Проявете вашата изобретателност.
Lisko - майстор
Действително - отклонихме се от интересната тема, но ако трябва да сме прецизни - въпроса с крушките включва и още един закон освен на Ома и поради това нещата не са линейни. Казано просто - съпротивлението на студена крушка е едно, а на светеща съвсем друго (по-голямо). Затуй всеки знае че крушките изгарят при пускане, да не повтаряме сега...
Не мога да предложа сметки, (и кой може ?) но чисто интуитивно, две крушки свързани последователно практически никога няма да изгорят, да не говорим ако са повече.
hidrazin - майстор
Та да вземем да завършим за ламбите. Колегата Elvis едва ли не ме обвини на лични че спамя и нямам желание за нищо друго. Самият той нямал желание да пробва колко ще е общата мощност на 6 бр. последователно свързани 100W ламби. Мен обаче ме мързи да смятам пък и ще тогава ще трябва да намеся господата Стефан - Болцман. :-D Та взех и си свързах 6бр. ламби последователно. Използвах измервателен уред FLUKE345. Резултатите от измерването на 6, 5, 5, 3, 3 и 1 ламба са следните:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Поради ограничението за снимки не можах да сложа още където се вижда добре и показанието на уреда. Резултатите са следните:
6 бр. - 34W
5 бр. - 40W
4 бр. - 48W
3 бр. - 54W
2 бр. - 67W
1 бр. - 99W

Нещата там не са толкова прости, колкото изглежда на пръв поглед. Волфрама има нелинейно съпротивление и при тези високи температури не може да се смята като например последователно свързване на обикновени нагреватели или съпротивления.
Ако някой иска да види снимките с по-висока резолюция, може да го направи тук:
http://s018.radikal.ru/i519/1407/20/4f5108746f02.jpg
http://i074.radikal.ru/1407/b1/321dc5e9acd8.jpg
http://s020.radikal.ru/i710/1407/fa/757741c87446.jpg
http://s020.radikal.ru/i715/1407/da/4419b0d68c88.jpg
http://s006.radikal.ru/i215/1407/84/a73693ba069c.jpg
http://s52.radikal.ru/i137/1407/80/93f3e6d29c29.jpg
http://s020.radikal.ru/i717/1407/40/12f12e1994e6.jpg

И накрая взех че свалих една графика за тока на една ламба в момента на пускането. Тока е средно около 3 ампера за 100W крушка.
Ами дано бъде полезно за някого.
:partyman:
Junak - майстор
Абе, ти откъде ги изкара тез клещи :? Уж си далече от електротехниката, пък FLUKE :)
Явно и за Ом не си чувал. :lol: Elvis ги изкара 16W. Ти откъде ги измисли тез 34W - не те знам. :)

Много се радвам за измерванията. Че у нас 6 еднакви ламби не намерих.

P.S. И аз бях обвинен, че не съм прав. Опитах на лични да му обясня за съпротивлението на ламбите. Сигурно го е схванал - повече не се обади.

Абе, да сме живи и здрави.
hidrazin - майстор
Junak написа:
...Ти откъде ги измисли тез 34W - не те знам. :)
:? Нищо не съм измислял. То FLUKE-то е виновно ако има грешка. На около годинка е и струва .... :shock:
Ламбите са ми от запасите преди спирането на 100-ватовите. Предполагам ще имам за още десетина и повече години.
Живи и здрави, че аз двата дена бачкам и довечера ми е ден. :-D
:partyman:
Elvis - специалист
Все пак да напиша и нещо по темата :)
В крайна сметка аз си поръчах Excalibur 4400. Ако някой се инетресува, мога да напиша отзиви, когато пристигне и го пробвам.
Колкото и да се старае човек, едва ли може да постигне компактността в комбинация с цената и ефективността на серийно произвежданите модели.

Извън темата:
Единствено Lisko написа нещо, което може да е полезно на някой.

1) Junak, ясно е кой е комплексар (след като очевидно лъжеш!). Не ми пука за всички титли, след като в крайна сметка не можа да кажеш нищо полезно по темата! Очевидно е, че в нито един момент, нито на лични нито в темата не си помогнал до достигането до каквито и да е изводи!
2) Не виждам какво ви липсва та и двамата продължавате да пишете. Смислените неща отдавна пропуснахте да ги напишете. Сега каквито и уреди и титли да ми извадите, не може да впечатлите никой. Изибването на комплекси си личи.
3) Lisko обясни, че това не може да се сметне от пишещите тук (колкото и някой да твърди, че го мързи). Ако този някой е много добър, може да покаже как се смята, а не да си демонстрира вещите. Нека приеме, че съпротивлението на волфрама, като функция на температурата е линейно (то е почти такова и не мисля че на някой ще му прегорят крушите от малката грешка) ;) Не линеен е топлообмена с околната среда :)
4) Който много разбира, можеше още в началото да напише това което Lisko доста кратко обясни, а не да се заяжда.
5) Аре накрая да спрем с глупостите а? Писах ви на лични, за да решим спора помежду си, не за да продължите да се правите на велики. И аз лесно се нервирам и реагирам крайно, за което ви се извинявам, но предлагам ако имате нещо против мен да го изразявате на лични, а не в темата.

За да се спре най-накрая избиването на комплекси в темата, по-долу публикувам личното съобщение до "магьосника" Junak:

Из поста по-горе:
Junak написа:
P.S. И аз бях обвинен, че не съм прав. Опитах на лични да му обясня за съпротивлението на ламбите. Сигурно го е схванал - повече не се обади.
Junak ми обяснява:
Junak написа:
Еми ти сам си го написал...
Който му се чете лична драма, прилагам целия диалог за да няма повече спекулации:)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elvis написа:
Извинявам се за обидите, бях гневен и ги изтрих почти веднага. Както писах и на hidrazin явно тук хората обичат да изказват мнение просто така по интуиция без много да се замислят. След спор на лични с hidrazin достигнах (за hidrazin не знам), до следния извод и бих искал да ти предам инфото, може и ти да кажеш нещо полезно. Не си прав и аз не съм.
Сутринта измерих съпротивлението на 100 ватова крушка и то се оказа 39.1 ома. Естествено няма как да е толкова в работно положение - жичката се нагрява до над 2500 градуса и си повишава съпротивлението приблизително до сметнатите от мен 484 ома.
Когато се сържат последователно, началното съпротивление на веригата нараства и лично аз не мога да преценя при каква температура лампите ще изпаднат в динамично равновесие (какво ще е тяхното работно съпротивление). Със сигурност обаче ще светят поне слабо (по интуиция :) ), защото в противен случай съпротивлението им би било много ниско, кото ще доведе до покачване на тока, той до повишаване на температурата тя до повишаване на съпротивлението и т.н. до равновесие...

Ами това е резултата. Мисля, че можеше много по-цивилизовано да стигнем до него. Спора беше в известна степен провокиран от мен, но и вашите отговори бяха малко не на място.

Поздрави


Отговора на Junak:
Еми ти сам си го написал. Проблема е, че температурата на волфрама ще е много по ниска от тази, когато отделя светлина. А съпротивлението на лампата е в пряка връзка с тази температура. При 6 послед. свързани лампи волфрама няма да загрее достатъчно, за да светят. И съпротивлението на лампата ще е между 39.1 ома и 484 ома. Заради което сметките ти - 16W, ама хич не са верни. Просто лампите с нажежаема жичка не са с линейно променящо се съпротивление.


P.S. Прерових къщата, но не успях да намеря 6 еднакви лампи.

Между другото, съм акредитиран към БСА, и ръководя орган за контрол от вид С.
Ако това ти говори нещо.
Електроинженер – Лицензиран оценител на факторите на работната среда и контрол /измерване/ за електробезопасност – електрически уредби и съоръжения до 1000 V и физически фактори на работната среда
Измерване и оценка на съответствието на параметрите, включени в обхвата на контрол. Издаване на сертификати. Обучение на персонал за придобиване и защита на квалификационни групи за безопастност в електрически уредби до и над 1000V и неелектрически уредби на електрически и топлофик.централи.

V квалификационна група по ел.безопасност при работа с напрежение до и над 1000V.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
hidrazin - майстор
Ти май не знаеш какво искаш? Двама човека дето попназнайваме нещо ти обясняваме че бъркаш в сметките а те са важни и може да имат значение за някой дето е решил да си прави дехидратор с ламби за да си сметне правилно мощността. Ти вместо да попиташ като бял човек и да се извиниш за грешните сметки, подскачаш като ощипан изотзад.
На лични ми писа че търсиш достоверна информация. Набих си центъра да правя постановка и измервания. Какво повече? Между другото не съжалявам за постановката и измерванията. Времето не е изгубено защото все ще послужи на някой.
Иначе за серийно произвежданите модели донякъде си прав. За моя (подобен на този в първия пост) дадох 15 лева и наистина не си заслужава правенето. Ако обаче ти трябва с по-голям капацитет нещата са спорни.
:partyman:
Elvis - специалист
Да със сигурност измерванията ще са полезни на някой. Ако не ползва 100В лампи ще може поне да се ориентира.

Против параноята съм около вредните материали в нашето ежедневие (изкарват всичко свръх вредно и ако не е био, еко, органик... и 10-пъти по-скъпо, щели сме да умрем веднага). НО
ако ти вярваш, че полистирена е вреден си погледни означенията по капака. Мисля че този тип дехидратори (кръглите сравнително евтини) се правят от пластмаса тип 6, която е полистирен и се твърди че е доста токсична и не бива да се ползва за храни. Тези номера доколкото знам се дават с цел сортиране при рециклиране, но би следвало да са достоверни.

Видове пластмаси (цък, за подробна информация)

Или накратко (копирано от друг форум - не гарантирам за верността на информацията, не съм проучвал внимателно темата)
1. PET или полиетилен терефталат- лесно се рециклира и не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за вода, сокове и други безалкохолни напитки.
2. HDPE или полиетилен с висока плътност- лесно се рециклира и не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за мляко, шампоани и други козметични средства.
3. PVC или поливинилхлорид - не се рециклира и може да отделя токсични фталати. Използва се за опаковки на детски играчки, детергенти и спрейове.
4. LDPE или полиетилен с ниска плътност- рециклируем, не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за многократна употреба.
5. PP или полипропилен. Рециклира се и не отделя вредни вещества. Използва се за опаковки от кисело мляко и други храни.
6. PS или полистирен. Трудно рециклируем и може да отделя вредни вещества.
7. Всички останали пластмаси. Някои видове не се рециклират все още. В тази група влиза и PLA или полилактид, направен от растителни източници, което го прави много по-безвреден от другите пластмаси, които са направени от нефтени продукти, но за момента е трудно рециклируем. Но има потенциал дори да се използва за компостиране.

Най-подходящите за употреба пластмаси са с кодове: 1 и 2
Сравнително подходящи: 4 и 5
Подходящи само в някои случаи: 7
Никога: 3 и 6
hidrazin - майстор
Моя е точно такъв модел само дето го взех много тънко.
http://www.ebay.de/itm/Pro-Idee-Steamer ... 1174673490
На тавите, решетките и капака няма обозначения за пластмасата. Да се надяваме че германците са си свършили работата и са ги проверили. Пък и да не са не ми дреме особено. Сега ако питаш защо не ми дреме ... Ами защото дори да отделя някакви вредни вещества в пои-голямата си част ще бъдат премахнати от вентилатора. Освен това пластмасата на капака се различава от тази на тавите и решетките. Те са с по-мека пластмаса и на пръв поглед е точно като тази за хранителни цели. Капака може и да е от полистирен. Честно казано не знам.
Другото - там едва ли ще изсуша през годината и 5 кила продукти. Същите определено няма да изконсумирам наведнъж. Ако въоще има някакви вредни вещества и някаква част от тях остане в продуктите ще е нищожна.
Моя модел може и да готви на пара. Няма да се използва за тази цел. Мразя такива храни!
Извод - не си заслужава да си правя дехидратор, след като съм си взел за 15 кинта готов и в него вероятно ще бъдат изсушени няколко килограма чери доматчета. Дори и същия да има вредни пластмаси.
Извода е лично мой и се отнася само за мене си. :-D
:partyman:
Junak - майстор
Хайде сега, ако наистина си честен и имаш поне малко доблест, напиши пак това, което после изтри - за телта, за клещите, за това колко съм далече от електротехниката, как само вързвам с тел и тиксо и оттам съм си мислел, че разбирам нещо, дето имало формули и т.н.
Защото моят отговор на "лични" беше продиктуван от това.
Какво и къде излъгах - не разбрах. :?

Също така не е етично да се публикуват личните съобщения без разрешение на написалия ги, но явно при тебе морал и етика са много далечни понятия. Но за сметка на това - комплекси имаш достатъчно.

И къде е тая лична драма, така и не разбрах. Още я търся. :)

Моят пост на "лични" е преди този на Lisko и не виждам по какво се различава

P.S. Виновен съм. И за образованието, и за "титлите". Ще взема да отида да си закрия акредитацията. А по добре ще бъде и модераторите да поочистят темата.
Dam46 - специалист
Баба ми, бог да я прости, нямаше вашите проблеми. Нямаше форуми, и интернет нямаше. За това си сушеше плодовете и зеленчуците на слънце. И всичко и се получаваше отлично. Но тя беше проста жена, от село някакво в България.

Тема "Домашен Дехидратор - интрукции и снимки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: