• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Проявете вашата изобретателност.
nakatasan - специалист
Здравейте, аз също се интересувам от домашно производство за лична употреба. Гони се само и единствено качество, а не количество. Има ли някакви особености при направата на самия казан или е умален вариант на този в казанджийниците. С бащата си я варим на казан, но последния път резултата нещо не беше на очакваното равнище. Та освен медните съдове, тръби и серпентини, има ли друга особеност? Бях чел някъде, че много е важно да се поддържа оптималната температура дестиирането на ракията. За жалост това в казаните, където обичайно се вари ракията не може да се постигне.
Използвам дъбова бъчва. Ще споделя, че първия път (казвам първи, защото тогава купих бурето) просто забравихме ракията и стоя около 1 г. Божкей, не бях пил преди това такава ракия, "наше" производство. Какво ли ще стане, ако се държи по-дълго време. Признава, тогава и ракията стана добре, ама то хубава ракия, която стои в стъклена бутилка, си остава най-обикновена ракия...
Пил съм и ракия отлежала около година в буре от маслиново дърво. Това е ракията, ама не намирам такова буре в България, трябва да се ходи до Гърция. На цвят беше като разгазирана кока кола. Направо откачих от кеф :-)
Поздрави
iva6ki - специалист
Трудно се постига завидно качество с домашно изработен казан, все е
хубаво да се направи препек :wink: .Виж с ректификационна колона пък
макар и домашна нещата са други, ама иска и четене. :roll:

Прикачен файл

12B.jpg

Прикачен файл

11r.gif
11r.gif (47.54 KиБ) Видяна 5932 пъти
teon - специалист
nakatasan написа:
просто забравихме ракията и стоя около 1 г.
...тая приказка ме навежда на мисълта, че не ти е нужен казан :razz: ...
ArturDent - Почти Безобиден
Е що бе може да ползва такъв...

Изображение
fox_vt - майстор
teon написа:
nakatasan написа:
просто забравихме ракията и стоя около 1 г.
...тая приказка ме навежда на мисълта, че не ти е нужен казан :razz: ...
Наистина един път колега ми даде половин литър ракия в шише от минерална вода и аз го сложих в килера и там го забравих малко повече от една година.Уникална ракия тя може и ракията му да е хубава но естественото отлежаване е най хубаво.Как само някой роднина преди 50 години не е заровил някъде 100 тина литра ракия :-D Иначе сега съм оставил 2 литра да отлежават след стоене 1 месец със клечка и я пазя за специален случай.
ZMeyGorianin - майстор
Иначе сега съм оставил 2 литра да отлежават след стоене 1 месец със клечка и я пазя за специален случай.
Колега, що се правиш на Господ-той с две риби нахранил 30 човека, пък ти с 2 литра искаш да ги напоиш :lol:
stiv1961 - майстор
ZMeyGorianin написа:
[quote Иначе сега съм оставил 2 литра да отлежават след стоене 1 месец със клечка и я пазя за специален случай.
]
Колега, що се правиш на Господ-той с две риби нахранил 30 човека, пък ти с 2 литра искаш да ги напоиш :lol:[/quote]
А бе то май бил Исуса Христа, пък и хляб е имало... и били бая повече хора :) . Бутилка ракия лежала една нощ в хладилника е вече отлежала :-D
nakatasan - специалист
Здравейте, може въпросът ми да не е насочен към тази тема, но не зная къде да попитам.

Как да запаря дървено буре, в което ще се налива гроздова ракия? Трябва ли да се слагат някакви билки или само с гореща вода, или нещо друго се налива и запарва?
КИМИ - специалист
nakatasan написа:
Здравейте, може въпросът ми да не е насочен към тази тема, но не зная къде да попитам.

Как да запаря дървено буре, в което ще се налива гроздова ракия? Трябва ли да се слагат някакви билки или само с гореща вода, или нещо друго се налива и запарва?
Водата да не е гореща, защото може да изметнат дъгите на ново буре- до 30-40 градуса!.
Да не стои после без алкохол- ако трябва една бутилка водка му сипи докато чака ракията- така стените дърпат от този алкохол и после няма да отслабват ракията.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Мини казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: