• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
Vectra - специалист
Хидра, втората тема я четох, оттам взех температурните стойности. Общо взето проекта ми е смесица от втората тема и тази тема.
Обаче като попрегледах първата ...обърка ме тотално! :?
Мисля да се ръководя основно от линка, който е дал колегата estario в горната тема.
:partyman:
hidrazin - майстор
http://www.dehydratorbook.com/support-f ... igest_.pdf
Съвсем набързо го прегледах. Мисля че може да е полезно. :)
:partyman:
profy - специалист
Vectra написа:
...Обаче като попрегледах първата ...обърка ме тотално! :?
Ще си позволя да ти дам съвет от моя значителен теоретичен и практически опит в сушилната техника и технологии. Не че не са ми интересни упражненията ти по автоматично регулиране на температурата. Чета ги с любопитство. Само че това е напълно безсмислено в обемен апарат.
Абсурдно е да се постигне и да се поддържа хомогенно температурно поле в целия обем на сушилния апарат, хомогенно ще рече еднаква температура навсякъде. Най-малко защото има масообменни процеси - дифузия на влагата в обема на изсушавания материал и процес на излъхване, т.е. изпарение но влагата от повърхността при температура значително под точката на кипене, която за водата е 100 градуса Ц. Това са т.н. спрегнати топломасообменни процеси.
В най-добрия случай има температурни разлики поне от 5 градуса в обема на апарата, което прави упражението за управление на температурата безсмислено. И тази температурна разлика непрекъснато се мени по стойност, а и по знак, спрямо една средна стойност, и не е еднаква в обема на апарата.
Къде ще мериш ? Колко датчика ще разположиш ? Как ще се усредняват показанията или кой ще е доминиращият? Докато отреагира системата за управление, а нагревателите бавно си променят режима, докато топлинният поток достигне измерваната точка, температурната разлика вече ще е друга, възможно е да се иска вече не увеличаване на температурата, а намаляване или обратно.
Още. Самият материал по своята същност е съвсем различен - късовете са различни, плътността е различна, съдържанието на захари също. Това също определя локална неравномерност на температурата.
Още. За постигане на хомогенно температурно поле трябва нагревателните елементи да са разположени съвсем равномерно в целия обем. В най-добрия случай тези елементи могат от конструктивна гледна точка да се разположат на няколко места по хода на сушилния агент. Това също внася неравномерност в температурното поле.
С две думи. Температурното поле се характеризира с висока амплитуда на промяната на температурата и много висока честота на промяна, или налице е нестационарен процес.
Чисто теоретично е невъзможно нестационарен процес да се приведе в стационарно състояние.
В случая няма нужда изобщо от постигане на стационарност на процеса.
При конструиране на топломасообменни апарати теорията на проектиране се базира на съществените процеси, определят се съществените параметри. В случая това са скорост на сушилния агент, която е основна, и температура на сушилния агент, която не е определяща. Последната се определя по допустима температура на карамелизация и пламна температура, която за плодовете е винаги по-висока от температурата на карамелизация.
За зеленчуците остава пламната температура. Третият важен параметър е мощността на нагревателните елементи, която е в пряка зависимост от предните температури. Ако мощността е правилно изчислена, напълно отпада каквато и да е необходимост от управление на температурата, както и от температурно реле за ограничаване на температурата от горе.
Успех.
Vectra - специалист
Благодаря, хидра, доста полезно четиво. Записах си го, сега трябва да хвана някой от синковците да го преведе :-D .
profy написа:
Ще си позволя да ти дам съвет от моя значителен теоретичен и практически опит в сушилната техника и технологии. ......
Благодаря за обширното пояснение... :prayer:
Нямам нито нужните познания, нито опит в сушилните техники /виж с електрониката съм малко по на Ти/.
Идеята беше да си спретна малка сушилня за сушене на билки, плодове, зеленчуци. Чрез електронната схема (излезе ми 5лв, едва ли има по-евтин терморегулатор)
Мисля да следя и контролирам подаваната (т.е максимално допустима) температура. Това, че реагира на +/-0.1гр е просто особеност на схемата, а не търсен ефект!
Виж, по-важното е, че при промяна на температурата не включва ударно нагревателя, а го "цъка" на импулси и по този начин се получава плавност на нагряването. Това е търсения ефект!
Датчика ще разположа на нивото на първата тава. Иска ми се да не надвишавам препоръчителните температури за отделните видове продукти. Изобщо не съм си и мислел, че ще
мога да постигна равномерна температура навсякъде в обема.
Та такааа...... :)
Вече спретнах кутията. Не обръщайте внимание на изработката. Материалите са от домашния кореком, тоест "От нищо- нещо"
Ето снимките:
Прикачен файл:
20140606_184841.jpg
Прикачен файл:
20140606_184848.jpg
20140606_184848.jpg (105.64 KиБ) Видяна 3710 пъти
Прикачен файл:
20140606_184811.jpg
20140606_184811.jpg (52.02 KиБ) Видяна 3710 пъти
Остана да пробия дупките за вентилатора и отворте за чист въздух. Там мисля да сложа нещо като розетка, за да регулирам потока свеж въздух.
Например капачка за кабели на компютър, дето ги слагат по бюрата:
Прикачен файл:
IMG_0374.JPG
IMG_0374.JPG (42.64 KиБ) Видяна 3710 пъти
Това е засега...
Vectra - специалист
Проекта вече е завършен и в момента текат тестове. Суши се току що набрана мащерка.
Температурата е стабилна, разликата между ниво първа тава,точно над вентилатора и пета тава, точно пред отдушника е в рамките на 2-3 градуса, което според мен е добро постижение.
Вероятно ако се сушат продукти с по-висока влажност от билките, разликата ще е по-голяма, но не вярвам да е фатално.
За по-голяма сигурност сложих и термореле, настроено на 80 гр. като краен изключвател.
Термометъра е от панелен волтметър и LM35DZ.
Ето и последните снимки:

Изглед на нагревателя отдолу:
Прикачен файл:
1.jpg
Левият вентилатор засмуква частично свеж въздух.
Отзад се вижда помощния вентилатор, подпомагащ движението на горещия въздух.Точно над него са датчиците.
Прикачен файл:
2.jpg
Сглобено е отделението за електрониката:
Прикачен файл:
3.jpg
Изглед в завършен вид:
Прикачен файл:
4.jpg
Ако има интерес, за по-детайлна информация може и на лични.
Вече мога да си гледам спокойно световното :supz: :drinkers:
profy - специалист
Vectra написа:
Проекта вече е завършен...
Браво, поздравления. Добре си се справил ! =D>
Vectra - специалист
Благодаря за поздравленията, но ми се иска първо да видя как ще се справи с чери доматчетата, че това е основното предназначение на сушилката.
Между другото се замислих за една идея, подхвърлена от един колега във форума LazarGanev, който предложи да се използва слънчевата енергия за сушилни процеси. Имам няколко предложения в тази насока, та ако те интересува, да продължим обсъждането.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Какво да се обсъжда? Чети viewtopic.php?f=18&t=44013&hilit=+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0&start=60 и копирай от мен. Ако нещо не ти е ясно питай. Тази година вече изсуши първите кайсии.
:partyman:
profy - специалист
ivanovbg написа:
Какво да се обсъжда?...
По конструкцията на слънчева сушилка приципно няма какво да се обсъжда.
Кула, в която са наредени тавите с материала за сушене, осигуряваща чрез естествената и температурната тяга, необходимото движение на свеж въздух. Движение на въздуха зигзагообразно или през надупчени тави е въпрос на фантазия и лично решение.
Допълнително за интензификация на процеса чрез увеличаване на влагоемкостта соларен панел за нагряване на входящия въздух до температура 55-60 градуса.
Няма изнесени данни за продължителността на сушене - предполагам, че нормално сушене се получава за 3-4 дни при нормално слънчево греене. Това са съвсем добри резултати, сравнени с обикновени сушене в отворени свободни тави, някъде към 14 - 15 дни.
Нощният режим също подлежи на обсъждане - ако кулата се оставя отворена, ще има овлажняване на материала.
Регулиране на дебита на въздуха и температурата също има много решения.
Има място споделяне на различните технологически режими и поддържането им.
Най-доброто на този тип слънчева сушилка е пълната автономност и безплатно осигуряване както на движението на въздуха, така и нагряването му.
ivanovbg - майстор
Обикновено на третия ден са готови. Не съм забелязал овлажняване сутрин. Съвсем леко изпотяване има само в долния край на панела.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: