боцвам в запалката на колата. Фабричното дава 9V/200mA за заряд. Аз мисля да боцна 7809 директно в куплунга дето влиза в запалаката и от там с жак в радиостанциите.

1. Трябва ли да слагам кондензатори на входа и изхода на 7809 при положения, че преди него имам акумулатор?
2. При макс 1А за 7809, а консумация 200мА ще му е горещо ли без радиатор и проветрение затворен в куплунга?
sstefanov - майстор
1. Хубаво е да има кондензатор възможно най-близо до схемата
2. Разсейваната мощност върху 7809 ще е (14V-9V)*0.2A=1W. Сложи радиатор, че ще се опече особено в нагрята от слънцето кола.

Друг вариант е да използваш импулсни преобразуватели, например:
http://www.ebay.com/itm/Hot-DC-DC-adjus ... 4d0d8c0da2

Тогава ще минеш и без радиатор.
imarh - специалист
sstefanov написа:
1. Хубаво е да има кондензатор възможно най-близо до схемата
2. Разсейваната мощност върху 7809 ще е (14V-9V)*0.2A=1W. Сложи радиатор, че ще се опече особено в нагрята от слънцето кола.

Друг вариант е да използваш импулсни преобразуватели, например:
http://www.ebay.com/itm/Hot-DC-DC-adjus ... 4d0d8c0da2

Тогава ще минеш и без радиатор.
Голям да пораснеш!

1. Кондензатора трябва да е най-близо до входа и/или изхода на 7809? Електролитен? uF?
2. 7809 SMD или DIP по-добре по отношение на охлаждането?

А куплунга ще го понадупча за да има някакво проветрение все пак....
sstefanov - майстор
2 кондезатора и на входа и на изхода.
От 10 микрофарада нагоре.

7809 в TO220 с радиатор, иначе си я изпекъл за минути.
MrMurdjo - майстор
С LM2576 фабрично произведен за 9 волта стават много елементарни и надеждни преобразователи. До 3А ток и без значително отделяне на топлина. Малко по-сложно от линеен стабилизатор, но все пак достатъчно просто. А и ги има в продажба у нас. Трябва само още дросел 100 микрохенри, един Шотки диод и два кондензатора. На входа може да е доста малък по капацитет. Входното напрежение може да е (по памет) до 40 волта.
shotik - майстор
Имам готово захранващо устройство от 12 В на 6 и 9 В,специално за автомобили..
Ако те интересува ,пиши на лични.

Прикачен файл

P1090966.JPG
imarh - специалист
Направих си с един 7809 в ТО220 като го монтирах директно в мъжкия куплунг за запалка и от там кабел с жак като на зарядното. Металния му гръб запоих за минусовата щипка на куплунга, за да играе ролята и на радиатор. При ~300мА консумация не грее грам. Кондензатори не слагах защото нямаше място.

Тема "9V от колата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: