Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
chapara - майстор
🙄
Последна промяна от chapara на съб дек 09, 2023 10:32 pm, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Кои замръзнали фуги🙄 и от какво са замръзнали? При лепенето няма фуги!
nelina_london - специалист
chapar ,ти наистина ли не си забелязал как на част от некачествено изолираните с EPS къщи в студено време виждаш очертанията на всеки лист стиропор ?
Аз съм ги кръстила замръзнали фуги ,което вероятно е неправилно ,но този ефект е забележим ,когато са спестили най-вече от шпакловката .Е ,с пакетна цена труд и материали се пести точно от финишните покрития .Иначе, между листовете си е запенено. A,да допълня ,че и всички дюбели лъсват също ,барабар с очертанията на листовете .И мога да си представя в колко цикли на замръзване и размразяване влиза този EPS ,щом не е добре защитен . От там и твърденията за дълговечността на EPS .
chapara - майстор
Не се изразяваш правилно, ако някой подлепва фугите с лепило прави термомост, а иначе всичко съм видял, осбено в светлосянка. Тъпаците с лопата да ринеш👍
nelina_london - специалист
Приемам критиката :tick:
Имам спомен ,че тук във форума ,преди години някой бе пуснал снимка на зимния ефект и бе свързано с обследване с термокамера май :? ,но не го открих .Като застудее повечко ,ако не забравя , ще направя една фотосесия на част от кварталните къщи .
А светлосенките и особено измазаната каменна вата .... :-D
съб дек 09, 2023 10:45 pmnelina_london написа:
...И мога да си представя в колко цикли на замръзване и размразяване влиза този EPS ,щом не е добре защитен . От там и твърденията за дълговечността на EPS .
Кое замръзва? Замръзва вода, влага.... Как да замръзне някакъв полистир........синтетична смола, каквато там е налепена?
Мазилка или шпакловка- как да не замръзне, ако въобще замръзва, нали е навън, на минусите?!

Имам една стеничка, лепена преди 12-13г с пяна. Само съм я замрежил, т.е на една ръка е, като за мен, подобно на шивача. Шпакловка с фибри, беличко на Мармодом. Най доброто бяло, с което съм работил.
Чист неблагоприятен запад. Голям пек, УВ в изобилие.
За теб ще разчовъркам до гола повърхност на стиропора.
nelina_london - специалист
Нали и ние сме с EPS ,нищо му няма ,но стиропорът е паропропусклив .Замръзват парите ,които преминават през него .И то е ясно къде замръзват - в повърхностния слой ,ако има условия за това .В резултат на замръзването се разширяват разстоянията между топчетата в EPS .Скоро попадах на таблица ,в която даваха отслабването на термалните му качества ,изразено в проценти по години .Бяха си поиграли и за различните плътности EPS . Обобщено -някъде около 5-6% за 10 г .
Виждала съм 20годишен EPS ,свален от сграда .Визуално бе перфектен .При теб няма и такъв студ .
Сега ,разбирам че ми говориш за УВто .Не вярвам да има пожълтяло под шпакловка .По-скоро (лични мисли) може да доведе до по-бързо стареене ,което едва ли е видимо с просто око .
Да бе, паропропусклив!
Не го отричам, но колко пропуска, знаеш ли? Особено при големите дебелини!
Също като при зимните обувки с мембрана- дишат ли- дишат, а на който краката му се потят, все си е с мокри чорапи.
Утре, дано ми остане време да му ударя една суха шпатулка!
nelina_london - специалист
Няма как да знам колко пари преминават,защото това зависи и от плътността ,не само от дебелината .
Нали знаеш какво става когато имаш проблем с влагата на стените и лепнеш вътрешно 5 см стиропор ? Мухълче под стиропора ,затова вътрешно се лепи материал със затворена структура (XPS) .
Щом 20 см EPS може да се накисне хубаво с вода ,парите мното ли са ,малко ли са , преминават .Много условности има - паропропускливост на шпакловки и мазилки ,температурни разлики и влажност вън и вътре .
нед дек 10, 2023 9:19 amnelina_london написа:
Няма как да знам колко пари преминават,защото това зависи и от плътността ,не само от дебелината .
Нали знаеш какво става когато имаш проблем с влагата на стените и лепнеш вътрешно 5 см стиропор ? Мухълче под стиропора ,затова вътрешно се лепи материал със затворена структура (XPS) .
Щом 20 см EPS може да се накисне хубаво с вода ,парите мното ли са ,малко ли са , преминават .Много условности има - паропропускливост на шпакловки и мазилки ,температурни разлики и влажност вън и вътре .
Ок, това ме подсеща за още един тест.
Накисвам парче .....две парчета- EPS и XPS, като преди това измеря точно теглото и обемът.
Разполагам с бижутерски везни- точност до стотна, домашно "тарирани". Стиропора е https://maxim.bg/toploizolacii?product_id=318, фибрана е подов, гладък.
Колко часа/денонощия да стоят във вода?

Тема "Сайдинг или стиропор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: