Проявете вашата изобретателност.
майсторчето страхил - специалист
Имах идеята(не е моя разбира се) от доста години насам ,но едва онзи ден успях да я реализирам ,всъщност сега ме посети музата :wink: .Самия аз ходя доста често за риба и това нещо ми е много полезно в разчистване на драки , коприва и друг подобен бурен.До сега съм имал три подобни такива сатъра ,но единия се оказа мек,другия се счупи, а последния изхвърча от ръката ми както кастрех една върба до брега на реката и сега е на 2-3 метра на дъното :lol: Цялата философия се оказа да разделя двете половини на дъската от точковите заварки.Това стана с помоща на дълъг секач направен от стара механична ножовка,но постепенно по дължината ,а не по късата страна защото така се къса материала .Останалото е въпрос на това каква форма искаш да има мачетето,очертаваш го и внимателно с ъглошлайфа изрязваш по контура.Материала е малко тънък ,но за сметка на това е страшно жилав и има добър ряз.Даже вчера съм осякъл 20 метра жив плет с него и няма нужда от допълнително заточване.

Изображение

Изображение

Отворите за нитовете на дръжката пробивам с електрожена на голям ток с тънък електрод 2мм.

Изображение

Изображение
ZMeyGorianin - майстор
Добра идея! Имам стара шина и смятам да се пробвам. С какво заточваш острието? Нитовете от къде намери-май са медни?
майсторчето страхил - специалист
Острието внимателно да не го насиня ,заточвам с малкото ъглошлайфче с диск за пилене тип шкурка,а след това внимателно на ръка доизточих със стар счупен камък от ситен шмиргел.Ако имаш точило ще е най добре.Медните нитове са от дебел меден проводник ,но моя съвет е да бъдат стоманени ,защото след два часа сечене се разхлабиха и дръжката почна да мърда.
zmiori - специалист
Сигурно е лек и удобен?
Аз за същата цел ползвам от ресьор на "Варшава" идеален е ама след 5-6 мин. маане и си гроги.
Благодаря за идеята, сега остава да убедя колегата старата му шина е абсолютем "боклук" и само му пречи на рафта в гатажа.
Пожелай те ми успех.
майсторчето страхил - специалист
zmiori написа:
Сигурно е лек и удобен?
Да, даже ми е малко лек ,но компенсира с това че е тънък и реза е добър.
Тук съм снимал това което се счупи.Беше добро като размер ,но се оказа много крехък материала и се строши :?

Изображение
velsi - Почетен майстор
А не е ли прекалено гъвкав щом е толкова тънък?
майсторчето страхил - специалист
velsi написа:
А не е ли прекалено гъвкав щом е толкова тънък?
Да ,малко се суче повече от желанието ми ,но това не му пречи особено при сечене.Затова се постарах да е максимално широк.Клони с дебелина на палец ги дялва от раз,но ще си го ползвам по често като коса. За други по сериозни работи имам сериозен арсенал от други резливи неща :)

Изображение
ZEDYCUS - майстор
Мачетето по принцип са с дебелина 2-2,5 мм и се огъват почти на окръжност, използват се за тънки и жилави клони и израслеци. Наскоро правих една дръжка на такова старо желязо, много е гъвкаво. Може да я снимам утре по светло.
Чудно мачете е станало от дъската :supz: Май трябва да се направи една тема и за резила тука във форума :-D

Ей го старото резило-
Прикачен файл:
Мачете.JPG

Ако беше залепил дървото с епоксид, преди да го занитиш, нямаше да се размърда при сечене. :partyman:
майсторчето страхил - специалист
ZEDYCUS написа:
Ако беше залепил дървото с епоксид, преди да го занитиш, нямаше да се размърда при сечене. :partyman:
Вече реших проблема, занитих го със стоманен нит от гвоздей :lol: .
И твоето изглежда добре =D> :prost:

п.п.Хубаво е да се пусне една тема за резливи неща ,аз съм доста запален по тях :idea:.На времето когато имах време и възможност ,сътворих доста ножове.
п.п.п.Ето едно продължение ,върнах живота на един много стар(около 30 годишен)кухненски нож от чудесна стомана ,но за съжаление със счупена дръжка нож.Пробиваш отвор в дърво ,или в случая трофеен рог(намерен в гората :lol: ),изтъняваш долния край на ножа,заливаш с епоксидна смола,като преди това внимателно му изготвяш бранник(малко по трудна работа).В долния край на дръжката съм заработил декоративна тапа от неръждавейка както и бранника със заварена видия за дърво,която после закапваш при навиването с епоксидната смола.След това на шмиргела дообработваш внимателно.Обичам да ги съживявам,удоволствието след това е чудесно.

Изображение

Изображение

Изображение
alantion - специалист
Много ме заинтригува темата и произведението и веднага се снабдих с дъска от верижен трион. Имам един въпрос.
Забелязвам ,че дъската е от ТРИ пластини.Средната пластина ли се ползва за направа на мачете?

Тема ""МАЧЕТЕ" от стара дъска на моторен трион." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: