Проявете вашата изобретателност.
zmeios - специалист
Имам такова едно въпросче --

от време на време ми се налага да резна някой отвор (правоъгълен, кръгъл, и прочее) в парченца пластмаса (и сродни материали). Става въпрос за мънички детайли, мънички серии (най-често по една бройка ;) ), мънички отвори (примерно половин, или един, или 4-5 квадратни сантиметра).

Как да стане по-удобно това, без да хвърлям тон пари за някакви специализирани машини? Искам точно с пластмаса, не ми върши работа примерно да си лея отливки от разни смоли и композитни китове.

Имам дремел с разни накрайници. Ползвам го често (макар и за малко) и съм сръчен. Но не съм намерил нищо, което да реже и после шлифова добре в пластмаса. Разните битове са само за метал, тук-таме по нещичко съвместимо и с дърво.
jakuzi - специалист
Зависи какво разбираш от думичката "пластмаса" ако е акрилна плоскост или плексиглас за кръгли отвори бих ти препоръчал корони с различен диаметър има ги в Практикер (специално за такива плоскости),за шлифоване използваи паста (която се използва за пастиране на коли).
zmeios - специалист
Определено не плексиглас.

Представи си примерно материала, от който правят прозрачните кутии за съхранение на храни в хладилник (или пък да си носиш сандвич в офиса)

Също и пластмасата, от която е изработена клавиатурата и мишката, с които в момента пишеш и кликаш ;)
Iliev Labs - специалист
Опита ли със Замба ?
velsi - Почетен майстор
zmeios написа:
Как да стане по-удобно това, без да хвърлям тон пари за някакви специализирани машини?
За такива цели аз ползвам този инструмент. Мисля, че това е твоето решение.

Прикачен файл

lyk4e.jpg
lyk4e.jpg (7.06 KиБ) Видяна 15514 пъти
zmeios - специалист
Iliev Labs написа:
Опита ли със Замба ?
Не съм. Ще се справи ли добре с пластмасата?

Като гледам, това чудо продупчва кръгли дупки, различен диаметър. Ама на мен не ми трябва точно това. Когато имам кръгли отвори, обикновено са по-големички от тия. А най-често работя с правоъгълни (или с неправилна форма) отвори.

Друго -- както и да изрежа 'отворчето', то все става нащърбено. Как мога да 'изпиля' ръбчетата? С пила за метал не става, пробвано е.

Ще съм най-щастлив, ако някой ми предложи битове за дремел, измислени специално за рязане и дупчене в пластмаса.

Или пък някакво мини (направо микро) зеге, или зеге приставка за дремел...?
Последна промяна от zmeios на пет авг 14, 2009 1:45 am, променено общо 1 път.
zmeios - специалист
velsi написа:
За такива цели аз ползвам този инструмент.
Нещо не схващам. Тоя инструмент е десетина пъти по-голям от цялата кутия, в която режа отвори. Как става работата?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Пробиваш дупчица, откачаш триончето, промушваш го , закачаш, опъваш и действаш.
Нарича се "резбарско лъкче".
В Практикер го има
brum - майстор
Подкрепям идеята за резбарско лъкче. Аз ползвам същото с разликата, че използвам бижутерски листове за рязане ( и самото трионче - така го водят - съм го вземал от магазин за бижутерски пособия ).

Реже пластмаса, метал и дърво без никакви проблеми. Това разбира се ако се реже в не много дебел материал.
velsi - Почетен майстор
За Дремела им всичко, каквото ти искаш. Но първо не съм убеден, че ще го намериш в България и второ: не съм сигурен, че с тези приставки ще ти е по-лесно. Ако се научиш да работиш с резбарското лъкче ти гарантирам, че направо ще се родиш и дори ще се чудиш как до сега не си използвал този инструмент.

Прикачен файл

Dremel-MS400-rw-95505-161277.jpg
Dremel-MS400-rw-95505-161277.jpg (18.45 KиБ) Видяна 15454 пъти

Прикачен файл

Dremel-MS400-rw-95505-161279.jpg
Dremel-MS400-rw-95505-161279.jpg (8.88 KиБ) Видяна 15454 пъти

Прикачен файл

post-dremelrouter.jpg
post-dremelrouter.jpg (22.31 KиБ) Видяна 15454 пъти

Тема "Рязане на пластмаси 'на дребно'" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: