• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
profy - специалист
hidrazin написа:
... А какво би се получило в домашни условия ако в камерата сложа многократно по-голямо количество от необходимото?
И хиляда пъти повече калциев оксид да сложиш, ще реагира само стехиометрическото количество на отделените при сушенето водни пари.
Е, ако наливаш в сушилната камера вода, ще реагира повече, стехиометрически.
Само че уточни - ще сушиш или ще произвеждаш киреч... :-D

Изобщо в домашни условия тази реакция - получаване на сух калциев хидроксид, е полезна само при бавно осушаване на влажни помещения без възможност за вентилация, като мазета, или оставени дълго време без обитатели. Екзотермичният ефект е безсмислено да се разглежда, твърде е малък, реакцията е бавна.
ivanovbg - майстор
profy написа:
Виж, с тебе обаче срещам определени трудности ! #-o

Не можа да вденеш, че това устройство, дето създава налягане по-ниско от атмосферното се нарича "вакуум-помпа", а не компресор. Същото се отнася и за "ендотермичните" процеси, които съществуват само в твоята физика, в която "вероятно разбираш повече от" мен. :-D

И не става ясно как едновременно ще вентилираш с вентилатор, " който повишава налягането в сушилнята", и ще създаваш вакуум в стационарен режим 20.69 КРа ? Значи вакуум-помпата трябва да има дебит, по-голям от дебита на вентилатора плюс отделящите се при сушенето водни пари. Доколкото имам представа, ще е с размерите на тежкотоварен камион...
Което съвсем ме отчайва...
Ахаааа, сетих се !!! Може соларната сушилка да се е получила съвсем случайно !!! :-D
Май аз ще трябва да те образовам :lol:
1.Компресор е машина която премества газове така че създава разреждане от едната си страна, а от другата налягане. Разликата в наименованието е в зависимост от това кой край влиза в балона. Принцип на работа е един и същ, а не рядко и компонентите :wink:

2. Поинтересувай се по вентилация и климатизация колко налягане се вдига след вентилатора в тръбите независимо че са отворени в другия край.

3.Тъпото е че не схващаш - вентилаторната сушилня е отворена и въздуха само преминава през нея като отнася парите, а при вакумната няма въздух който да пренася парите - тях ги изсмуква компресора като или вакум- помпата или паросмукачката и балона/сушилнята е херметизирана :lol: ТА ЗАТОВА НЕ Е НУЖЕН ТОЛКОВА ГОЛЯМ ДЕБИТ КАТО ПРИ ВЕНТИЛАТОРА.
profy - специалист
ivanovbg написа:
...Май аз ще трябва да те образовам :lol:
Благодаря, няма нужда. Притежавам всички възможни дипломи в областта на енергопреобразуващите системи.
Запази знанията за себе си, очевидно са ти нужни.
ivanovbg - майстор
Разликата м/у документ и образование е доста голяма :wink:
Ahmakov - специалист
Ще се опитам, да дам малко насоки по темата за вакуумно сублимационно сушене.
Става дума за сублимация, т.е. процес на преминаване от лед във водни пари, без да се преминава през течна фаза. Това е възможно само при температура по ниска от 0,01С и абсолютно налягане 612Ра или параметрите трябва да са под тези на тройната точка на водата.
Сублимационното сушене на хранителни продукти, най често се извършва в сублимационни камери при аб.налягане около 66,8Ра.
Температурата трябва да е под криохидратната точка на продукта, но по възможност по-близко до нея, максимално най висока температура.
Трябва да се подава определено количество топлина за фазовият преход на леда във водни пари. При температура -15С е 2800kJ/kg, за да се осигури и прегряване на парите стойността става 2860 kJ/kg. Тази топлина се подава равномерно, в зависимост от динамиката на процеса, като се внимава да не се предизвика презатопляне на периферните слоеве на продукта. През първите 2 – 3 часа топлинния товар е до 2 пъти по голям от средния за процеса, а в края през втората фаза е до 1/3 от средния.
Така получената паровъздушна смес от сублимационната камера постъпва в кондензатора - замръзител. Вакуум помпата е включена към кондензатора – замръзителя. В него е разположена хладилна машина, която работи при температура на изпарение 10К по ниска от температурата на сублимация. По този начин парите кристализират върху неговата повърхност, парциалното налягане рязко пада, което ускорява процеса на сублимация в продукта.
Вакуумно сублимационното сушене преминава преа няколко етапа.
Замразяване.
В малки лабораторни апарати се извършва в самата сублимационна камера вследствие на създадения вакуум.
При промишлени условия в специални апарати и съоръжения.
По принцип, процеса трябва да протича възможно най бързо, за получаване на дребнокристална структура. Опитът обаче показва, че за някои продукти бавното замразяване и едрите кристали са по подходящи.
Например ябълка. При бързо замразяване се получава идеален външен вид, но лошо се рехидратират. Те поемат вода само в повърхностните слоеве. При бавно замразяване имат значително по лош външен вид, но се лиофилизират по лесно, а възстановяването им е по интензивно и по пълно.
Сублимация.
Замразеният продукт се поставя в сублимационната камера на поставки.
Процеса се дели на две фази
- първоначално сушене – същинска сублимация, отнема се само свободната вода, която е във вид на ледени кристали в продукта;
- второстепенно изсушаване – изотермична десорбция, отнемане на част от незамръзналата конституционна вода, която не замръзва и при (-40, -60С). Не е краен процес, спираме процеса при оптимална влажност 1-3%, максимално 5%.
Ето защо след края на първата фаза, се повишава температурата на продукта и се увеличава вакуума.

Гранични параметри при сублимационното сушене

Параметри.................................Първа фаза.................................Втора фаза
Температура на продукта........Криохидратна температура
............................................-20 до -60С...................................+20 до +30С
Температура на кондензатора.......-30 до -70С...................................-30 до -50С
Аб. налягане в камерата, Ра.........1,33 до 200...................................0,133 до 1,33

След завършване на процеса, преди да се извади продукта от камерата, се подава азот, за нарушаване на вакуума. Освен това запълва порите в продукта и предпазва от окислителни процеси. Готовия продукт се поставя в паронепроницаема опаковка.
Енергиините разходи са неколкократно по големи, сравнени с другите методи на сушене. Теоретично, без отчитане на загубите на съоръженията и тези за съхранение на замръзения продукт, са 6840kJ/kg.
Преди години, България беше третият в света производител на такива продукти.
ivanovbg - майстор
Ahmakov написа:
...
Ей на това му казвам професионален отговор! +1 :partyman:

А какво ще кажеш за моята постановка с компресор за хладилник и една херметическа тенджера? Ще има ли ефект или да не с е мъча изобщо?

П.П. и само за информация: Компресор за въздушното окачване на Туарег направи 0,04кпа вакум в една стара празна бутилка от фреон за около 45 сек. Мерих го електронно с машината за зареждане на фреон.
vrangelov - специалист
Здравейте,
Следя темата с интерес! Една графика от мен, на която се вижда тройната точка.
Изображение


Eis - лед
Flüssiges Wasser - течна вода
Wasserdampf - водна пара
Tripelpunkt - тройна точка
Kritischer Punkt - критична точка


Поздрави!
ivanovbg - майстор
Вие ме пратихте в 5-та глуха. :lol: :lol: :lol:

Значи събота или неделя на вилата ще изпробвам следната постановка. Водосъдържател емайлиран 60литра - имам в наличност, компресор от хладилник 120 литров - ще го сваля от един хладилник дето го пенсионирах миналата година. До последно работеше без проблеми, но го пенсионирах и го ползвам за шкаф. Имам преход от 1/2 към 8мм маркуч. Манометър също.

Така че навързвам нещата слагам кило кайсии и пускам компресора. Водосъдържателя ще го сложа на слънце за да вдига температура и с бога напред :-D После може и да снимам :wink:
:partyman:
nobreak - специалист
Vectra написа:
Хмм, надупчената тавичка да не е за готвенето на пара :?
И аз можех да се взема подобна, ама не ми върши работа. Треба нещо по-голямо.
Тати произвежда едни чери доматчета, дето са много хубави сушени :heart: . Освен това доста билки берем, пак сушене си трябва.
А и мярнах някъде из форума оптималните температури за сушене:

35гр - билки
52гр. - зеленчуци
57гр. - плодове
68гр. - месо и риба

Трябва си регулиране.

А и друго си е сам да си го спретнеш :supz: , пък е и в духа на форума :)
:partyman:
Понеже и аз съм се меракландисал, това чудо хладилника дали ще издържа на температура около 70 градуса, ако реша да суша месо? Другият ми въпрос е понеже нагревният елемент е под тавите, най висока ще е температурата предполагам на най-близката тава, на следващата ще е по-малка заради разстоянието и изпарението пт първата тава и т.н....не знам дали правилно разсъждавам. Не е ли по добре ако въздушният поток от топлото идва зад тавите за да обдухва равномерно плодовете по тавите, като същевременно ще издухва и влагата над тях? Няма ли да е по добре да се използва по-малък съд като малка фурна за готвене за да се регулира по-лесно температурата?
Andri01 - майстор
profy написа:
ivanovbg написа:
...Май аз ще трябва да те образовам :lol:
Благодаря, няма нужда. Притежавам всички възможни дипломи в областта на енергопреобразуващите системи.
Запази знанията за себе си, очевидно са ти нужни.
Напиши си и титлата тука : "академик " или "академил" ли беше ?Хората в този форум не те познават,нали? Пък и ти си "професионалист",нали? Не им отваряй очите тука,не могат да го оценят! :-D
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: