• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 10:02 pmLisko написа:
Тази батерия не съм я виждал.
А аз съм я усещал от първо лице, единствено число.
Когато един приятел хвърли такава във въздуха и успя да ме уцели в лявото слепоочие. (без да иска де)
Вероятно ме спаси това че тогава (6-7-ми клас) носех очила и рамката ме е предпазила да ми пръсне чутурата.
Не помня колко тежи ама е над кило и нагоре.
Вероятно и за това съм толкова умен. :lol: :x
вт мар 26, 2024 10:02 pmLisko написа:
Явно този червения дизайн са го плякали навред.
К'ъф е проблема с червения дизайн или пак жендърство? Я питай онези що им са червени Ферери-тата... :^o
вт мар 26, 2024 10:02 pmLisko написа:
Елементите бяха заляти с катран отгоре, може би най-евтино е било така?
Не правиш разлика между катран и битум/асфалт. Различни са, катрана е течен при нормална температура.
С него се намазват политици и после се дресират с птичи пера.
А в момента нямаме толкова катран, колкото ни е необходимо. :) И пера също.
:partyman:
P.S. По спомени СЕЛ-40 бяха водоналивни.
Отгоре, през битума имаше стъклена тръбичка през която се налива дестилирана вода и така батерията се активира.
Суха може да се съхранява с години.
Цифрата 40 е капацитета - гарантирани 40Ah (350 часа при консумация 150mA). Реално над 50Ah
Такива слагаха на последния вагон на всяка влакова композиция.
Две такива батерии (3 волта общо) в жълта, метална кутия и "мигалка" с два гераманиеви транзистора SFT залети с епоксидна смола в кибритена кутийка.
Последна промяна от hidrazin на ср мар 27, 2024 10:29 am, променено общо 1 път.
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 11:22 pmDMN написа:
Общо взето на часовник, който е с плавно движение - с мултицет ми показа около 1.4 милиампера - батерията я ядеше за около месец(отдавна вече стои неизползваем). С осцилоскоп към мултицета консумацията на ток изглежда така - 16 херца:


05.jpg


А на обикновен часовник със секундно преместване на секундната стрелка изглежда така - 1 херц:



07.jpg


На тоя последния му слагам батерии, които вече не могат да движат стрелката на други часовници, и продължава да си работи с тях още месеци - изтисква ги докрай - даже сега продължава да работи с една батерия, която в момента е 0.97V, не помня кога съм я слагал :-D .
Ония с плавното движение обаче яко ядат батерии, така че за тях си струва да се помисли за мрежово захранване.
Варианти вече се дадоха.
То и от тези дето със секундно местене на стрелката, аз имах един такъв преди, гълташе много на често батериите, явно зависи как е направен..
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 11:22 pmDMN написа:
А на обикновен часовник със секундно преместване на секундната стрелка изглежда така - 1 херц
Класиката в жанра - часовниците от СССР Слава и подобните им.
Схемата и изпълнението им са буквално елементарни и почти без пари.
С една голяма батерия (D) работеше ... и аз вече не помня колко ама направо забравях кога съм я сложил.
Елементарното и надеждно изпълнение:

Прикачен файл:
Слава.jpg
Прикачен файл:
Слава 1.jpg
Слава 1.jpg (63.61 KиБ) Видяна 463 пъти

:partyman:
P.S.
вт мар 26, 2024 11:36 pmFredfred7171 написа:
То и от тези дето със секундно местене на стрелката, аз имах един такъв преди, гълташе много на често батериите, явно зависи как е направен..
Дипломната работа приключи.
Резултатът - слаб 2
До сега да беше свързал 2-3-4 кирливи елемента и да пробваш. Да ма не. И никога няма да го направиш.
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 11:36 pmFredfred7171 написа:
вт мар 26, 2024 11:22 pmDMN написа:
Общо взето на часовник, който е с плавно движение - с мултицет ми показа около 1.4 милиампера - батерията я ядеше за около месец(отдавна вече стои неизползваем). С осцилоскоп към мултицета консумацията на ток изглежда така - 16 херца:


05.jpg


А на обикновен часовник със секундно преместване на секундната стрелка изглежда така - 1 херц:



07.jpg


На тоя последния му слагам батерии, които вече не могат да движат стрелката на други часовници, и продължава да си работи с тях още месеци - изтисква ги докрай - даже сега продължава да работи с една батерия, която в момента е 0.97V, не помня кога съм я слагал :-D .
Ония с плавното движение обаче яко ядат батерии, така че за тях си струва да се помисли за мрежово захранване.
Варианти вече се дадоха.
То и от тези дето със секундно местене на стрелката, аз имах един такъв преди, гълташе много на често батериите, явно зависи как е направен..
Къде ти изчезнаха осцилограмите..не се виждат, може би ще ги обновиш, какъв осцилоскоп ползваш като марка и днес това се питах как мога да видя консумацията на ток, щото нали показва само напрежение осцилоскопа, прочетох че косвено като се мери пад на напрежение през резистор..Тук ти си написал чрез осцилоскоп към мултицета, моля те поясни как се прави това..Благодаря!
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 11:41 pmhidrazin написа:
вт мар 26, 2024 11:22 pmDMN написа:
А на обикновен часовник със секундно преместване на секундната стрелка изглежда така - 1 херц
Класиката в жанра - часовниците от СССР Слава и подобните им.
Схемата и изпълнението им са буквално елементарни и почти без пари.
С една голяма батерия (D) работеше ... и аз вече не помня колко ама направо забравях кога съм я сложил.
Елементарното и надеждно изпълнение:


Слава.jpg

Слава 1.jpg


:partyman:
P.S.
вт мар 26, 2024 11:36 pmFredfred7171 написа:
То и от тези дето със секундно местене на стрелката, аз имах един такъв преди, гълташе много на често батериите, явно зависи как е направен..
Дипломната работа приключи.
Резултатът - слаб 2
До сега да беше свързал 2-3-4 кирливи елемента и да пробваш. Да ма не. И никога няма да го направиш.
Ти тука съдия изпълнител ли си че ще ми казваш кога е приключило или не, и кога да връзвам или не, връзвал съм и пуснах часовника, и кво от това, ти ме прати в магазина да си купувам готово, е мерси..каква е ползата от това..айде баста..ако ще да си какъвто и спец..там, показа си простотията.., сигурно си нещо като админ може и да прекратиш темата..спокойно няма да продължавам до безкрайност, питам хората който са ми отговорили, който иска да ми отговори допълнително , мога и аз да постна нещо..не само да питам..важна е обаче твойта констатация за моето представяне тука-слаб 2, леле колко съм зле, направо ще се съсипя от притеснение..
DMN - майстор
Fredfred7171 написа:
щото нали показва само напрежение осцилоскопа, прочетох че косвено като се мери пад на напрежение през резистор..Тук ти си написал чрез осцилоскоп към мултицета,
Точно така! Аз използвах пада на напрежение на мултицета в режим измерване на ток(милиампери).
Там са осцилограмите, явно като ги използваш в цитат не се виждат.
Осцилоскопът е Hantek. Остана ми от преди време, когато един приятел се опитваше да ме дръпне да работя в тая сфера, ама аз си имам друга по-весела работа :-D .
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 11:51 pmFredfred7171 написа:
... да връзвам или не, връзвал съм и пуснах часовника...
Рано е още да връзваш доматите за коловете.
В електрониката се свързва.
Без четене на книжки и учебници няма да стане. Липсва ти и най-елементарната основа и познания.
Залагай над книги и учебници. С форуми и тъпия фейс - няма да стане.
:partyman:
Lisko - майстор
вт мар 26, 2024 11:24 pmhidrazin написа:
Такива слагаха на последния вагина на всяка влакова композиция.
Вагината ... е друго!
:mrgreen:
Що се отнася до червения дизайн - нямам нищо против, фен съм на Форца Ферари, само дето стратезите им издишат.
Препоръчвам да гледате филма "Ferrari" с Adam Driver в главната роля.

goran67 - специалист
Имах един стенен часовник, който имитираше и махало с допълнителен електромагнит.
Ядеше ми батерията за месец. Мислех, че е поради махалото. Но после се оказа късо съединение в бобинката на електромагнита. Премахнах махалото и се оправи.
Може и в този часовник да има някакъв дефект, черпи голям ток и от там проблем с батерито.
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 11:52 pmDMN написа:
Fredfred7171 написа:
щото нали показва само напрежение осцилоскопа, прочетох че косвено като се мери пад на напрежение през резистор..Тук ти си написал чрез осцилоскоп към мултицета,
Точно така! Аз използвах пада на напрежение на мултицета в режим измерване на ток(милиампери).
Там са осцилограмите, явно като ги използваш в цитат не се виждат.
Осцилоскопът е Hantek. Остана ми от преди време, когато един приятел се опитваше да ме дръпне да работя в тая сфера, ама аз си имам друга по-весела работа :-D .
Извинявай, не разбрах за тока, как го изобразяваш на осцилоскопа, като вържеш пробите на осцилоскопа към щипките на мултицета ли..
Щото принципно май не е редно да връзвам проби на осцилоскоп в режим мерене на ток, освен ако е малък тока, но иначе четох че може да изгорят, незная затова питам как си го направил..??-Мерси!
Ти казваш:-използвах пада на напрежение на мултицета в режим измерване на ток(милиампери), и ако вържа пробите към тези на мултицета както мери ток, не е ли равносилно на това все едно да меря ток с оцилоскопа, или понеже има съпротивление в мултицета не е проблем това??
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: