Проявете вашата изобретателност.
hidrazin - майстор
За бучка до килограм перфектна работа върши паве - гранитно, стандартно, изварено и измито (около 3 килограма). Никакви винтове дето трябва да ги наглеждаш и притягаш. За формата - никакви пластмаси. Само дърво или неръждавейка.
А иначе да - по магазините продават (и продължават да продават) само боклуци. Прясното сирене никак не е полезно, освен ако не се консумира с лечебна цел. Узрялото домашно сирене е неповторимо! За съжаление последно си купих такова от Турция. :sad:
:partyman:
iva6ki - специалист
Абе в общи линии си трябва технологично време и обикновенно
тежеста на пресоване е 2-3 пъти количеството на пресования материал
така винаги ще получаваш еднакви резултати, които личат най-вече
след узряване което е минимум 45дни при температура 12 градуса.
Колкото по стабилна температурата толкова резултата е по добър. :wink:
sspoko - специалист
ТОЗИ ДИАМЕТЪР НА ТРЪБАТА БИ ТРЯБВАЛО БЕЗ ПРОБЛЕМ ДА МОЖЕШ ДА СЛОЖИШ ЕДНА БУТИЛКА ОТ 1,5Л ОТ ШВЕПС И ДА СИ РЕГУЛИРАШ ТЕЖЕСТТА КАТО Я НАПЪЛНИШ С ПЯСЪК.
kuger - майстор
Аз пък не виждам смисъл от преса. Друго е, ако искате сиренето да добие форма. И пак не е нужна преса. Правил съм сирене и от краве, и от овче, и смес. Прекаленото пресоване го прави като тебешир, нужно ли ви е?
Трябва ви калъп по избор и малка тежест за кратко време.
Перфектно изобретение, впечатлен съм! Браво
iva6ki - специалист
Понеже ме изненадаха с много мляко и се наложи за 30мин
да измисля нещо :-D.Стана прилично само дето кофата не
е достатъчно твърда и малко се издува встрани а в горната
кофа сипвам вода и си го натиска само

Прикачен файл

10580340_791681244207288_1405067912_n.jpg
10580340_791681244207288_1405067912_n.jpg (56.66 KиБ) Видяна 9033 пъти
zmiori - специалист
Баба ми лека и пръст, имаше следното устроиство. Един сравнително плосък речен камък, за "основа", материала в тензухена торбичка, отгоре още един камък по малък от основата. Основата в една тава вътре камъкат "основа" върху него торбичката с материала и върху него камъкът преса.
Има едно мнофо важно условие камъните трябва да са речни стояли на завой, като "основата" е от ляв завой а пресата от десен завой да се "само неутрализират" и на сиренцето да му се не вие свят.
Наи интересното бе че като го направи сутринта на другата изчезваше.
На дядо го превеше малко по по друг начин. Подобни материали ама торбичките малки около 5-6 бр. долу горе еднакви, в дълбока съдинка и само ги притискаше без възможност да се оттича сурватката самите топчици си стояха в нея.
velsi - Почетен майстор
Получено е искане от автора на темата със следния текст:

"Бих искал да изтриете темата, оказа се че пресата не е това за което си мислех. Не върши никаква работа."

Няма да изтривам темата, но публикувам това тука, за четящите в бъдеще.
mirix - специалист
Темата си е доста интересна. Моята забележка е като се правят такива неща да се ползва или неръждавейка или пластмаси за ХРАНИТЕЛНИ цели. Сега и аз обмислям сходен проект. Мисля да си купя тръба за комин неръждавейка около фи 20. Да дам на някой майстор на кюнци/улуци да ми закриви долния край. Да сложа парче да се затапи. За притискане имам някойко идеи. Общо взето ще ползвам пружини.
Аз си правя сирене от доста време и в момента ползвам кутия за храна надупкана и с изрязан капак и слагам буркани с компоти за затискане.
Да добавя също че на 1л. мляко се слага по 1 супена лъжица кисело мляко(също домашно разбира се).
На скоро ми идва на гости един приятел ветеринарен доктор. Похвалих му се.. кое как защо. Аз също загрявах млякото до 35 гр. Той ме посъветва, първо да го патстьоризирам , а после пак да си добавя киселото мляко за да вкарам бактерии вътре.
valya82 - помощник
Изглежда велликолепно, още повече, че има много висока добавена стойност заради това, че си си я правил ти. Пък и така се контролира процеса, ясно е какво се случва и т.н.

Тема "Преса за сирене от подръчни материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: