• 1
  • 2
Проявете вашата изобретателност.
ivanov6600 - специалист
Здравейте. Искам да си направя казан за варене(по скоро преварка) на ракия.
Имам две стари перални незнам как се казват май РОСИ.
Технически умения да троша и много мерак.
Мота е ми се из гаража и един охладителен съд със серпентина.
Може ли някъкви съвети
stiv1961 - майстор
http://www.snimka.bg/?album%3baid=105567%3bold=1
Има много инфо в нета, за всеки случай прегледай и в този форум
http://www.rakiyata.com/forum/
ivanov6600 - специалист
Казана от снимката много добре е станал.
Предполагам наглевателя е бойлер.
hidrazin - майстор
Като гледам нагревателя е от бойлер - 3kW. Ползвах подобен казан 80 литра само че с два такива нагревателя. Докато заври работят и двата. Като текне се оставя само на единия.
Друго важно - тази долната част задължително изолирана при мерно с минерална вата иначе има големи загуби. След като се сглоби, зареди и пусне отгоре също е добре да се завие с нещо.
И последно - аз варя само чорбата. Материала - през пресата. Така отпада нуждата от фланци и капаци за пълнене и празнене. Слагат се два сферични крана - единия долу за източване и един на капака с фуния за пълнене.
Успех!
:partyman:
ivanov6600 - специалист
Тъй като имам желание да си правя домашна ракийка. Вече втора година правя вино и ракия. Моля са този и онзи да ми свари джибрето. Искам да си направя казан с който засега да мога да си преварвам ракията.
Варянта е на ток или на газ. Ще го внедря на вилата в мазето. Може и да го позагърна от тук от там да му направя топлоизолация.
stiv1961 - майстор
Разгледай различните варианти и избери най- оптималния за теб
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=802
big_death - специалист
От тока по- евтино , и по-чисто няма ! Моя е 200 литра с 2 нагреватела по 3 кв. , работят постоянно и ми се струва че може да му се сложат още , но ,ме е шубе понеже нямам трифазен ток и ме е страх да не натоваря мрежата .....Та , и аз като колегата варя само виното като го прекарвам през преса, научих му вече и часовете на които завира , пускам си го даже на нощна тарифа ,и си лягам и навивам часовника когато потича .предимството на тока е и че тече равномерно и по този начин можеш да си вършиш и друга работа като си покрай него , а не да се пушиш и да те боли после киперицата :-D Ааа, забравих - и задължително изолация на казана ако е на ток , или ако е на дърва - зидане !
ivanov6600 - специалист
Да това с изолацията е наистина задържително. Намалява топлозагубите.
И на мен ми се струва, че на ток ще бъде най чисто, лесно и евтино(от ЧЕЗ да не четат)
Довечера ще се опитам да раглобя пералните и давида какво ще остане.
Поне от моторите им ще върна бакъра да натрупам фонд
teon - специалист
...с моторите може да видиш малко зор, че клеясват и по-трудно се вадят...
ivanov6600 - специалист
Е всяко хубаво нещо изисква жертви. С голям чук и повече псувни всичко се постига!
  • 1
  • 2

Тема "Казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: