Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
chandler_vt - специалист
Здравейте,
Реших се да пусна една отделна тема, в която да представя моя проект за къща и да се допитвам за съвети относно това-онова.
Пускам само разпределението, защото други файлове нямам засега.
Проектът е в напреднал стадий, т.е. предстои ми да подам документите за разрешение за строеж. Затова няма как да променям напр. външните зидове. Рационализация може да извърша само с вътрешните стени евентуално. Така като гледам, не ми харесва, че коридорът е толкова голям. Някакви идеи там? Банята евентуално може да се смали, като дясната стена мине малко навътре, за да се разшири спалнята за един вграден гардероб.
Иначе къщата е на един етаж с необитаемо подпокривно пространство. От север на имота минава път, а на юг гледат всички стаи. Има лека денивелация, като имотът е на южен склон.
Мисля да строя с поротерм 25 см (зависи от цената) и EPS 10 см. Къщата ще е в едно Търновско село.
И веднага един въпрос - с какво да я отоплявам? Мислех с климатик мултисплит система и отделно да сложа камина с водна риза в дневната - много пари ще излезе. Сега обмислям варианта да сложа един хубав климатик само в дневната, а малките спални да ги топля с по един хубав конвектор на ток. И засега да не правя камина. Комин ще има, но неизползваем за отопление. След време, ако ми щукне, винаги мога да направя камина, но тръбите на готов под кофти се слагат.
Това е засега. Ще се радвам на коментари и съвети.

Прикачен файл

razpredelenie - Copy.jpg
Tsilkov - майстор
chandler_vt написа:
Така като гледам, не ми харесва, че коридорът е толкова голям.
Няма как да имаш дневна, връзка с гаража, две спални, баня,с клад и т.н. без комуникационни площи. За да го гуиш чак толкова това пространство направи саплните преходни като преместиш входа до гаража (то така е и по-удобно и чисто) и придай коридора към дневната.
Иначе честно казано не ми харесва че дневната ти е квадратна - най-куция вариант за обазвеждане - то си личи и по мебелите на чертежа. Също така задължително бих си отделил гаража конструктивно(от тамс елдва топлоизоалционно и финансово).
chandler_vt написа:
И веднага един въпрос - с какво да я отоплявам?
То ако 2-3 хиляди лева за климатик те "прекатурват" не ми е ясно как ще я направиш тая къща готова за живеене! За отопление ти препоръчвам повече изолация и един от следните източници: дърва, пелети или климатик. Електрически радитори ще ти навъртят през електромера цената на климатика тоно за няколко сезона.
chandler_vt - специалист
Какво имаш предвид с отделяне на гаража конструктивно? Да не го изолирам, добре, ама май друго още предлагаш да се направи.
Сега като каза, май е добре да разменя местата на предверието и склада. И без това мисля да слагам бойлера в склада. Така ще е по-близо до банята.
За климатиците и камината имах предвид, че ще е скъпо, защото ако правя и двете, не си струва инвестицията, понеже на практика ще ползвам само едното - климатиците. За конвекторите - съгласен.
Обзавеждането на квадратната дневна, няма да е баш така, както е нарисувано на чертежа, но зная, че квадрата е кофти за обзавеждане.
VLADO66 - майстор
Конструктивно означава образно казано основите на гаража и къщата,а и нагоре да нямат връзка помежду си.Ако си затруднен със финансите,на първо време можеш да направиш само основите на гаража и/или с навес отгоре и да наблегнеш повече на изолацията и дограмата.Така може да ти останат пари които ще можеш за инвестираш в ТП въздух/вода с конвектори.
KingLin - майстор
Защо квадратната дневна да е най-куца? Питам защото не знам а не защото съм на противно мнение. Аз също в един от плановете които сам си чертая/мечтая съм заложил квадратна дневна 5х5 м.
VLADO66 - майстор
Защото визуално е хубаво от къта за сядане в дневната да не се виждат кухненските уреди и шкафове.
kolcho - специалист
Все си мислех, че съвети е най-добре да се търсят на фаза "идеен проект", а не както в случая, ама явно не съм в час с модните тенденции...
Успех в начинанието!
chandler_vt - специалист
kolcho написа:
Все си мислех, че съвети е най-добре да се търсят на фаза "идеен проект", а не както в случая, ама явно не съм в час с модните тенденции...
Успех в начинанието!
Аз съветите при идейния проект съм ги търсил и съм ги получил вече, но не тук.
Идеята на темата ми е по-скоро да търся съвети оттук нататък, при строителството.
А за гаража ще помисля, но щом съм го сложил, би трябвало да съм си правил сметката.

Изчетох доста, но все още не мога да преценя дали термопомпата е най-доброто решение за мен.
kolcho - специалист
KingLin написа:
Защо квадратната дневна да е най-куца? Питам защото не знам а не защото съм на противно мнение. Аз също в един от плановете които сам си чертая/мечтая съм заложил квадратна дневна 5х5 м.
При ограничено пространство квадратната форма на едно помещение, което трябва да съвмести три дейности - почивка, хранене и готвене, наистина е недостатък. Малко изходни данни:
1. Минималният размер и площ, на която може да се разгърне мястото за почивка / кът за сядане, гледане на телевизия, четене, разговор/ е от порядъка на 12 кв.м. Квадрат със страна 3,5 м е минимумът, в който може да се разположат канапе/ фотьойли/ масичка/ мебел за телевизор, аудио и книги.
2. Долната граница на комфорт за мястото за хранене е около 8 кв.м. Приблизително 2,5/3 м. Този размер позволява разполагането на достатъчно голяма маса / 8-10 места/ и сравнително удобно боравене със столовете.
3. Мястото за готвене е по-свободно в дименсиите си. Може да се разположи в дименсии от 0,6 м/ 3-4м на някоя от стените, а в изпълненията тип "бокс" - да се побере в правоъгълник с размери около 2,4/3 м.
.............................................................
Сега да анализираме ситуацията "дневна 5/5м.", която сте си "чертали". Разполагаме с 25 кв.м. Прилагаме инфото от т.1, т.е. разполагаме кът за почивка в някой край на дневната и....неудобството е очевидно - около къта за сядане остава една полоса с дименсии 1,5/ 8,5 м., в която можем да разположим линеен ред от кухненси мебели и уреди, но място за кът за хранене не остава - всичко извън кухненската редица е просто пешеходна пътека и нищо повече - площта е загубена.
Сега да представим тези 25 кв.м. като правоъгълник със страни 3,5/7,15 м. Разликата е очевидна: в първите 3,5 м от дългата страна ще разположим къта за сядане, в следващите 2,5 м - къта за хранене и ни остава една съвършено достатъчна ивица от 1,15/3,5 м, в която ще разположим една скромна редова кухня. Ако успеем да разположим и входната врата в помещението около разделителната линия между къта за сядане и този за хранене - на тези критични 25 кв.м. получаваме напълно задоволителен резултат - място, макар и на минимума, има за всичко и всичко, никой с никого не се "бие" - хората, които влизат към зоната за отдих не минават през главите на тези в къта за хранене и обратно, ако се сетим да разположим и вратата към терасата/балкона срещу входната врата на помещението / т.е. минаващите от антрето към външната част на дома няма да "газят" онези, които са в двете основни зони/ ще постигнем една задоволителна неконфликтност .
Още по-добре би било ако успеем да разгърнем помещението във формата на буква "Г". Тогава в част с размери 3,5/6 м. ще разположим последователно в линия кътовете за сядане и хранене, а в "апендикс" към мястото за хранене ще разположим малка ниша с площ около 4 кв.м., в която по-дискретно ще поберем кухненската част.
..............................................

Разликите в полза на правоъгълните варианти е повече от очевидна, мисля!
:)
kolcho - специалист
chandler_vt написа:
Аз съветите при идейния проект съм ги търсил и съм ги получил вече, но не тук.
ОК!
Явно за съветващите фактът, че в така проектираните спални трудно ще се съхранява и бельото на обитателите, а в същото време банята и тоалетната са с дименсии като за доста по-голямо жилище, не е никак обезпокоителен. Не буди безпокойство и фактът, че разположеният на около десетина метра от точките на потребление бойлер ще товари сметките на собствениците с по няколко похабени литра / + енергията за затоплянето им!/ при всяка употреба на топла вода. Да не говорим за безумно оразмерения хол.
Ако всичко това Ви харесва - спокойно можете да изпълните проекта!
Успех :)

Тема "Строителство на еднофамилна къща - съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: