• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Как се изчислява дължимата сума, ако искам да строоя на плоча от къща собсвеност, строена изцяло от друг. Само земята е съсобственост. Не става дума за закупуване, защото има роднинска връзка. И да е договорка, все пак някакъв принцип за пресмятане.
gnt69 - майстор
съб яну 13, 2024 9:05 amРумяна Драганова написа:
Как се изчислява дължимата сума, ако искам да строоя на плоча от къща собсвеност, строена изцяло от друг. Само земята е съсобственост. Не става дума за закупуване, защото има роднинска връзка. И да е договорка, все пак някакъв принцип за пресмятане.
Щом сте роднини кило ракия и буркан туршия. :partyman:
schuldiner - майстор
Най-вероятно става дума за Право на строеж и Строителство срещу обезщетение.
https://gpk.caselaw.bg/norms/zut-183/

Нормалната практика е обезщетението да е 20-30% от построеното. Но може да е произволен процент или сума.
Тези условия се описват в Предварителен договор, който не е задължителен, за разлика от нотариално завереното съгласие на съсобствениците.
Вариант е да надстроите и ако за 10 г. съсобствениците не предявят някакви претенции, да придобиете право на собственост по давност.

ПП Ако и Вие имате собственост върху земята, обезщетението е 20-30% на база идеални части, т.е. реално за собственик на 50% от земята ще е 10-15%. Повтарям, това е пример, но и най-често срещано в практиката.
kozl - майстор
съб яну 13, 2024 11:02 amschuldiner написа:
Най-вероятно става дума за Право на строеж
Много вероятно - да.
съб яну 13, 2024 11:02 amschuldiner написа:
Вариант е да надстроите и ако за 10 г. съсобствениците не предявят някакви претенции, да придобиете право на собственост по давност.
И как ще получат РС, ако някой от собствениците на земя не е съгласен с новото строителство? А пък аз усещам, че някой от съсобствениците на земя е поискал сума за съгласие, която е приета от Румяна Драганова за неоправдано висока.
Но пък като ползвам обяснението на schuldiner за обезщетението, то всеки съсобственик на земя има право в процент на собствеността си към целия имот да поиска съответния дял от обезщетението. И така ако строежа е 100 м2 и приемем, че от него 30% са обезщетение. Това обезщетение следва да се подели м-у съсобствениците.
И сега въпросът е колко струва 1 м2 от построеното. Еми няма точна цена, цената е пазарна и следователно подлежи на споразумение. Като няма споразумение и се стигне до съд, там ще стигнете до експерна цена. Ама колко е експертната цена :?

И понеже и аз бях в неква съсобственост на земя с вече построено и заварено в нея, всяко ново строителство, ако е законно трябва да се споразумее м-у собствениците на земя.
Като няма споразумение няма и да има законно ново строителство.
schuldiner - майстор
А ако РС да е получено от предишен собственик? С евентуалната продажба може да отпадат договорките между бившите съсобственици, но не и РС. Т.е. нотариално заверено съгласие, предварителен договор с условията/обезщетенията и нотариален акт на новопостроеното е единият правилен начин. Но има и други.
Да не изпадам в хипотези, но сред роднини е така - не завеждат искове, защото ответникът може да заведе искове по други съсобствени имоти - оплетация, нормално :-D И десетте годинки минали неусетно...
съб яну 13, 2024 11:02 amschuldiner написа:
Най-вероятно става дума за Право на строеж и Строителство срещу обезщетение.
https://gpk.caselaw.bg/norms/zut-183/

Нормалната практика е обезщетението да е 20-30% от построеното. Но може да е произволен процент или сума.
Тези условия се описват в Предварителен договор, който не е задължителен, за разлика от нотариално завереното съгласие на съсобствениците.
Вариант е да надстроите и ако за 10 г. съсобствениците не предявят някакви претенции, да придобиете право на собственост по давност.

ПП Ако и Вие имате собственост върху земята, обезщетението е 20-30% на база идеални части, т.е. реално за собственик на 50% от земята ще е 10-15%. Повтарям, това е пример, но и най-често срещано в практиката.
Благодаря! За да построя 3-ти етаж, трябва да заплатя 20-30% от стойността на новия 3-ти етаж! Правилно ли съм разбрала? Или от стойността на построеното, над което аз строя. Земята е на две идеални равни части. По 50% за мен и собственика на къщата която ще надстроявам. Става дума за роднини - братовчеди.
съб яну 13, 2024 11:51 amkozl написа:
съб яну 13, 2024 11:02 amschuldiner написа:
Най-вероятно става дума за Право на строеж
Много вероятно - да.
съб яну 13, 2024 11:02 amschuldiner написа:
Вариант е да надстроите и ако за 10 г. съсобствениците не предявят някакви претенции, да придобиете право на собственост по давност.
И как ще получат РС, ако някой от собствениците на земя не е съгласен с новото строителство? А пък аз усещам, че някой от съсобствениците на земя е поискал сума за съгласие, която е приета от Румяна Драганова за неоправдано висока.
Но пък като ползвам обяснението на schuldiner за обезщетението, то всеки съсобственик на земя има право в процент на собствеността си към целия имот да поиска съответния дял от обезщетението. И така ако строежа е 100 м2 и приемем, че от него 30% са обезщетение. Това обезщетение следва да се подели м-у съсобствениците.
И сега въпросът е колко струва 1 м2 от построеното. Еми няма точна цена, цената е пазарна и следователно подлежи на споразумение. Като няма споразумение и се стигне до съд, там ще стигнете до експерна цена. Ама колко е експертната цена :?

И понеже и аз бях в неква съсобственост на земя с вече построено и заварено в нея, всяко ново строителство, ако е законно трябва да се споразумее м-у собствениците на земя.
Като няма споразумение няма и да има законно ново строителство.
Предполага се съгласие за строеж, въпросът е при какви условия. От това, че аз ще надстроявам къща на друг собственик, какво му дължа, че ще ползвам последната му плоча за основа на моя етаж. Все още нищо не е поискано, ние сме роднини. Питам за някакъв справедлив принцип за пресмятане, по който да се договорим. Става въпрос не за придобиване на собственост, а за заплащане за използване на готови основи, на усилия да се построи нова къща, различно от надстойка. Този, който надстроява ползва много неща наготово! Те как се заплащат?
Последна промяна от Румяна Драганова на съб яну 13, 2024 2:03 pm, променено общо 1 път.
vlax - майстор
съб яну 13, 2024 1:50 pmРумяна Драганова написа:
Става дума за роднини - братовчеди.
Задължително Отделни входове
:partyman:
съб яну 13, 2024 2:02 pmvlax написа:
съб яну 13, 2024 1:50 pmРумяна Драганова написа:
Става дума за роднини - братовчеди.
Задължително Отделни входове
:partyman:
Това е ясно! Какво да платя обаче за това, че не почвам от земята, от нулата, няма да прая основи? Няма да съгласувам с ВИК, топлофикация, Енерго. Направо всигам стени.
съб яну 13, 2024 9:23 amgnt69 написа:
съб яну 13, 2024 9:05 amРумяна Драганова написа:
Как се изчислява дължимата сума, ако искам да строоя на плоча от къща собсвеност, строена изцяло от друг. Само земята е съсобственост. Не става дума за закупуване, защото има роднинска връзка. И да е договорка, все пак някакъв принцип за пресмятане.
Щом сте роднини кило ракия и буркан туршия. :partyman:
Няма как един да тича, да прави основата, а друг да го ползва наготово!
  • 1
  • 2

Тема "Какво трябва да платя за плоча при надстрояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: