Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessi2026 - специалист
Вече писах по повод парцела, който съм си избрала. Все още не съм наясно какво ще се случи с отводняването му - контактувах с Hygro, но те вероятно са заети с последиците от дъждовете напоследък и нямам отговор от тях. Както и да е, явно ще се строи - та реших да споделя и да събера колкото мога повече информация за клопките, които ме очакват, какво трябва да направя и какво не бива да правя в никакъв случай.
Все още нямам и проект, но смятам да променя тази ситуация в най-скоро време. :?
Ако някой има съвет към мен във връзка с плановете ми, ще се радвам да го сподели - планирам къщата да е на 1 етаж, около 100-150 кв.м., абсолютно задължителните елементи са хол, трапезария и кухня, спалня с гардеробна и собствена баня, детска стая и стая за гости (кабинет) с обща баня, отделно помещение - може да не е и част от къщата, а отделна барака (условно казано) за музикално студио - съответно много добра звукоизолация.

Всичко това мисля да е от готови панели върху плоча, без мазе. Освен това трябва да мисля за ограждане на парцела, отопление (много ми е интересна темата за соларните панели).

Пропуснах да отбележа и двете камини - една в хола и една в спалнята.

Ами това е - ще се радвам на всяко мнение и всяка идея :hilfe:
walko - специалист
Ако вече притежаваш парцела направи нужните постъпления (молби, искания и такси) за ток и вода щото става бавно за 8-10 месеца беше при мен (София). После подай молба за "Виза за проектиране и проучване" без нея според ЗУТ е дори наказуемо за архитект да ти прави проект. Молбата се подава в общината там от където ще си получиш и актуална скица>Актуална е скицата издадена преди по малко от 6 мес. А визата представлява очертание в червен цвят на отреденото ти петно за строеж (то подлежи на обжалване). После търси архитект които има "червен печат", това е печат че той е член на архитектската камара. Без този печат трудно ще намериш община която да ти приеме и одобри проекта. А след това идва ред на заветното разрешително за строеж.
Но един съвет готов ли е проекта почвай не чакай разрешителното, то ще излезе, но не губи време че цените се вдигат всеки ден.
Ако имаш конкретни въпроси питай, минал съм по целия път.
Dessi2026 - специалист
Ами вече съм понапреднала с нещата - подала съм молба за виза, имам скици за ВиК и електроснабдяване, но за последното ми казаха, че трябва да имам виза, за да подам молба при тях. Намерих архитектка, която да ми направи проект, но все още не сме говорили конкретно какво ще се прави - основното ми притеснение е водата... Благодаря за офертата за помощ, вероятно ще ми се наложи да питам :)
[/quote]
crez - майстор
Dessi2026 написа:
Вече писах по повод парцела, който съм си избрала. Все още не съм наясно какво ще се случи с отводняването му - контактувах с Hygro, но те вероятно са заети с последиците от дъждовете напоследък и нямам отговор от тях. Както и да е, явно ще се строи - та реших да споделя и да събера колкото мога повече информация за клопките, които ме очакват, какво трябва да направя и какво не бива да правя в никакъв случай.
Все още нямам и проект, но смятам да променя тази ситуация в най-скоро време. :?
Ако някой има съвет към мен във връзка с плановете ми, ще се радвам да го сподели - планирам къщата да е на 1 етаж, около 100-150 кв.м., абсолютно задължителните елементи са хол, трапезария и кухня, спалня с гардеробна и собствена баня, детска стая и стая за гости (кабинет) с обща баня, отделно помещение - може да не е и част от къщата, а отделна барака (условно казано) за музикално студио - съответно много добра звукоизолация.

Всичко това мисля да е от готови панели върху плоча, без мазе. Освен това трябва да мисля за ограждане на парцела, отопление (много ми е интересна темата за соларните панели).

Пропуснах да отбележа и двете камини - една в хола и една в спалнята.

Ами това е - ще се радвам на всяко мнение и всяка идея :hilfe:
Ето една идея и от мен.
http://www.pbeton.ru/building/3/1/[url][/url]
Намери и подробно разгледай "Дом из пенобетона" може да ти е от полза.
walko - специалист
Поне при мен от ВиК баха по-точни. В енергото ходиш и се молиш и приемното им време е веднъж седмично за 3-4часа. А във ВиК имат приемни и вежливи служителки, които обясняват всичко.
В енергото например трябваше да подам искане за мощност, добреде ама за колко kw да искам, нямах опит и не знаех колко е нормалното, а като попитах служителката тя ни каза че това само аз мога да реша, питах и колко пишат другите хора, а тя отговори че било поверително. :lol: Накрая написах 15kw. и след месец ме викнаха да ми кажат че не може толкова много за монофазен ток, а максимума бил 12kw. и трябваше да подам нова молба за 12kw. Загубих цял месец щото било "Поверителна информация"
Dessi2026 - специалист
walko написа:
Поне при мен от ВиК баха по-точни. В енергото ходиш и се молиш и приемното им време е веднъж седмично за 3-4часа. А във ВиК имат приемни и вежливи служителки, които обясняват всичко.
В енергото например трябваше да подам искане за мощност, добреде ама за колко kw да искам, нямах опит и не знаех колко е нормалното, а като попитах служителката тя ни каза че това само аз мога да реша, питах и колко пишат другите хора, а тя отговори че било поверително. :lol: Накрая написах 15kw. и след месец ме викнаха да ми кажат че не може толкова много за монофазен ток, а максимума бил 12kw. и трябваше да подам нова молба за 12kw. Загубих цял месец щото било "Поверителна информация"
Ами вероятно и мен това ме чака... засега се сблъсках само с ВиК, защото строежът ще е в село край София - та в регионалното ВиК се ходи.... Там една женица ми обясни, че само началникът приема молби, но пък той е там само в 8 сутринта - след това излизал "по обекти". След което ми записа на лист какви документи ми трябват, а когато отидох там, нито началникът го имаше, нито имах правилните документи... Започнах да се питам аз ли съм идиот или всички наоколо... :?
walko - специалист
Благодаря на Стефан наистина много полезен ценоразпис, а и сумата ми е позната точно толкова платих за присъединяване (а за които не знае плащат се и други разни суми плюс внасяне и на депозит от стотина лева за това че съм на временно, строително табло), Но въпреки че парите са тия, а графата е до 15kw на мен тогава ми казаха че монофазния е до 12kw, може би от там на горе всичко във таблицата е за трифазен ток. :?

Тема "строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: