• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 23
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
preslav - майстор
Първоначално сметнах, че ще ми трябва около кубик бетон, което според https://www.masterhaus.bg/bg/product/19 ... irane-25kg са 80 торби Х 5.29 лв. (зависи кой от къде ще го намери).
До момента съм изразходвал 19 торби цимент Х 8.99 лв. (https://www.home-max.bg/ciment-bravo-42 ... kg-devnya/), пак с уговорката кой и от къде ще го намери + собствен транспорт (4 курса с колата Х 4 км/курс), малко под 2 т. чакъл (105 лв. с транспорта), около тон пясък (към 60-70 лв. с транспорта), бетонобъркачка 469 лв. (който не/иска да бърка на ръка).
Всяко бъркало на бетонобъркачката е 1 торба (25 кила, 17.3 л.) цимент, 24 л. (2 метални кофи) пясък, 48 л. (4 метални кофи) чакъл, около 15 л. вода (с пластификатор водата се намаля според инструкцията) - количеството готов бетон е около 62 л. т.е. използвал съм около 1147 л. готов бетон (15% повече от предварителната сметка).
Равносметката е - със сухия бетон щяха да са ми нужни 92 торби Х 5.29 = 486 лв. (без транспорта) + екстра количество цимент за да се получи по-здрав бетон (С20/25 или С25/30).
Бетонобъркачката няма да я смятам защото е като нова, а и Баумитът нямаше да се бърка на ръка.
Цимент, пясък, филц са ми стъпили на 345 лв. заедно с транспорта.
Разликата в цената не е убийствена (или не беше определяща), особено ако се сравнява с цената на готовия бетон (120-130 лв./кубик), не получих обаче добри отзиви за сухия бетон на Баумит и реших да не рискувам с полуфабрикати.
В крайна сметка, най-евтино е с готов бетон, но за час трябва да си пренесъл 2200-2300 кг./кубик, най-скъпо е със сухия бетон на Баумит, но е незаменимо удобство да си забъркаш малко количество (1-5 кофи по 12 л.).
Последна промяна от preslav на вт окт 31, 2023 6:10 am, променено общо 2 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Отгоре-отгоре погледнах сметките и останах с впечатление, че си ползвай двойно повече сухи съставки, та разликата в парите идва тройна? С уговорката, че и в двата случая има мъкнене и бъркане
Може ли и аз, че сметки отгоре отгоре...
2 тона чакъл са 80 чувала по 25кг.
1 тон пясък е съответно 40 чувала по 25кг.
Добавям 20 горби цимент по 25 килограма и получавам 140.
Пресли казва- по малко от 2 тона чакъл. Колко по малко, той знае. Намалявам 10бр.
Та, за тези 130бр. материали споделя, че е платил 345лв.
Виждам цена на готов бетон от 5.29лв. Умножено по 130бр. това са 687.7лв.
Струва ми се двойна цена.
Пресли знае най добре.
Моите материали, напазарувани от две различни места, струват точно 58.9лв за 18торби.
Ако бях сметнал правилно, щяха да ми струват 56.25лв. Приемам тази цифра.
За 18 торби готов микс бих платил 95.22лв.
Това са 69.28% оскъпяване.
Транспорт и бъркане са едни и същи.
Истината е, че насипно е най евтино- ок. 50% от цената на торби готов бетон.
На чували и торби е най удобно. Мисля това писах преди "първа копка" и го предложих?

viewtopic.php?f=47&t=70428&start=20#p1141593
MamaMy - майстор
Aко се сравняват цените сметките на никого няма да излязат. При мен има най-различни цени като разликата подминава 30% за някои. Отделно условията за забъркване са различни и тогава удобството определя избора. Например, за монтажа на една бариера се наложи да се бетонира планка с шпилки в готово изкопана дупка. Импровизирахме. Предвиденото закрепване от производителя е анкери, но клиента искаше в дупката. За целта с колегата закупихме две торби готов бетон и за 10 минути заляхме планката. Ако трябваше да правим ние пропорциите, да обикаляме и да търсим по-евтино цимент и пясък... Още повече здравината не ни вълнуваше толкова. Стана муцка. Ако искаш супер евтино, поръчваш баластра на кубик и ти я изсипват на пътя. Трябва да има къде да я складираш преди да стане на котешка и кучешка тоалетна. Най-евтиния цимент който е и най-близко. Бъркането винаги е все едно и също. Ако гониш най-голяма здравина, поръчваш три размера фракция, отделно пресят пясък и отделно цимента с най-висока твърдост който намериш на пазара. Спазваш рецептата до грам и слагаш всички необходими добавки, фибри и пластификатори. Ако гониш срокове скорост и документация твоето място е бетоновия възел.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед окт 29, 2023 6:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Това РК, леко с мъка, събира 3/7 от бетонобъркалката на Пресли. Метнах шесТ.
https://photos.app.goo.gl/NXnqrpN2mv1LPTsV9
Малко късно се включвам, но пак да ти кажа - старо ти е РК-то, излезе новия модел, РК2:
https://www.youtube.com/shorts/hWMf6DGK ... ture=share
Обаждай по навреме тия новости де!
Онова РК1 построи къщата, с туй дигам градче от затворен тип.

Битоня е стегнал яко. Питела щом издържа...
Ал_ - специалист
пон окт 30, 2023 4:49 pmpreslav написа:
най-скъпо е с готовия бетон на Баумит, но е незаменимо удобство да си забъркаш малко количество (1-5 кофи по 12 л.).
Определено е така. Особено ако нямаш в момента нужните съставки, както казва МамаМу. Но в твоя случай според мен взе по-доброто решение.
Сега погледнах цената на този бетон, който аз споменах в началото. По-скъп идва от баумита
Grozdev - специалист
пон окт 30, 2023 6:12 amТрифон П.Трифонов написа:
Як е, направо е повече от сигурно..

Довършвах с цимент на Титан, а чакълът беше някаква смесена "фракция"- от откровен прахоляк, през филц...Според мен дори е по добре с такъв, но тук може Гроздев да обясни.
След 50 години ще дам отчет за якостните качества.

Нещо съм изпуснал доста..
НЕ съм влизал тук от доста време.
Титан цимент, Девня, холсим и
Турски да е,, важно е кви са цифрите и буквите на етикета.... CEM- римска цифра и.... ,! От там и количеството!
Прахоляка къде описваш, е фатален,,
В Зависимост от кол. В сместа.
Във сегашните (повечето) бетони
Влагат трошен "пясък".!
Тук му казват каменно брашно. Но е
0=5 /0-6мм! Повече от 1/4 от основния пясък НЕ е препоръчително да се влага.
Водопотреблепието се увеличава, и има голяма вероятност от поява на пукнатини (от съсъхване и последващи!)
За това се комбинира и със пластификатор.
Ако не се е напукал, значи си. Го докарал!
А водата. " На Око? "?!
Ако НЕ изплува от горе, СЪС рядко циментова мляко,,,,,,,,!
ЗНАЧИ горния слой НЯМА да е ронлив.!бетона ще "ЯК"!, и по водоплътност и устойчив на климатични въздействия.
Иначе после ше си го Метеш с метлата
След всеки дъжд и зима..
П п
А и ВЪоБЩЕ не разбрах какво се бетонира.. !
И за какво е?
:?
:yawinkle:
nikolson - майстор
пон окт 30, 2023 8:35 pmАл_ написа:
пон окт 30, 2023 4:49 pmpreslav написа:
най-скъпо е с готовия бетон на Баумит, но е незаменимо удобство да си забъркаш малко количество (1-5 кофи по 12 л.).
Определено е така. Особено ако нямаш в момента нужните съставки, както казва МамаМу. Но в твоя случай според мен взе по-доброто решение.
Сега погледнах цената на този бетон, който аз споменах в началото. По-скъп идва от баумита
Рьофикс е B30, Баумит е B20.
пон окт 30, 2023 9:11 pmGrozdev написа:
...
А и ВЪоБЩЕ не разбрах какво се бетонира.. !
И за какво е?
:?
:yawinkle:
Няма косъмче пукнато. Ни съм го поливал, ни завивал- времето е супер за леене на бетон.
Пластификатор- колко се е откапало пот от челото.
Площадка за монтаж на термопомпа.
Това за прахоляка в чакъла ще го имам предвид за небостъргача, хаха.
Утре съм на работа, на трети ден снимам и декофрирам.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 23

Тема "Сух бетон в торби по 25 кг." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: