Проявете вашата изобретателност.
sspoko - специалист
точната пропорция не мога да кажа пишешея в инструкцията ама един бог знае къде съм я захвърлил аз сложих 4 бутилки в бидона със сигурност повече от препоръчаното, като раздробих мицела на парченца не поголеми от кибритена кутия и ги разпределих на слоеве тоест 15-20 см стърготини мицел и така като торта гледах мицела да е по към периферията без да стига до стента на бидана
na6'ta mama - напреднал
Благодаря за бързия отговор, аз нищо не свърших - забравих си телефона :? . Правилно ли съм разбрала, че и вашия мицел е бил на зърно, а аз вероятно съм се подвела от думата “пластмасова бутилка“, че е течен??? Ако е така искат 2-3% с-мо сухи трици....
Дано утре не ми се провалят плановете за разговор с Мицел.
bulhomes2 - майстор
Да кажа и аз за мойте. Поизкарах. Като гледам тези на Споко от първия пост - може би полвината, но пък само от една бутилка. От седмица ги качих а тавана, че напълних мазата с дърва. Ми не щат вече. Хем, че замених пръскалката с пръскачка, после с двулитрово шише, а от 2-3 дена направо с маркуч. Ама нещо и не ми харесват колкото печурките и манатарките. По жилави ми седят, даже и след попарване по съвет наприятел.
sspoko - специалист
na6'ta mama написа:
Благодаря за бързия отговор, аз нищо не свърших - забравих си телефона :? . Правилно ли съм разбрала, че и вашия мицел е бил на зърно, а аз вероятно съм се подвела от думата “пластмасова бутилка“, че е течен??? Ако е така искат 2-3% с-мо сухи трици....
Дано утре не ми се провалят плановете за разговор с Мицел.
мицела които използвам е в пластмасови /1литър/ бутилки пълни със пшеница заразена с мицел /отвън изглежда все едно е пълна с памук/ затова режа бутилката и раздробявам съдържанието. Колкото до течен не съм виждал дай инфо от къде го вземаш ще пробвам напролет и с него
na6'ta mama - напреднал
Аз се подведох от думите бутилка и шише за “течния“ мицел, тъй като реших, че хранителната среда е течна и като получих плика с плесенясалата пшеница се изненадах и много благодаря за разяснението. Питах после и Мицел, сигурно съм им подобрила настроението за дълго време. Но вече сме по напред:
-наложи се да попаря част от триците, защото минаха 2 месеца от добиването им;
-от 2 кофи по 20л - 10кг влажни трици, т.е. един чувал,а имам поне още 10 кофи-ужас.
Сега трябва да ги разквартекувам за 20 дни при 20-25 градуса на тъмно и влажно, а пък после сигурно ще живеят в банята...
При нас е весело....
unicata - специалист
Някой може ли да се похвали с резултати?
sspoko - специалист
При мен втората година нямаше резултат но причината си беше явно моя не затворих бидоните отгоре добре и явно от шумата на ореха и други подобни се прехвърлиха плесени които съсипаха стърготината .
Krass - майстор
На работното ми място има един стар изсъхнал орех. Всяка година основата на стъблото му се покрива с кладници. И понеже не ги знаем дали са пироговки или орландовки, само една колежка ги бере всеки път. Не знам дали има разлика в мицела на дивите гъби и на култивираните, но тези на ореха всяка година плододават обилно. Но само веднъж.
sspoko - специалист
Krass написа:
На работното ми място има един стар изсъхнал орех. Всяка година основата на стъблото му се покрива с кладници. И понеже не ги знаем дали са пироговки или орландовки, само една колежка ги бере всеки път. Не знам дали има разлика в мицела на дивите гъби и на култивираните, но тези на ореха всяка година плододават обилно. Но само веднъж.
веднъж заразено дърво дава урожай докато се разпадне стига да е на подходящо място. А колкото до пироговки и орландовки споко всички гъби са ядливи е някои САМО ПО ВЕДНЪЖ но и това го има в зара :-D
Илчо Илиев - майстор
Кладницата няма двойник, така,че дали е диворастяща или култивирана, няма проблем,а и за да си сигурен...срежи някоя по-голяма'' чиния''и виж дали има нашественици....аз заради тях се отказах да бера и ям диворастящи гъби...

Тема "Как оползотворих отпадъка от рязаните дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: