Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
rexxar_tm - помощник
Здравейте,
Сдобих се със „стара Българска къща“, която искам да превърна в място за отдих и в последствие за живеене (като пораснат децата и ги пратя по направление :D)
Основната къща е плетарка, 1 етаж, 59 квадрата, като цяло е в добро състояние, като се има на предвид, че 10 години е оставена на произвола…. Състои се от 2 спални и малка всекидневна с огромна камина. Иска ми се да запазя камината, но не съм решил как точно да го направя защото е по средата на къщата м/у 3-те стаи. Има и полуподземен етаж (не знам как да го нарека). Къщата е с тикли, но ще получи малко по модерен покрив, с който мисля да се занимавам аз.

Изображение
Изображение
Изображение

Сега да се преместим на проблемното място. Има плевня 89 кв/м, 2 етажа, която всъщност се състои от 2 плевни слепени една до друга (грубо по 45кв/м). Най-старата плевня е доста по стабилно направена и искам да я направя на кухня с всекидневна на първия етаж а втория етаж да е 2 спални с баня/тоалетна. Когато купих къщата плевнята изглеждаше много обещаващо от предната страна, но се оказа, че е имала сериозен проблем от задната страна, което се пада граница с комшията. Имало е доста неглижиран теч и дървото меко казано е станало на човешки задни части :D. Ще се опитам да закача снимки.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение



Самата плевня от вътре изглежда много добре, дървото си има цвят все още, основните греди по покрива също са здрави, пода е изцяло за смяна, заедно с поне 2 греди от гредореда.
Дилемата е дали да търся майстор да замени гнилите греди и да продължавам напред или да сваля всичко до каменния зид да отлея трегери и плоча и нататък е ясно. За таван на втрия етаж мога да направя гредоред от излишните греди за да си спестя още една плоча (да, криви са ама са здрави). С бетона ще е голям филм при тези цени, кофражите са скъпи, нервите ще са на лице. Бетона и кофражи ще трябва да го прави фирма, от там нататък аз ще се оправя по малко и с хлебец😊. Целта е както винаги, евтино и дълготрайно.
Втората половина от плевнята ще се ползва само за навес на приземния етаж, а втория ще е склад :D. Тиклите ще бъдат заменени с керемиди.

Какво ще ме посъветвате?
chapara - майстор
Съзнаваш ли колко на дълбоко искаш да скочиш :?
Това е за цял един живот работа по начина който искаш да го правиш. Ти колко живота имаш? И заслужава ли си?
И аз скочих, но доста в по плитко и вече искренно съжалявам. Това е каца без дъно!
rexxar_tm - помощник
Имаш право, но за да не е така трябват пари... доста... Така, че това е с което разполагам и мисля варианти как да стане без да си оставя живота и психиката там. Проблема ми е, че основната къща е много малка и с кофти разположение, няма място за кухня.
А и за това търса съвети и мнения по какъв начин да го направя :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Общо-взето, като махнеш тиклите, къщата ще се разглоби...
burkov - специалист
Нещата не изглеждат никак добре.
Но е твое решение дали ще инвестираш времето си, здравето си и парите си в ремонт.
Все пак, на твое място бих се консултирал със специалист, който поне да очертае основните неща които са за ремонт и от които зависи устойчивостта на конструкциите.
Направи един списък с всички неща, и помисли отново.

Ако все пак решиш да продължиш, пътя зависи от оценката на специалиста.
Ако се налага бетон и нямаш бюджет, можеш да вземеш бъркалка и да правиш сам.
Ако е само дървения, пак намери приятел или работник за помощ и действай.

Успех, ще ми бъде интересно да следя прогреса.
MamaMy - майстор
Това е къща за богати хора. Само за събаряне и разчистване трябва да похарчиш едни пари... Продавай!
nikolson - майстор
Всичко можеш да направиш. Трябват ти само пари, здраве, време и мерак. От сърце ти желая да ги имаш. Ако имаш подкрепата и на семейството, ще се получи.

Като казваш камина, камина ли е, или джамал?
rexxar_tm - помощник
вт авг 08, 2023 5:28 pmnikolson написа:
Като казваш камина, камина ли е, или джамал?
Не знам как се казва, готвили са на нея. Доста е голяма и е разположена на земята. Под нея са сложили големи тикли за да я изолират от дървенията(от мазата се виждат).
вт авг 08, 2023 11:19 amburkov написа:

Все пак, на твое място бих се консултирал със специалист, който поне да очертае основните неща които са за ремонт и от които зависи устойчивостта на конструкциите.
Направи един списък с всички неща, и помисли отново.
Умишлено не споменах, че викнах консултант да огледа.
Според него и двата варианта са годни за изпълнение, като той ми препоръча да сваля дървенията до каменния зид(който потвърди, че е добра основа и ще издържи бетона) и да налея бетон от гледна точка на удобството за последваща работа по изграждане на стени екстериор и интериор в самата плевня/къща. А да.. и мокрото помещение по ще пасне на бетона от колкото на гредореда :D.
Та ще трябват 2-3 бетонни колони защото каменен зид има само на 2 от стените.
Стъпки за колоните.
Трегер(ако го ползвам правилно като термин) който да обхване зида и новите колони.
Плоча м/у първи и втори етаж 45кв/м (20см)
Колони и трегери за 2-ри етаж
А за покриване на 2-ри етаж може да използвам дървения материал който е свален за да направя гредоред и покрив (ще е голямо напасване с кривите греди).

По въпроса за запазване на текущата конструкция, констатацията беше, че щом тиклите ще се махат, процеса по подмяна на гредите ще е много по лесен, но качеството на материала което ще се вложи е много под въпрос. Каменния зид е широк и върху него са положени една вътрешна и една външна греда, междъ тях има кирпич. Вътрешната греда изглежда напокътната от вътрешната страна за разлика от външната, която се вижда на снимките.

От тук ми идва въпросителна, която не ми дойде на акъл, когато дойде консултанта да го питам. На първия етаж дървените основи са доста масивни и дървото е здраво на първо четене. Какви са ми възможностите да използвам дървените основи заедно с гредореда и да ударя бетон направо върху него по подобие на сегашните методи за изливане на плоча върху гредоред (махна всичко до гредореда)? Разбира се върху каменния зид ще трябва да ударя един бетонен пояс за да изравня близо 40-те сантиметра разлика до нивото на гредореда. Така ще спестя 2000лв от кофраж за плоча и ще намаля бетона на 8-10см. Тук веднага излиза притеснението, че бетона не се разбира с дървото, има ли някакъв метод да изолирам дървото от бетона за да не може да попива влагата от бетона и да гние?
Също така не ми е ясно противоземетръсни шайби как се изграждат. Предполагам ще трябва да има 2 колони в предната част (където няма каменен зид) от долу до горе?
chapara - майстор
Нека и аз да пусна някой лаф😊
,,На копчето балтон искаш да зашиеш?"
,,Защо искаш да си хвърлиш парите на вятъра?"(да построиш къща върху никакви или компрометирани основи)
,,Къща на течение"(къща на завоя , не бих спал спокойно!)
stefanjor - специалист
И аз да се набутам между майсторите и да дам моите 5 ст. по темата :cool:
Такава къща единствено би било оправдано да се спасява само ако има сантиментална стойност за спасителя- дядова, бащина и т.н.
Ако наистина се търси, като краен резултат, да се живее в "плетарка" по- разумно би било да се бутне с внимание към материалите. Такива греди, като в плевнята са "златни" ако се купуват. Камъни и тикли също ще останат.
А след бутането може да се смени не само разпределнието на стаите, а и къде да бъде позиционирана къщата.
:partyman:

Тема "Новата ми стара плетарка. Въпроси за възстановяване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: