• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
sean-john - специалист
Здравейте,искам да ме посъветвате как се редят камъни за стени.Идеята ми е да съборя камъните до първите греди и на тяхно място да направя бетонен пояс и върху него да започна да редя отново втория ред камъни.Идеята е да стане полуоткрито барбекю,като отгоре ще има ламаринен покрив с греди.Мисля като ги редя да ги слепям с цимент и пясък,но ако знаете някакви тънкости или методи за по лесното им нареждане ще съм благодарен да ги споделите с мен,защото ще падне голямо редене,а както се очертава всичко ще го правя сам.Опит нямам,но желание не липсва.Благодаря!
Прикачен файл:
IMG_20150527_200607 (Medium).jpg
Прикачен файл:
IMG_20150527_200512 (Medium).jpg
rositodor - специалист
Реденето на камъни не е никак проста работа,камъните трябва да се напаснат толкова добре че да не хлопат и да няма дупки между тях(дялането също е опция).Трябва да имаш огромно количество че да можеш да избираш кой е най-подходящ.А и да спомена и за дебелината на стените(доварите) не трябва да са по малко от 50см. за да може да се напасват и да не свети... :? еми сега само за това се сещам.... :partyman:

P.S А...и може да оставиш гредите,ако не са в много лошо състояние....
sean-john - специалист
Благодаря,гредите са в окаяно състояние ориентировъчно тези основи са на 150-200 години и са без покрив от поне 40-50...,камъни имам огромно количество,все пак същите които ще съборя,тях ще пренаредя след като направя бетонен пояс,но и освен тях имам много камъни това не ме притеснява(тези основи са били на 2 етажа и всички паднал камък го изваждам и продължавам да вадя от вътрешността на сградата).Зида е толкова да,50-60 см широк,толкова и ще го оставя след пренареждането.
agro - специалист
Кръста ти здрав ли е? Останалото е лесно, потренирай малко суха зидария без разтвор, гледай да стане здрава, развали я и пак, докато ти хареса. След няколко кубика зидане на камъни нещата започват да се проясняват. Аз, вече като минавам покрай каменен зид, веднага го оглеждам за начина на направа. И се зареди с велико търпение, че по-пипкава работа рядко се намира в строителството. Като иззидаш нещото, пак да споделиш кръста ти здрав ли е още.
sean-john - специалист
За сега е здрав кръста....и мисля да си остане така,дано няма последствия :) Благодаря за насоките,темата мисля да я допълвам,като започна да действам по нещото :-D
ivouz - специалист
sean-john Здравей добре дошъл!
Тук има доста теми които можеш да погледнеш.Аз също като теб задавах и задавам въпроси
относно реденето на камък.То това не го ли започнеш не знаеш дали го можеш.Другото,е око,фантазия много сила и огромно търпение.И не на последно място кръст и колене както е писал колегата по горе.Иначе технологията:
Редиш двете лица от двете страни едновременно .Гледаш камъка който си сложил да не мърда
Заклиняваш (зачивяваш)ако трябва Разбира се отвеса често се ползва не толкова конеца.
Материал отива много!
След това пълниш с лоши и безформени камани средата и така следващия ред.Ще го схванеш.
Един съвет :Преди да излееш пояса си направи рамка от примерно 5/10 ребра с широкото сечение нагоре с ширината на зида после излей бетона вътре . Не я махаш и от там нагоре зидаш
Хем бетона няма да се вижда хем и по красиво .Май сложно го обясних но мога да ти го начертая
ако искаш!
Аз така ги правих моите зидове и още много имам.
При мен целта е да направя по тесни зидове така че,да спестя камък.
Ще успееш сигурен съм ама пак казвам не става само с желание .
Успех!Ето и една снимка за по нагледно:

Прикачен файл

77.jpg
krismarg - специалист
sean-john написа:
......Мисля като ги редя да ги слепям с цимент и пясък,.....
Направи си нещо като кофраж да речем 2метра х 0.5метра. Нивелираш го по вертикала. Той ще ти е и нивела и отвес при зидане и подравняване по дължина. Мокриш пояса (на мястото на гредите), сагаш малко разтвор и редиш един ред мокри камъни с най равната част към кофража за по-малки фуги или както ти харесва. Между камъните попълваш с разтвор и по малки камъни. Втори ред камъни и т.н. На следващия ден местш кофража в съседство и пак така. По-рядък разтвор ще "фугира" камъните по кофража.
sean-john - специалист
Е супер много благодаря,това за реденето на двете лицеви страни и посредата да са камъните "брак" не ми беше идвало на ум,макар да е логично...но като не си се занимавал е нужно някой да те подсети.Благодаря за съветите, ivouz много хубаво става при теб.Още седмица имам да довършвам една пергола и градински палетни мебели и до после,ще очистя вътре да го заравня,защото сега е камък и пръст и трябва да се изрине и заравни.Вие как мислите кое първо да направя,да съборя камъните до гредите и да налея пояса и да започна да ги редя или да излея плоча на земята за да е по чисто и тогава да работя по стените.
stenmark - специалист
Това което е качил ivouz ми харесва много.Единствено си мисля как ще издържи реброто във времето.Аз си мисля и да сложа тухли единички,нали трябва да има изравнителен ред към 1м.На мен се очертава да правя стена дълга 30м,но ще е еднолицева.Защото ще играе нещо като подпорна стена и отзад ще има пръст.Пръста да се свлече няма опасност понеже е омесена със леска/скала/ и сега си стои скосена вече 4г без да мръдне.Въпроса ми е може ли да е не повече от 40см широка и понеже споменах че има здрава почва може ли само един ред да е вкопан в земята.Камъни продават тук добри и си имат лице.http://www.stonevictoria-m.com/
ivouz - специалист
Реброто ще издържи дълго защото е под голяма стреха ,пък след време ако нещо се прецака се
сменя то зад нея вече се е образувало нещо като калъп не знам да ли го обеснявам правилно
просто се маха и се слага друго ребро със същия размер.
Що се отнася до тухлите нямаше да ми върви на общата визия но става и така.
За подпорна стена разбира се еднолицево но 40 см. ми се виждат твърде малко тя ще държи освен себе си и пръста отзад .Също и дълбочината на основата трябва да бъде по голяма(според мен).То много зависи и височината на зида
Вижте как изглежда завършена стена при мен :Зад тухлите също има изравнителни ребра забравих как се наричаха.

Прикачен файл

S5300848.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Редене на камък за стени,идеи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: