Проявете вашата изобретателност.
monilan - специалист
Имате голямо благодарско от един колега, на когото казах от какъв материал да си направи мачете :prayer: . През уикенда си е взел от битака една дъска за моторен трион и веднага е спретнал инструмента. Изпробвал го е, като е останал възхитен от държането му. Така че, дъските от моторните триони се оказват достатъчно надежден материал за изработка на мачете.
Илчо Илиев - майстор
Аз "развалих" 3 дъски/шини/, направих си нормален нож...около 30 см, доста добитък загина от него, е ръждясва, но има добър ряз..
Направих и 2 "мачете", като едното е с цялата дължина на шината...около 45-50 см и широко на половина ширината й,но.....леко е и много се гъне...
По-късото не се гъне много,но е много леко..
Направих и 2 сатърчета, там проблема е отново тежестта ...
Според мен, добър материал е,но за сечива за сечене не е най-доброто...
Сравнявам с нож направен от лист за механична ножовка- цялата дължина,е там проблема е,че се чупи лесно и от 3-4 ножа, сега имам 3-4 дръжки с парче нож...
Ако се намери 65Г ,но с дебелина поне 3 мм ще е най- добро,е, говорим за евтин вариант...
monilan - специалист
Действително и колегата каза че, мачетето е станало с дължина около 30см, но е много доволен от това, че при изпробването му не се е подбило. Преди това си е бил купил някакво, ужким по-марково :lol: , но веднага острието е заминало. Но при положение, че самата дъска я е взел за 4лв и труда който е вложил, се е получило прекрасна част от оборудването му за планински преходи.
vvg - специалист
Илчо Илиев написа:
Аз "развалих" 3 дъски/шини/, направих си нормален нож...около 30 см, доста добитък загина от него, е ръждясва, но има добър ряз..
Направих и 2 "мачете", като едното е с цялата дължина на шината...около 45-50 см и широко на половина ширината й,но.....леко е и много се гъне...
По-късото не се гъне много,но е много леко..
Направих и 2 сатърчета, там проблема е отново тежестта ...
Според мен, добър материал е,но за сечива за сечене не е най-доброто...
Сравнявам с нож направен от лист за механична ножовка- цялата дължина,е там проблема е,че се чупи лесно и от 3-4 ножа, сега имам 3-4 дръжки с парче нож...
Ако се намери 65Г ,но с дебелина поне 3 мм ще е най- добро,е, говорим за евтин вариант...

Хайде,стига сте спали!Лятото отмина,есента сьщо...Все нещо сте направили,открили,научили през това време.... :-D
Ако трьгнеш ,колега ,по пунктовете за изкупуване на метали 100% ще се случи да докарат я москвич,я уазка,я някоя стара жигула.Купуваш ресорите и имаш материал за поне 30 ножа-стоманата е 65г...Друг вариант е с охлювидна пружина на буфер на вагон или локомотив,ама как ще я развиваш,изправяш и сечеш :?
Илчо Илиев - майстор
Става от ресьор, но трябва да са изтъни на шлайф,а сега нямам достъп до такава машина...
Знам къде има,но тряя да ида във въпросния завод и да си купя, има отпадъчни парчета ,но....
То там има и едни други неща,за които реват половината форум,но ...мързела е велико нещо...
stan73 - майстор
Ето нож, направен от мен, точно от ресор на Москвич:

viewtopic.php?f=56&t=44115&p=535605#p535605

(много съм доволен от резултата, но си беше голяма играчка докато го направя)
КИМИ - специалист
Разнасянето на такова мачете в градския транспорт и по улиците
може да ви осигури 1 нощувка в хотела на районното ако му се вижда дръжката. :-D
Добре де ама ако сега съм си го купил например и се прибирам към къщи какво да го правя да си го подритвам ли.
jordano - специалист
Мачетето е селскостопански инструмент и не представлява никаква трудност да го транспортираш, стига да не открито острието и да не го размахваш като шашав.
КИМИ - специалист
Шегувах се, за районното разбира се, може и самурайски меч да си носиш на гърба ако е в калъф.
Проблема идва ако се използва- например да накълцаш някого с него :axe: -
тогава вече според закона за хладно оръжие се приема ако острието е над 8 см, ако е 7 см. или по-късо е "топло" оръжие и даже въобще не се води като оръжие, а като домакински предмет.
А след използване на хладно оръжие е трудно доказуема неизбежна отбрана, така че хубави калъфи и умната! :-D

Тема ""МАЧЕТЕ" от стара дъска на моторен трион." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: