• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
LazarGanev - "Велик майстор"
tretre написа:
Не забравяйте да извадите стойността на нулевия цикъл от стойността на мазето!
Ако не правиш мазе, нали не почваш с тухлите върху тревата?
Много точно! Бих добавил - не само стойността на нулеввия цикъл, ами и стойността на постройката (тухли, външна и вътрешна мазилка, топлоизолация - да не замръзват бурканите) - ако изберете алтернативата - маза над земята. А, да, и цената на земята - защото увеличавате застроената площ
rendo - специалист
Старите майстори казват така - Колкото дигаш нагоре толкова закопваш надолу - мазето е готино защото става за зимнина, работилници и още 10000000 приложения....

Имайки мазе - одебеляваш основите качваш цената за проект - копане, бетони,изолаци .....
С същия успех можеш да си направиш котелно и сервизно помещение -към северната страна на къщата ...... това с свалянето на дърва и въглища в мазето - си е бая хамалогия така, че от тази гледна точка е по тарикатско да е на кота 0 ;)

въпрос на желание - в крайна сметка - за да ти излезне парава сметката го смятай като 1 етаж - даже може и по скъпо да излезне - всичко е въпрос на парса ;) ако имаш парсата накуп - прави - ако нямаш - а това ще те доведе до лишения и мъки - майната му на мазето...
Ако терена е в наклон можеш да копнеш малко и да направиш полуетаж също е вариянт.....
tretre - специалист
LazarGanev написа:
tretre написа:
Не забравяйте да извадите стойността на нулевия цикъл от стойността на мазето!
Ако не правиш мазе, нали не почваш с тухлите върху тревата?
Много точно! Бих добавил - не само стойността на нулеввия цикъл, ами и стойността на постройката (тухли, външна и вътрешна мазилка, топлоизолация - да не замръзват бурканите) - ако изберете алтернативата - маза над земята. А, да, и цената на земята - защото увеличавате застроената площ
Да ето ви един минус, ако КИНТ-а е малък и трябва да избирам между мазе и мансарда- сбогом на туршиите!
stenmark - специалист
Честита коледа на всички с пожелание за здраве и повечи моменти които ни карат да се усмихваме!Това за мансардата и от мен още един глас!
Tsilkov - майстор
Весели коледни празници на всички.По темата пожелавам на всички дето са на тази дилема да изкарат пари и за мазе и да не стои пред тях :)
tretre написа:
Да ето ви един минус, ако КИНТ-а е малък и трябва да избирам между мазе и мансарда- сбогом на туршиите!
Мазето не влиза в Кинта :cool: .Иначе за разликата в сумите която съм споменал съм взел предвид нулевия цикъл на сграда без мазе.
tretre - специалист
Tsilkov написа:
Весели коледни празници на всички.По темата пожелавам на всички дето са на тази дилема да изкарат пари и за мазе и да не стои пред тях :)
tretre написа:
Да ето ви един минус, ако КИНТ-а е малък и трябва да избирам между мазе и мансарда- сбогом на туршиите!
Мазето не влиза в Кинта :cool: .Иначе за разликата в сумите която съм споменал съм взел предвид нулевия цикъл на сграда без мазе.
Кинт- коефициент на интензивност на застрояването. Кинтът , умножен по квадратурата на парцела по нотариален акт ви дава РЗП на сградата, която можете да построите върху парцела. Това не включва помещенията под кота нула и тавански помещения с височина под 1.50 м. Например: Ако имате Кинт =3 и площ на парцела 1000 кв.м. можете да построите сграда с РЗП 3000 кв.м. плюс 1 или няколко етажа под кота нула, плюс таванско помещение.


Браво, до сега не се бях замислял.
Ми то значи няма минуси мазето!
timon_tg написа:
Здравейте,
Решил съм да строя къща и съм на етап обсъждане с архитект плана.
Въпросът, който ме тормози от 1-2 седмици е дали ми е нужно мазе или не.
Знам, че всички който обичат виното веднага ще кажат - ДА , да има мазе, но въпросът не е само в това.
Естествено хубаво е да има от всичко по много, но тук и цената си казва думата.
Моят съвет е да обсъдите всичко това с архитекта си. Той ще Ви представи най-добре плюсовете и минусите на едно мазе, както и най-важния аргумент - с колко ще се завиши цената на къщата при възприемането на вариант с мазе.
Разсъждаването върху казуса без да се познават подробностите около терена и проекта са чисто чесане на езици, поради което част от колегите са го ударили на цици.....
;)
naughty - специалист
и аз бях с тази дилема и в резултат построих къща... без мазе.
не съжалявам и грам.

това лято спретнах отзад една барака към 20м2 за има няма 4 дни за под 1000лв, вярно имах тухли останали.
cefy - специалист
Преди три години построих къща на село за постоянно живеене!При проекта въобще не се бяхме замислили с жената за мазе и в края на краищата си останахме без.
Резултата - котелно до къщата (удобно), навес в двора за въглища и дърва (също), мансарден таван с подпокривно пространство (рядко се ползва), голяма тераса (почти веранда), но...
МАЗЕТО МИ ЛИПСВА СТРАШНО!!!
Така, че премисли мноооого добре и си вземи правилното решение за теб!
Остави парите, водите, разрешенията и т.н., въпроса е че правиш нещо СЕГА и после няма оправия...а се хапеш цял живот!
.....и ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА НА ВСИЧКИ СЪФОРУМЦИ!НАЗДРАВЕЕЕЕЕЕ!
timon_tg - специалист
ок, а кога е най-добре да се направи геоложко проучване за подпочвените води..трябва ли да се чака до пролетта, когато са най-високи или може и сега. Предполагам наличието на такива, ще е основния фактор който ще наклони везните.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "къща с мазе или без ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: