• 1
  • 2
Проявете вашата изобретателност.
shotik - майстор
Гледал съм клип ,в който собственик на фирма задвижваше високоповдигач ,като седеше на седалка ,с крака въртеше педали за придвижване ,а с ръце за издигане и сваляне на предмети и управление на кормилото.Търсих го по различно изписани думи,превеждах ,но така и не го намерих.
Ако някой го знае този клип,ще съм му благодарен ,ако го представи пак.
shotik - майстор
Много ти благодаря Боби,не е клипа ,който съм гледал ,но този е с три пъти повече от очакваното,защото са показани още неща на този принцип,,а сега ще видя и другите ,които са на страницата.
Първата машинерия я видях на снимка ,но не се отваряше материал за нея и точно това търсех ,а за повдигача знаех за клипа и мислех от него да взаимствам идеята.
bobii - специалист
Няма нищо. Сега обаче аз искам да те помоля за акъл, както и другите колеги, де. Трябва ми идея за преход от въртеливо към възвратно-постъпателно движение, но ако може да не е колянов вал с мотовилка. Чудя се дали риболовните макари с открита шпула не са тоя принцип. ако имате някаква идея за такъв механизъм ще съм ви благодарен. Трябва ми за задача за университета.
shotik - майстор
Първото което се сетих е механизма на компресора на хладилните агрегати,но не мога да ти покажа ,защото нямам отворен компресор ,другото е имаедна кинематика с канали върху диск ,в които се движат едни призми ,скачени с буталото.
Другото е редуктора на електромоторите на чистачките на автомобилите.
Надявам се и други да пишат за други механизми.


Напиши в гугъл думата кръстоглав и ще видиш какво е това.
Последна промяна от shotik на чет окт 31, 2013 10:25 am, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
Разпределителният вал.
Найденов - специалист
bobii, нужно е да уточиш дали възвратно- постъпателният ход трябва да е за един оборот на въртящият се детайл или за няколко оборота.
В ефтините рибарски макари възвратно- постъпателното движение си е с коляно- мотовилков механизъм. В качествените макари това се осигурява с ходов винт, на който има кръстосващи се лява и дясна "резба", като в двете крайни положения каналите плавно преминават от ляв в десен.
Друг вариант е цилиндър, чието чело е изрязано с форма на синусоида (затворена). По челото се плъзга или търкаля направляващ детайл , който привежда в движение напред- назад задвижвания елемент. (Ама че мъгляви обяснения, направо ме заболяха ръцете от приказки :headbash: , но не мога да намеря подходящите картинки :? )
BAlexandrov - специалист
Болт с гайка :-D
bobii - специалист
Значи аз уча машиностроене и имам задача да начертая машина с електромотор, която трябва да свива и отпуска една пружина (за изпитване на живота на пружини е). не става да е с гърбичен вал, защото трябва да излиза и да се връща. По принцип преподавателя каза, че мотовилков механизъм е най-добрия начин. Но има и една уловка. Нали знаете как са сложени лагерите на коляновия вал в колата? Мотовилката е от две части и се съединяват с болтове и така фиксират лагера. Изрично в условието на задачата е написано, че не трябва да е така, трябва да е цял лагер и после с цял кожух отгоре него. И също така да може да се разглобява, за да може да се сглобява през капака. Мислих варианта с ексцентрик. Също така и варианта с механизма на чистачките. Имам време до края на месеца да предам задачата, но исках по-рано да се допитам до някой по-знаещ, каквито сте всички вие. Благодаря все пак. Ще разгледам това, което предложи Шотик- кръстоглав.
  • 1
  • 2

Тема "Високоповдигач -една човешка сила ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: