Проявете вашата изобретателност.
nеwage - специалист
Всички знаем тези т.нар. чаени свещи, които се продават в пакети по 100 бройки за 4-5 лв.
Изображение
Няма да коментирам, че парафина, от които са направени е отпадъчен петролен продукт при горенето си отделя канцерогенни вещества, също като дизела - това е друга тема.
Идеята ми е друга - чашките на свещите са направени от алуминиий, който е на практика вечен, не ръждясва и гние и може да се използва многократно. Безобразно разхищение е след употребата им да се хвърлят на бунищата, където ще стоят стотици години.
И така - ето как да ги използвате многократно и то в много по-полезен вариант - свещи от истински пчелен восък. Освен че ухаят прекрасно, когато горят, те имат благотворно влияние в стаята (за разлика от парафина) - батерицидно и енергийно. Аз от години ползвам 40 такива чашки и непрекъснато ги рециклирам.

https://picasaweb.google.com/1043930505 ... directlink
Последна промяна от nеwage на пон яну 06, 2014 11:52 am, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Снимките добре, но къде е рецептата как и с какво да смесим восъка?
miroton - майстор
ivanovbg написа:
Снимките добре, но къде е рецептата как и с какво да смесим восъка?
Чист восък от пчели
ivanovbg - майстор
Ще замирише на черква :?
Не съм сигурен какво се получава при изгарянето на пчелния восък. Той не е само едно вещество като парафина в свещите.
hidrazin - майстор
nеwage написа:
...чашките на свещите са направени от алуминиий, който е на практика вечен, не ръждясва и гние и може да се използва многократно. Безобразно разхищение е след употребата им да се хвърлят на бунищата, където ще стоят стотици години...
Абе "колега" - ай ю реди??? Нещо си бягал от часовете по химия. Алуминият е един много активен метал. Реагира както с киселините, така и с основите при това доста бързо. Особено пък такъв тънък изчезва бързо в почвата. Ти да си чувал някъде да има мини и находища на алуминий в метална форма? Ако намериш такова ще си първия в галактиката ни. :lol:
Не случайно се вземат специални мерки за защита на алуминия дори и от водата като оксидация, елоксация... Вземи прочети малко!
И сега за поговорим малко за фитила на свещите в стил "а ла напарви си сам". Нали не смяташ че ще бочнеш един конец или канап и ще гори като хората? Плетенето на фитили си е цяла наука!
А относно въпросните свещи вече съм писал. Заради тях у нашио град останахме без саксии за китките. :lol:
Изкупиха ни саксиите !!!
:partyman:
nеwage - специалист
hidrazin написа:
nеwage написа:
...чашките на свещите са направени от алуминиий, който е на практика вечен, не ръждясва и гние и може да се използва многократно. Безобразно разхищение е след употребата им да се хвърлят на бунищата, където ще стоят стотици години...
Абе "колега" - ай ю реди??? Нещо си бягал от часовете по химия. Алуминият е един много активен метал. Реагира както с киселините, така и с основите при това доста бързо. Особено пък такъв тънък изчезва бързо в почвата. Ти да си чувал някъде да има мини и находища на алуминий в метална форма? Ако намериш такова ще си първия в галактиката ни. :lol:
Не случайно се вземат специални мерки за защита на алуминия дори и от водата като оксидация, елоксация... Вземи прочети малко!
Преди да публикувам това се образовах от интернет - на повечето места се цитират 200-500 години срок за разграждане на алуминиева кутия от кока-кола. Да си чувал, че първият слой от оксиди с който се покрие алуминия всъщност спира оксидацията? Да не говорим, че под земята в бунищата, под тоновете боклук или в плътно пакетираните и увити с найлон бали няма оксидация, защото няма и кислород.
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Абе "колега" - ай ю реди??? Нещо си бягал от часовете по химия.
Чакам тигана ми да ми се разгради пред очите, докато си правя палачинките! Ай стига глупости. Май нещо си бил в часовете по Алхимия по твое време, не Химия. Нещо за пасивиране, плътен окисен слой при взаимодействие с кислород да си чувал? Нещо и сплави на алуминия ползват хората, не е като тигана да ми се разгради пред очите. От алуминий и жици правят, между другото...
hidrazin - майстор
nеwage написа:
Преди да публикувам това се образовах от интернет - на повечето места се цитират 200-500 години срок за разграждане на алуминиева кутия от кока-кола. Да си чувал, че първият слой от оксиди с който се покрие алуминия всъщност спира оксидацията? Да не говорим, че под земята в бунищата, под тоновете боклук или в плътно пакетираните и увити с найлон бали няма оксидация, защото няма и кислород.
Ще се наложи да се образоваш повече. Това с оксидацията на повърхността е така, но покритието е много тънко и не предпазва добре алуминия от киселини и основи. Затова се предприемат и специални мерки за неговата повърхностна пасивация. По-горе съм ги писал.
Сам си противоречиш. Хем за да се покрие алуминия с оксиден защитен слой му е нужен кислород, хем в балите под земята няма кислород. :-D Не се притеснявай. Оксидния слой се получава почти веднага. И нищо не може да спре алуминия да реагира под земята с киселини и основи.
Не бъркай алуминия от чаените свещи с този от кутийките за безалкохолно. Първо е много по-тънък. Второ - няма никакво покритие отгоре. Трето - ами то земната кора е съставена от 8% алуминий. Четвърто - да са само чашките от чаените свещи проблема. Ти помисли например за автомобилните гуми и продуктите от другите нефтени продукти. Пето - като е толкова пасивен, защо ли лакират кутийките за бира и безалкохолно отвътре? :-D
Гледай внимателно след 3минути и 40 секунди.


thinkpad написа:
... Ай стига глупости. ....
Тебе пък въобще няма да те коментирам. Имаш достатъчно други работи да учиш. Остави химията за сега. Наблегни на ел.инсталациите, лан мрежите.... :lol:
:partyman:
nеwage - специалист
Темата е за свещите, не за алуминия. Дори да се разгражда за 5 години - все тая. Идеята е да рециклираме и да не изхърляме на бунището НЕвъзобновяеми земни ресурси. Аз от години ползвам 40 такива свещи, само ги пълня отново.

Тема "Нов живот за старите свещи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: