• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
todortv - майстор
Стандартните стойности на резисторите са по-близки помежду си, отколкото тези на електролитите, освен ако
не се направи топка от паралелни и релето губи компактност.
hidrazin - майстор
Стандартните стойности на резисторите зависят от класът им на точност. За ред Е6 са само шест стойности - 10 15 22 33 47 68. За ред Е96 са съответно 96 стойности. Същият стандарт IEC 60063 се отнася и за кондензатори, ценери, дросели ... Така че стъпката е еднаква. :) Друг е въпросът че електролитните кондензатори трудно се правят с висок клас на точност и обикновено се ограничават в ред Е24 което отговаря на резистори с клас на точност 5%.
E24 ( 5%): 10 12 15 18 22 27 33 39 47 56 68 82
11 13 16 20 24 30 36 43 51 62 75 91
Едва ли в това реле слагаш резистори 1 и 2%? Е, вярно че едва ли из моите кашони с чаркове имам всички стойности от този ред. Пък и донякъде си прав за резистора - винаги може да сложиш един тример. :-D
И още малко офтопик. Някъде 88-а си правих домашно стъпало. Всички приятели на захранването слагаха ключета. Аз много се бях меракландисал да е с бутон и така го направих. Още си е живо и здраво и даже въпросния бутон още си свети. :shock:
Прикачен файл:
PICT0147.JPG
:partyman:
lz1wvm - специалист
Ето схема на тригерно реле.
Ако релетата са за постоянно напрежение,трябва да се свърже по един паралелен диод на бобинките.
  • 1
  • 2

Тема "въпрос за реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: