Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
agro - специалист
Камъните ще пренасям с малък челен товарач - където мине бус, минава и товарача. За бетона - стационарна бетонпомпа и 100 м тръби към нея. Изпълнението - на етапи, според наличните девизи. Срок - 10 години до пенсиониране /ако съм жив/. Мечтите умират последни.
P.S. - учудващо височината в скицата отговаря на кота било, защо е така не зная, но ми е добре дошло.
pipilica - майстор
За мечтите си прав, но за другото не знам, пак помисли.
agro - специалист
Пак помислих - последно решение: Първи етаж - отворена към вътрешния двор каменна колонада и разни екстри в нея като барбекю, лятна кухня, гараж, дърводелна и др.подобни. Нивото на пода на първия етаж задигнато на проектна кота без претенции за влага и лукс - ходим, без да се събуваме по плочника. През зимата не се обитава с изключение на само едно помещение - едно зимно барбекю, съчетано с малка трапезария. Да си го залива водата при наводнение, като иска - ще се рине кал веднъж на 15 години, няма да се слага нищо ценно вътре. На втория етаж - само спални и бани, да се качва човек само веднъж дневно - като ляга да спи. Може и една кухня за зимно време, това по-нататък. Задължително чардак на втория етаж, да се пие кафе сутрин, излизайки от спалнята.
stivemaster - майстор
Абсолютно несъстоятелно ми се струва да правиш каквото и да било, дори и хидроизолация срещу евентуално повторно наводнение,преди да си изяснил извичните ти основи в какво състояние са,също така основата на тухлените стени върху тях.Това да вдигаш височината с 50см. и да изливаш вътре над 850 тона бетон !?!?! ,пък да не говорим за това с махането на стените ...... ми се вижда начин да си убиваш времето, а не да вършиш работа.
Ако приемем че може пак да се наводни ,какво ще е нивото тогава ?Ако изобщо може да се определи незаливаемо ниво ,това вече може да ти даде повод да помислиш.
Не знам къде се намира този имот мечта,както и какво е разбирането ти относно узаконяване на промените които смяташ да направиш,но не е ясно дали ще ти бъде разрешено, да заложиш такива коти .За мен всичко друго, освен да преосмислиш нужната ти площ и да събориш всичко и да си вдигнеш нещо сглобяемо за един месец, е напразни приказки.
За да разбереш, какво може да очакваш обаче си намери конструктор ,компетентен техник и общак и копнете няколко дупки за да видите, както нивото така и състоянието на основите и всички аспекти на стабилността на редовите (описани от теб) сгради, по указания на конструктора.
Та ако ти разрешат да проектираш, при такива коти на основите които да го направят незаливаем отново ,може да си направиш имота мечта,защото от този най много да се получи самосъборен имот или да хвърлиш едни пари, като за новия строеж за да кърпиш този.
Аз на твое място (ако установите че сградите в това си състояние могат да останат) ще инвестирам парите които смяташ да изсипеш в тези половинчати мерки, в по някоя машиносмяна на багер всяка година, за почистване на речното корито.
agro - специалист
stivemaster написа:
За мен всичко друго, освен да преосмислиш нужната ти площ и да събориш всичко и да си вдигнеш нещо сглобяемо за един месец, е напразни приказки.
Точно това съм описал - как ще съборя сградите една по една, опитвайки се в движение да използвам още несъборените стени като кофраж за отливане на проектно ниво на пода. Другия вариант е изобщо да не се занимавам с нивото на пода, да го оставя както си е, за да ми е първи етаж, а всичко уязвимо за наводнение да е на новопостроен върху колони втори етаж. Засега се насочвам към втория вариант, защото той решава проблема в голяма степен, а не ми отнема възможността през годините да си задигам избрани части от пода на първия етаж за разни нужди - например за котелно, работилница и т.н. Само трябва да си предвидя достатъчно височина до тавана.Съществуващите основи ще носят само външната ограждаща неносеща стена - новите колони за втория етаж ще трябва да имат собствени фундаменти.
pipilica - майстор
Леле тоя филм ще е интересен, пускай по малко снимки и на нас. Пожелавам ти успех с начинанието.
2v6 - майстор
agro написа:
stivemaster написа:
За мен всичко друго, освен да преосмислиш нужната ти площ и да събориш всичко и да си вдигнеш нещо сглобяемо за един месец, е напразни приказки.
Точно това съм описал - как ще съборя сградите една по една, опитвайки се в движение да използвам още несъборените стени като кофраж за отливане на проектно ниво на пода. Другия вариант е изобщо да не се занимавам с нивото на пода, да го оставя както си е, за да ми е първи етаж, а всичко уязвимо за наводнение да е на новопостроен върху колони втори етаж. Засега се насочвам към втория вариант, защото той решава проблема в голяма степен, а не ми отнема възможността през годините да си задигам избрани части от пода на първия етаж за разни нужди - например за котелно, работилница и т.н. Само трябва да си предвидя достатъчно височина до тавана.Съществуващите основи ще носят само външната ограждаща неносеща стена - новите колони за втория етаж ще трябва да имат собствени фундаменти.
Тая система има смисъл да я приложиш при положение, че водата е на описваното ниво (20-70 см) през половината година и то всяка година :idea:
Какво ще стане ако след 10 години реката прелее до примерно 90 см (20 см над тазгодишното) :?:

След като отвън имаш стена просто може да направиш хидроизолация до каквато височина решиш.
Портата може вече да вдигнеш за да не влиза водата в двора.
stivemaster - майстор
Е, ако трябва да е законно и по правилата, НЕМА ДА СТАНЕ ТАЯ ДЕТО Я МИСЛИШ !!! Извинявай ама неслучайно ти писах, че трябва да се заснемат основите и състоянието на стените ,защо ?
Защото не знаеш каква товароносимост имат основите ти оттам и колоните, после стените ти от четворки НЯМАТ ТОВАРОНОСИМОСТ,така че ...... !!!
Увеличената тежест на цял етаж, налага да се правят нови фундаменти под всички съществуващи колони, както и под новите.После за да не спука стените обикновена плоча, ще трябва да събориш до ниво в което да вкараш и гредите в плочата ,ако не трябва да е безгредова .Има и още подробности все тегави,струва ли си упражнението обаче ?
BLUEPUPIL - майстор
Нека и аз да си кажа мнението: 1..Предвид посоката на вървеж на клим. промени, в следващите десетилетия наводненията ще бъдат по-чести и с по-голяма интензивност...2..От най-високата кота на наводнението трябва да се вдигне нагоре мин. 1м....3..Като се вземе под внимание 1 и 2 излиза ,че най-добрият вариант е да се направи втори етаж с абсолютно самостоятелни основи и колони...4..Фундирането трябва да бъде такова , че да не пострада при следващия потоп. Новите основи ще пазят старите от подкопаване при прииждане на водата...5..Най-важен остава въпроса за начина/вида на наводнението. Ако скоростта на движение на водата е ниска горното предложение е изпълнимо и капиталовложението е сигурно. При положение ,че има сериозен наклон, който да предизвиква бясно движ. на водата и има опосност от умерена приливна вълна, допълнително, трябва да се направи бетонна или бутобетонна стеничка с височина 1м. и под земята още 1м., която да е на отстояние на няколко метра пред сградите, които както се разбра са на границата. Пред стеничката- откъм реката да се натрупат едри камъни, които да не могат да бъдат отнесени от течението. Ролята им е да предпазят от подкопаване.
agro - специалист
BLUEPUPIL написа:
Нека и аз да си кажа мнението: 1..Предвид посоката на вървеж на клим. промени, в следващите десетилетия наводненията ще бъдат по-чести и с по-голяма интензивност...2..От най-високата кота на наводнението трябва да се вдигне нагоре мин. 1м....3..Като се вземе под внимание 1 и 2 излиза ,че най-добрият вариант е да се направи втори етаж с абсолютно самостоятелни основи и колони...4..Фундирането трябва да бъде такова , че да не пострада при следващия потоп. Новите основи ще пазят старите от подкопаване при прииждане на водата...5..Най-важен остава въпроса за начина/вида на наводнението. Ако скоростта на движение на водата е ниска горното предложение е изпълнимо и капиталовложението е сигурно. При положение ,че има сериозен наклон, който да предизвиква бясно движ. на водата и има опосност от умерена приливна вълна, допълнително, трябва да се направи бетонна или бутобетонна стеничка с височина 1м. и под земята още 1м., която да е на отстояние на няколко метра пред сградите, които както се разбра са на границата. Пред стеничката- откъм реката да се натрупат едри камъни, които да не могат да бъдат отнесени от течението. Ролята им е да предпазят от подкопаване.
Да, точно до тези изводи стигнах и аз, затова по-горе написах за втори етаж с колони върху нови, самостоятелни фундаменти. Разположението на парцела е от вътрешната страна на речния завой и при прииждане водата просто се покачва, тихо и кротко, встрани от течението в главното корито. Откъм реката смятам да подредя габиони - от онези плетени от тел кошници, които се пълнят с камъни от речното корито направо с багера и са подредени като подпорна стена. Заглеждал съм такива на няколко места - стоят много стабилно, когато са подредени с акъл. При маловодие влиза багерчето в реката, подравнява за основа на габионите, после гребе камъни от дъното и насипва в подготвената кошница, после в следващата и т.н. - изглежда много лесно. Няколко пъти правих снимки с намерението да покажа проблемния имот, обаче всеки път се отказвам, защото от снимките нищо не може да се прецени. Отвън хващам само част от външните стени, отвътре нищо съществено не може да се види. Ще се вижда добре при панорамна снимка отвисоко, но още не съм намерил лесен начин да си направя такава. Сега проучвам възможността да си закупя малък леснопреносим употребяван кулокран и да го разположа в центъра на двора. Не за снимки, разбира се, а за да мога с негова помощ лесно и бързо да строя. Ако стрелата му е с 10 метров радиус на обхват, с едно преместване си решавам проблемите със строежа на целия втори етаж. Тогава и снимки отвисоко ще стават.

Тема "Как да повдигна нивото на пода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: