Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
Още в началото искам да подчертая съществената разлика между фрейминга, сглобяемата дървена къща и дървената къща с поетапно изградена скелетна конструкция директно на обекта. Колкото и да е странно, точно този тип се среща най-рядко, въпреки че е по-лесен за изпълнение като "направи сам" или от сам човек.
"Поетапно" - нивелирани подложни столици по периферията, монтиране на крайните стълбове с проверка нивелацията на върха /по канап или лазер/, монтиране на междинните стълбове и наклонените укрепващи греди, монтиране на "пълнежа" от половинки греди.

Прикачен файл

20230607_152825[1].jpg

Прикачен файл

20230606_153845[1].jpg

Прикачен файл

20230606_153834[1].jpg

Прикачен файл

20230605_170308[1].jpg
schuldiner - майстор
Върху стълбовете с точно изчислена дължина се монтират носещите столици, като където не е възможно допълнително подпиране /при прозорците и на верандата/, целият пояс се дублира или с втора греда и двустранно с дъски, или, ако това не е достатъчно, с греда тип "ригел". Поначало дори при гъсто подпиране е желателно да се дублира поясът, не е кой-знае какъв разход.
При първа възможност се оформят малките вътрешни помещения и се обшива външно стена/стени, за да се укрепи конструкцията. Едва след пълното укрепване на стените и поясите може да се почва таванният гредоред и покривната конструкция. Временното укрепване не пречи да стои колкото може по-дълго.

Прикачен файл

20230609_154304[1].jpg

Прикачен файл

20230615_161142[1].jpg

Прикачен файл

20230615_161234[1].jpg

Прикачен файл

20230616_131639[1].jpg
Последна промяна от schuldiner на чет юли 27, 2023 1:56 pm, променено общо 1 път.
schuldiner - майстор
Когато стените са достатъчно укрепени, можем да пристъпим към покрива. В случая имам усложнение от 3,4 м веранда на различно ниво, а преди нея - сравнително широка дневна /4,40 м в по-широката част, 3,60 м в по-тясната/. Единият билен поп се пада на 1,40 навътре от външната стена, т.е. "в нищото". Моето решение е попът да стъпва върху плетеница от 3 напречни греди, които лежат върху 4 надлъжни /над дневната/, които от своя страна са продължени като контратежест към верандата... абе нарочно не снимам детайли, но се вижда :) Самите билни столици са оформени като семпла триъгълна ферма... Факт е, че при вече готов покрив няма провисване, клатене или каквото там да ме притеснява.
Мда, притеснявах се от плитките обувки на колоните на верандата, но се оказа излишна тревога - допълнителните греди по тавана /уж бяха само за основа на ламперията/ доста добре опаянтват и, все пак, триъгълникът на маията стана много корав. Но всеки път е различно :-D

Прикачен файл

20230629_143412[1].jpg

Прикачен файл

20230616_131639[1].jpg

Прикачен файл

20230623_140205[1].jpg

Прикачен файл

20230627_144151[1].jpg

Прикачен файл

20230627_144158[1].jpg
schuldiner - майстор
В общи линии къщата като груб строеж е готова за по-малко от месец, аз и двама помощници. Нататък не е интересно - покривът е битумен, без сложнотии, два малки слънчеви панела, комин, навсякъде дървенията е скрита под стиропор и фибран с шпакловка и мазилка... На мен по ми харесваше преди стиропора, за себе си бих я оставил с дървен сайдинг. Има куп довършителни работи, но напоследък е жега и време за море...

Прикачен файл

20230719_151011[1].jpg

Прикачен файл

20230706_135856_(1)[1].jpg
radius - майстор
Хахаха, тия дни заглеждах развитието на обекта, но не знаех че си ти ;)
Krasi_S - специалист
Браво, много добре изглежда!
Въпрос от лаик - как се процедира с гредите, които са директно върху бетона? Защитават ли се от влагата, и ако да как?
MamaMy - майстор
Би ли публикувал количествените сметки. Интересува ме грубо дървения материал. Имам някакви помисли за малка къща, но с дървен скелет и термопанели
schuldiner - майстор
@radius Все щях да ти се обаждам... ама както си забелязъл, не съм често на обекта :-D За последния месец новото е коминът и че вчера покрих с мембрана покрива. Вътре правиха замазки, а от утре - гипсокартона, та ме забързаха.

@Krasi_S На някои снимки се вижда - има битумна хидроизолация от подложната столица надолу в обратния насип. Дренаж няма.

@MamaMy Ами дай си проекта. Дотук за около 120 м2 застроена площ е 16 кубика, от които 6 дъски. Ама да знаеш, не можеш да ме спечелиш за проект с темопанели. То тук ме заболя, че нищо от дървото няма да се вижда, ама поне няма да е метал...
MamaMy - майстор
Нямам проект. Все още размишлявам по въпроса. Моята идея е точно дървото да се вижда отвътре. По тази причина термопанела ще е изолацията. Ако ще се затваря отвътре губи смисъла от дървения скелет. Тогава бих предпочел контейнери. Така или иначе идеята ми е колкото 2бр контейнери. Две помещения със санитарен възел и прилепен до тях гараж. Покрив двускатен без таван. Искам да си направя груба сметка за количеството дървен материал и да сравня спрямо метален скелет и скриването му. Не бягам и от вариант с носеща бетонна стена по дължина на билото. Тя значително ще намали количеството на дървения материал и ще заздрави конструкцията, но пък ще усложни разрешителното за строеж.
Основната ми идея е закупуване на нестандартен парцел на който няма как да се вземе разрешение за нормален строеж, а моят строеж да се води преместваем обект. Имам много върху какво да мисля. :?
шоп - майстор
@schuldiner, мислил ли си за технологията стените да се сглобяват легнали на пода и да се изправят цели?

Руснаците така строят сами и само викат за минути още 1-2 човека за изправянето или пък изправят с макара и въже самостоятелно.

Тема "къща с дървно скелетна конструция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: