Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
KATANS - напреднал
Налага ми се да залея плоча в тия дни а е горещо .Чух разни съвети от разни хора пласификатори,слама ,пръскачка , чаршафи и разни други.Вие какво ще ме посъветвате?
Георгиев - специалист
В тия горещини бетона ще съсъхне бързо и ще трябва да го поливаш за да не се напука. Просто ще го поливаш, за да не губи влажност. Може и да го покриеш с найлон, има ефект, но ако нямаш възможност, а маш такава да поливаш по-често пак става :)
torbalan - Дървен философ
и аз това бих казал...

ако има чалъм - да се покрие с найлони...
ако не - поливане...

хубаво е ако има някой с опит, дето да е наясно кога и колко да се полива :)
ArturDent - Почти Безобиден
Я почакай някой по-компетентен да се изкаже или питай специалист - идеята с найлоните не ми се струва добра.
Доколкото знам процеса на стягането на бетона е химически и протича с отделяне на топлина. Така че покриването с найлони, поне в началото мисля че не трябва да се прави. Това със сигурност ще му увеличи температурата.
markk - напреднал
Това,че се покрива с найлон и се отделя по-висока температура не значи,че плочата ще се напука-когато е покрито,влагата кондензира и се връща обратно към плочата в течно състояние,т.е. все едно се полива.
за целта дори има и специални такива гумени покривала,а който се притеснява може да ползва и забавители,които се добавят в бетона и той съхне по-бавно.
complast - специалист
Има забавители на "свързването" и специални химикали които се нанасят върху пресния бетон.Но най-важното да не се допусне повърхностния слой да загуби водата си.Загубата на вода води до
свиване на горния слой и от там напукване.При 30 градуса температура
плочата става готова за 10 дена.
vipltd - специалист
Найлона не е за препоръчване,по -скоро да се покрие с плетените чували,за да държи влагата.
Или се прави борд с един ред тухли и се пълни с вода.
ebahti - майстор
фърляй слама и поливай,и да се напука тук там не е страшно.......сега като се сетя колко плочи съм наливал -все са имали пукнатини,ама никоя не е паднала
stivemaster - майстор
По възможност я излей след 17 ч за да не я пече слънцето и я поливай през няколко часа това е.
crez - майстор
Не знам защо полиетилена не е за препоръчване :?: :? В София изливат бетонни плочи на метрото и ги покриват с полиетилен, три дни стоя с него и сега я поливат обилно с вода.

Тема "ПИТАНЕ ЗА ПЛОЧА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: