• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
venkabg - напреднал
Благодаря! Не се бях сетил, че двигателчето накъсва. Умножител никога не съм правил. И дори да не е за свещи, имам мерак да го пробвам. Практиката ми е малко слаба. Обаче съм прочел доста книги за основните полупроводникови елементи и мисля, че ще се опрява. Извинявам се за нахалството, но има един мит, който не мога да си го обясня. Свързваш последователно диод с консуматор на 220в и напрежението става 110в. Ти правиш еднополупериодно изправяне. Пулсациите намаляват и режеш единия полупериод. Амплитудата обаче остава същата, а амплитудата е напрежението.
venkabg - напреднал
Пробвах схемата със звънчевия траф. При около 4,5 волта изходното е около 40 волта. Опитах да захрана една крушка 21 волта обаче захранването ми е 150 mA и предполагам, че като го натоварих и напрежението спадна много. Около 8 волта напрежението е 100 волта. С двигателче честотата е по-голяма и по малко се усеща обаче при 100 волта без двигател, а с ключе става малка чистота и ме жигоса яко. Давам инфо за бъдещи ентусиасти. :yawinkle:
miroton - майстор
Топлата вода е открита отдавна само си губиш времето,използвай готови разработки.
ivanovbg - майстор
venkabg написа:
Благодаря! Не се бях сетил, че двигателчето накъсва. Умножител никога не съм правил. И дори да не е за свещи, имам мерак да го пробвам. Практиката ми е малко слаба. Обаче съм прочел доста книги за основните полупроводникови елементи и мисля, че ще се опрява. Извинявам се за нахалството, но има един мит, който не мога да си го обясня. Свързваш последователно диод с консуматор на 220в и напрежението става 110в. Ти правиш еднополупериодно изправяне. Пулсациите намаляват и режеш единия полупериод. Амплитудата обаче остава същата, а амплитудата е напрежението.
Не се занимавай да правиш умножител тогава. Много вероятно е да стане тежък нещастен случай. Иначе чети http://www.referati.org/diodi-i-tokoizp ... 23/ref/p16 и това ще ти отговори на мита, който не е мит.
ge6aaaa3 - специалист
Тези книги да не си ги чел по диагонал? :-D Естествено, че ще получиш 110В. Ти практически режеш половината амплитуда. Недостатъкът е, че не се получава синусоида. Иначе за това с моторчето - зарежи. Истината е в една схемичка на ШИМ с 555 и някакво трафче. Аз съм го правил с траф от старо зарядно на телефон/не импулсно/. Характеристиките му бяха нещо от сорта на 220В/3,6В на 150мА. Идеята е изходното напрежение на трансформатора да е възможно най-ниско, което значи, че вторичната му намотка е с малко навивки. ШИМ-а не е нещо сложно и скъпо. Виж в гуглето има схеми. С него можеш да коригираш честотата и коефициента на запълване. С малко търпение, ще извлечеш максималното от трансформатора. Аз получих 1см волтова дъга, а замисълът беше за електрошок. Като се има предвид, че пробивното напрежение на въздухът в най-лошият случай е 4kV/см и захранването беше 9 волтова батерия, не е лошо. При 12 волта сигурно ще изкара повече, но може и да пробие изолацията на вторичната. Ако си намериш бобина от кола, ще е най-добре.
:partyman:
ivanovbg - майстор
ge6aaaa3 написа:
Тези книги да не си ги чел по диагонал? :-D Естествено, че ще получиш 110В. Ти практически режеш половината амплитуда...
А ако изгладиш напрежението с кондензатор пак ли ще е 110? :wink:
ge6aaaa3 - специалист
Не, но той говореше за постановка със само един диод и консуматор. :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Умножител на напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: