От мобилни телефони до цифрови камери
rrusev - напреднал
Здравейте!
Търся принципни схеми на преобразуватели на сигнал от термосъпротивление Pt100 с изход 4..20mA и на такъв с изход 0..10V.
Както и подходяща допълнителна литература за тях - за разработване на дипломна работа.
Благодаря предварително!
rrusev - напреднал
Благодаря, ще имам време да се опитам да преведа текста и да се запозная по-подробно :)
todortv - майстор
И когато търсиш не пиши преобразувател, а трансмитер. :partyman:
8180 - майстор
Щом е за дипломна работа, сигурно ще е необходимо освен схемата да прочетеш и защитиш доста въпроси. Нахвърлям набързо (работно по сх. №15 от линка):
1. Според заданието, обхвата на измерване и зададената точност, разгледай неленейността на характиристиката на термосъпротивлението, с евентуални насоки за тарирането, с цел намаляване на половина грешката от нелинейност.
2. Начини и избор за включване на термосъпротивлението - мостова схема (в линка) и други.
3. Не е показано на схемата - при отдалечено свързване на платината се препоръчва трипроводна линия, като не е лошо да се предвиди балансиране на измерв. мост заедно с линията.
4. Пак според зададената точност и работни условия (анализ на погрешностите) се защитава т.нар. инструментален диференциален усилвател AD 708 на входа. Би могъл да бъде и обикновен със съответния анализ - повече съпротивления по входовете, по-лошо потискане на синфазния сигнал и смушения, и пр. Тук, практически всяка книжка по операционни усилватели ще е от полза.
5. Вероятно (според даскала), ще е нужно да се разгледат по принцип предимства/недостатъци/приложение на унифицираните сигнали, респективно преобразуватели.
4-20mA по принцип позволява да се осъществи т.нар. "активен сензор" по дву- или трипроводна линия (за захранването и унифицирания сигнал), който има някои предимства (не се задълбочих в описанието на схемата от линка, дали става за двупроводна).
Това е набързо, като насоки за една по-прилична дипломна работа, според мен.

П.П. Бележката на Тодоров е добра за търсенето, но уточни дали е редно да се ползва "трансмитер" в самата дипломна работа, че някои "професоря" са супер чувствителни за терминологията, пък и си е редно да бъде издържано изложението и защитата - предполагам за университет става дума. Едно време имаше стандарт за термините. Как е сега - не знам.
Успех,
rrusev - напреднал
Благодаря за насоките, засега събирам информация, не съм започнал активна работа по дипломната :) =D>
Знам, че се казва трансмитер, но това все пак е преобразувател (тази дума предпочита преподавателя :) ), затова го написах така. Приемам забележката.
Ако имам още въпроси ще ги задавам, виждам че има хора готови да помагат =D>
8180 - майстор
todortv написа:
Oще малко инфо.
=D>
Ти направо му написа една глава от Дипломата.
rrusev - напреднал
:) за кой път благодаря, моля спрете засега :) нека обработя и осмисля информацията.
Радвам се, че все още има хора готови да помагат, а не да се подиграват. Благодаря ви, бъдете живи и здрави!

Тема "Преобразуватели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: