• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пон яну 29, 2024 10:53 pmv1lead написа:

Ами може да видиш на това видео,
Може би правилното е да се пусне трифазно, но котлоните ползват само 2 фази така или иначе.
Ами не бях наясно с тези подробности за котлоните и печките. Ако се бях сетил можеше направо 3фазен да си пусна, но уви човек се учи докато е жив. Благодаря за инфото и клипа!

Аз за котлоните все пак пуснах 3 x 6мм2 на самостоятелен ТК и отделно 3 x 4мм2 за фурната. Смятам 6мм2 би следвало да са достатъчни дори на макс мощност да се пуснат котлоните, което се случва сигурно веднъж в годината ако изобщо се случва.
resistbody - майстор
пон яну 29, 2024 11:27 pmskostadinov написа:
Аз за котлоните все пак пуснах 3 x 6мм2 на самостоятелен ТК и отделно 3 x 4мм2 за фурната. Смятам 6мм2 би следвало да са достатъчни дори на макс мощност да се пуснат котлоните, което се случва сигурно веднъж в годината ако изобщо се случва.
Къщата ще ти захранят с 6мм.кв. ако си заявил 15кв партида...
skostadinov - специалист
пон яну 29, 2024 11:46 pmresistbody написа:

Къщата ще ти захранят с 6мм.кв. ако си заявил 15кв партида...
От трафопоста до уличния ми стълб си платих да положат 4x25мм2 вместо 4x16мм2 което полагат стандартно при 15kw трифазна партида. От таблото на улицата ще тегля 5x16мм2. От ГРТ до етажните съм положил 5x10мм2. Така че нямам опасения по трасетата :D :-D :-D
Доколкото разбрах, проблемът е че при 7кW на една фаза предпазителя трябва да е 32A (7000/220)
А в главното табло би бил 25А, ако партидата е 15кW (15000/1.73*380)
Ако се свърже 2-фазно може се разпредели на е 2x16А
Моят предпразител в главното табло е 40A така или иначе понеже исках да има възможност за доп. ~10-11кW за зарядна станция в гаража и партидата се води до 25кW. (за което ЕРП-то ми взе 2300лв вместо около 700лв)
И другото което се сетих, човека ми пусна допълнително жило от улицата до таблото 10mm2 което върза като паралелна нула.
понеже нали фазите и нулата са с еднакво сечение, за да не се натоварва нулата сега е с двойно по-голямо.
skostadinov - специалист
вт яну 30, 2024 9:26 amv1lead написа:
Доколкото разбрах, проблемът е че при 7кW на една фаза предпазителя трябва да е 32A (7000/220)
А в главното табло би бил 25А, ако партидата е 15кW (15000/1.73*380)
Ако се свърже 2-фазно може се разпредели на е 2x16А
Моят предпразител в главното табло е 40A така или иначе понеже исках да има възможност за доп. ~10-11кW за зарядна станция в гаража и партидата се води до 25кW. (за което ЕРП-то ми взе 2300лв вместо около 700лв)
И другото което се сетих, човека ми пусна допълнително жило от улицата до таблото 10mm2 което върза като паралелна нула.
понеже нали фазите и нулата са с еднакво сечение, за да не се натоварва нулата сега е с двойно по-голямо.
Ами хубаво си направил. Явно си имал добър съветник. И аз с тази цел си доплатих за 4x25мм2 защото смятам да вдигам партитата заради евентуална бъдеща зарядна станция.
В таблото на улицата обаче слагат АП с крива C. Ако вътре сложиш всичко крива B, мисля че няма да има проблем и по-бързо ще сработват.

Крива B - 3 до 5 пъти In 5x40 = 200A
Крива C - 5 до 10 пъти In 10 x 25 = 250А

Но както казах при мен отвън на уличното табло в един момент ще сложат 63А и тогава хептен няма да има драма.

П.с. ти всъщност така и така си доплащал за по-високата партида, защо не си заяви над 40kw? Ако не се лъжа до 15kw цената е 700лв, от 15 до 49kw или нещо подобно беше, цената за присъединяване е една и съща .
yordanovdir - напреднал
пон яну 29, 2024 8:12 pmskostadinov написа:
Примерно не мога да разбера има ли съществена разлика межу сериите Easy9 и Acti9. Ще съм много благодарен ако някой внесе малко логика и яснота.
Моите пет ст. по въпроса.Чуто от консултанти в специализирани магазини.
Серията Easy9 заменя старата серия с оранжеви палци и е предназначена за сградни инсталации.Серията Acti9 е насочена към индустриални приложения.Може би втората издържа по-голям брой сработвания. :?
skostadinov - специалист
вт яну 30, 2024 12:40 pmyordanovdir написа:
Моите пет ст. по въпроса.Чуто от консултанти в специализирани магазини.
Серията Easy9 заменя старата серия с оранжеви палци и е предназначена за сградни инсталации.Серията Acti9 е насочена към индустриални приложения.Може би втората издържа по-голям брой сработвания. :?
Ясно. Това вече придава някакъв смисъл на нещата. В такъв случай ако се съпоставят серията easy9 на SE и rx3 на Legrand, тогава вече ценовата разлика не е така голяма.
Благодаря за 5-те стотинки :D
вт яну 30, 2024 9:38 amskostadinov написа:
вт яну 30, 2024 9:26 amv1lead написа:
Доколкото разбрах, проблемът е че при 7кW на една фаза предпазителя трябва да е 32A (7000/220)
А в главното табло би бил 25А, ако партидата е 15кW (15000/1.73*380)
Ако се свърже 2-фазно може се разпредели на е 2x16А
Моят предпразител в главното табло е 40A така или иначе понеже исках да има възможност за доп. ~10-11кW за зарядна станция в гаража и партидата се води до 25кW. (за което ЕРП-то ми взе 2300лв вместо около 700лв)
И другото което се сетих, човека ми пусна допълнително жило от улицата до таблото 10mm2 което върза като паралелна нула.
понеже нали фазите и нулата са с еднакво сечение, за да не се натоварва нулата сега е с двойно по-голямо.
П.с. ти всъщност така и така си доплащал за по-високата партида, защо не си заяви над 40kw? Ако не се лъжа до 15kw цената е 700лв, от 15 до 49kw или нещо подобно беше, цената за присъединяване е една и съща .
По принцип мога да подам заявление и да ми сменят предпазителя с което може да се вдигне до 49кW, но ще си го запазя като опция за втора отделна партида ако ми щукне някоя дивотия.

Може би щеше да излезе по рентабилно, да пусна 2 партиди по 15kW, едната даже може да се напише дирекно че е за гараж, но към него момент не бях информиран кое как е, така че каквото такова :) .
MamaMy - майстор
НЯма смисъл да пускаш малки партиди. Трудно ще ги обединиш. Докато две големи партиди никой не те кара да ги изпълваш на максимално, но когато се наложи ще си вече готов с подходящите партиди и кабели. Утре като дойде Теслата ще можеш да я зареждаш директно на бързо зарядно на нощна тарифа, а ако не я караш през деня ще може да си цуцаш от нея ако е облачно и не работят панелите. :)
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: