• 1
  • 2
Проявете вашата изобретателност.
Здравейте,
в мен се възроди идея за съхранение на виното и ракията в стъклени дамаджани. Писна ми от тези платмасови шишета, които не само че променят вкуса на съхраняваната течност но и са малко или много- вредни. Поразрових се на село и намерих три шишета от по 8 л. Проблема е , че нямат оплетка, а в това състояние са много крехки. Едно малко невнимание и.......зян.
Моля за ваши идеи с какво да ги оплета. От едно време знам за опетка с тънък кабел, но ми се вижда доста пипкаво а и си иска майсторлък.

Благодаря предварително .

Прикачен файл

8817459_1_800x600.jpg
8817459_1_800x600.jpg (56.92 KиБ) Видяна 15777 пъти
stiv1961 - майстор
Има една тема за предпазване на дамаджана от счупване- потърси я. Плетенето е пипкава работа. Успех :)
А, ето я темата:
viewtopic.php?f=26&t=39419&p=442011&hilit=%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%BD%D0%B0#p442011
Колега, благодаря за линка, но ми се ще повече оплетка пред каса.
crez - майстор
Търси цигани "кошничари" имат такава гилдия, плетат и стъклени съдове.
Открих и това ако ти е в помощ:"Кольо Иванов Мъндев: "От 62-ра година аз започнах тука. Работехме само дамаджани двеста души, бяхме слепи, само дамаджани работехме. Сега нищо няма вече, всичко закриха. Тези сгради са под наем." Около 40 незрящи кошничари се събраха днес в бившето предприятие "Успех" да отбележат заедно 90-тата годишнина от учредяване на пловдивския Съюз на слепите."
Свържи се с тях може още да приемат поръчки.
sspoko - специалист
дядо ми лека му пръст едно време я държеше в един плетен кош със десетина см по широк и пълен със сено за амортизация но ако не се налага да я носиш насам натам може и в съндъче и стериопор.
Найденов - специалист
Откъде си? Тук в Стара Загора има един човек, който оплита такива съдове, мисля, че с ракита.
k_yakov - напреднал
Ето моя опит
Изображение
Изображение

Не е довършена, за отдолу чака една талпа с дебелина 15-20мм да пробия отвори и поставя въжетата през нея.
crez - майстор
Браво, =D> много добре се е получило. Ако ти е възможно снимай поредността на оплетката с обяснения за всяка следваща стъпка и ще помолим модератора да я качи като основна.
k_yakov - напреднал
Еми как как, на първата снимка съм показал как се почва
Изображение
Пускат се НЕЧЕТЕН брой въжета от гърлото на бутилката има значение за плътността на плетката. Аз почнах с 9, после 17, после около 45 и така останаха, хареса ми гъстотата. Дължината на основните въжета я оставих 2 пъти дължината на стъкления съд. Излищно голяма, но въжето беше бол пък и не знаех как ще завърша дамаджанцето. Педя, педя и нещо са напълно предостатъчно, за начина по който аз я наплетох и идеята за дървено кръгче с изрязани дупки да прокарам въженцата. Почнах отгоре щот видях един кошничар да е тръгнал отгоре.
Изображение
Пуска се хоризонталното въже да обикаля покрай дамаджаната отогре отдолу на основните въжета и те така. В плетката оставих допълнителни въжета 2бр с дължина 20-25см за да закача дръжката на тях.
Изображение
Дръжката е оплетох отделно
http://www.youtube.com/watch?v=Fvr4rb0X8rQ
като в сърцевината осавих 6 или 8 въжета, не помня вече. Е май е туй. Ако нещо има питайте.
shotik - майстор
В началото на 80 -те години на миналия век,работех в Лакпром ,покрай вътрешните коловози имаше много ракита.Един маневрист предложи да нарежем и да ни оплете шишета.Съгласихме се и нарязахме много,донесе няколко ламаринки,дебели по 2 мм и дълги към 14 см и ширико към 2 см,отпред разцепени ,както е на кози крак.С тях обелихме кората ,а с кръгли парчета ,може би от арматура,заострени на тройка разцепихме по дължина на три всяка пръчка и ги занесохме у тях. Пръчките ги е слагал в нещо/корито/,не знам в какво ,но ги е залял с вряла вода и ги е оставил да киснат,така са станали меки и жилави.
На всяко шише отделяше по 11 пръчки с около 20 см по-дълги,при гърлото ги привързваше и почваше да плете от ръба ,където е най-изпъкнало надолу към дъното.След изплитане на тази част ,обръщаше шишето обратно и наплиташе частта към гърлото ,като на 2-3 см правеше горната оплетка със тези първите 11 пръчки и то по такъв начин ,че се увиваха една в друга и си помагаше с остра тел/6-8 мм дебела/ ,с която правеше място за мушкане на пръчките и ги обрязваше.
После правеше дъната ,като кръстосваше няколко пръчки,по дълги с поне 15 см от дъното, с други диагонално преплиташе и ставаше дъно и с тези стърчащите правеше заплитането към страничните и оформяше характерния борд ,който предпазва от удар в земята и повишава устойчивостта на шишетата.

Това си спомних ,близо 30 години по-късно.
Надявам се ,че някой може да обясни как се заплита горе и долу по-добре от мен и как се слага дръжка или дръжки,защото съм виждал дамаджани с две дръжки от горе.
  • 1
  • 2

Тема "дайте ми идея за оплетка на дамаджани." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: