• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
докера - специалист
Случаят е следния :
Довършвам къща , строена до тухла и покрив през 80-те години . На скицата постройката съществува като кунтури . Поразрових се из законите и доколкото разбрах , за довършването ми трябва разрешение само от кмета на общината .
Преди време бях помолил позната , която работи в общината , към която е селото , да поразпита как стоят нещата и днес ме изненада , че архитекта най-вероятно ще иска архитектурен проект и прочие - все едно строя нова къща :shock: :?
Въпросът ми е - Как точно стоят нещата с довършителни работи по съществуващ строеж , при условие че сградата е нанесена на скицата на имота ?
Master_Kenobi - V.I.P.
На теб, всъщност, какво ти тряба?! Разрешение за строителство ли? Или? :?
Има ли тая сграда проекти (по всички части) при условие, че...
докера написа:
...Как точно стоят нещата с довършителни работи по съществуващ строеж...
Вероятно нямаш и актовете за етапите на строежа, изискуеми от актуалната нормативна уредба...

Каква е крайната цел. Да си довършиш къщата или да й извадиш накрая и документи и да я узакониш. Явно към момента нямаш акт за въвеждане в експлоатация...
докера - специалист
К`ви актове - к`ви пет лева :? :-D .
Както съм написал - къщата е строена през далечните 1983-4г. в-у съществувала такава , без да са променяни размерите . На по-късен етап е делена заедно с дворното място на две , като едната част придобих аз , а другата братовчед ми продаде . Ел.захранването остана в другата част - та сега трябва да плащам на енергото и за нова партида :x
Къщата съществува на скицата , което според мен означава , че е узаконена навремето /може и разрешение за ремонт да е имало - ако се е изисквало тогава де :wink: , но не е запазено /
Тогава строежа е стигнал до тухли , плоча и покрив , та сега се захванах да я довърша .
Знам , че по сегашните закони се изисква разрешение за ремонт на съществуващи сгради /което по същество и правя - не строя нищо ново /, което се издава от кмета на общината и искам да съм уреден документално .
Но ми сервираха , че щял да ми трябва и архитектурен план - :shock: - и то на нещо вече съществуващо :?
Master_Kenobi - V.I.P.
Сега някой да не си помисли, че съм от тия...
докера написа:
архитектите или специалистите ТСУ .
Не съм. Но явно те не откликват на въпроса, та за това аз продължавам да си дращя тук. :lol:

Колега, какво да ти кажа. Верно 1983-4 си стана далечна, ама и тогава архитекти и проектанти са рисували картинки и са им ги одобрявали и узаконявали. Това, че постройката (предишна и настояща) е заснета геодезически и отразена в кадастралния план, поне за мен не значи, че е узаконена. Повисли само: Да речем, че прилъжеш Енергото и ВиК да ти открие нова партида не за страдата, а за имота - ОК. Ама как ще издадеш после (като завършиш строежа) констативен нотариален акт, което всъщност е документа за собственост. Според мен - никак. Нотариусите работят само по документи. Освен всички други бумаги, ще ти иска и проекти и то одобрени. А ако нямаш нотариален акт, все едно нямаш и къщата. Както се казва не може да извърваш разпоредителни сделки с нея - ипотека, продажба и пр. За унаследяването не знам как точно стои въпросът, но и там ще има сложности без нотариалния акт.

Вярно е, че миналото лято бях на един обект - къща, който се строеше върху контурите на стара кирпичена къщичка и плевник. Собственикът има намерението да го ползва като малък хотел (6 - 7 стаи) и каза, че строи с разрешение за ремонт. Още тогава си помислих, че той нещо не е в час или послъгва. Е, как ще ремонтира плевник и ще му узаконят хотел?! Нали трябва после категоризация, звезди... Хиляди са там нормите и изискванията. После реших, че просто ще дава тихомълком квартири под наем. Вярно, затънтено село до един язовир, ама все пак...

Както и да е, това не е твоя случай. Просто казвам, че варианти и врътки много, но законовия, ако го желаеш е само един.

Ако приемаш съвети, моят е да си наемеш проектанти и да ти "нарисуват" къщата. После да ти одобрят "рисунките" и да караш нататък. Най-тънките цени за това удоволствие в момента са около 20 кинта на квадрат РЗП. Това включва всички части: архитектура, конструкция, Ел, ВиК, ОиВ, без вертикалната планировка (не знам дали ще ти я искат.)

Всъщност, как е конструкцията? Дали сградата на времето е била затворена отвсякъде и строежа "консервиран". Дали няма поражения - 25-тина години си е доста време...

Съжалявам, че не мога да дам по-оптимистични и евтини решения. :|
Palawnik - специалист
Преди няколко години имаше възможност да я узакониш. Плащаше се някаква глоба и ти издават разрешително за ползване. Сега процедурата е все едно там няма нищо. Приготви се психически и финансово да извървиш целия път.
Мисля си че за част от извършените работи може да се мине без нов проект, а само със становище. Това ще ти каже архитекта на общината когато ти дава виза за строителство.
Правят се идиотщини - днес ти издават виза за строителство, а след месец разрешително за ползване. Ако се разровиш в техните бумаги ще видиш и още по фрапиращи неща. Проектиране, строителство, изпитания всичко в два дни. Малоумщини, но това е закона в момента.
Изрови си от общината всичко което можеш, проекти, скици, визи, разрешителни и т.н.
Намери си фирма за строителен надзор и те ще те консултират по процедурата, таксите и сроковете за изпълнение. Някой са коректни и вършат доста работа и тичат вместо теб. Други само ти преглеждат документите и ти казват иди там, донеси ми такъв документ, нареди се на тази опашка.
gandonov - специалист
Провери на какво плащаш данци.
Ако е само за имот - значи сградата не е узаконена.
Ако пише "имот и сграда", плащаш данък за сградата и имаш такса смет - значи си имаш къща. Така, че викай майсторите и смело напред.

Между другото, братовчеда какво ти продаде?
Прочети си нотариалния акт. В него трябва да пише " ... имот и част от жилищна сграда ...". Ако е така ще черпиш. Направо отиваш в енергото с нотариалния акт и си прехвърляш партидата на твое име.

Редакция: Сега прочетох по-внимателно. Май ти си собственик само на едната част от сградата, а партидата е на другия собственик.
Ако е този случая - от Енергото ще трябва да ти направят нова партида.
Питай другия собственик какво пише в неговия нотариален акт. Токувиж минеш тънко с неговите документи.

Успех.
inkovsv - специалист
Независимо дали плащаш данък сградата е незаконна.Всичко което пише
Palawnik е вярно.
докера - специалист
Ега ти държавата -ега ти законите :x
Значи така - В нотариалния акт пише " Земя и сграда" .
Къщите са с една обща стена , но си се водят отделни . В нот.акт на съседите също фигурира "земя и сграда".
За плащането на данък за двете знам , че не е показател , защото то е според подадената данъчна декларация :wink:
Къщата съществува като такава от 40-те години на миналия век и винаги се е ползвала , освен през последните 20-тина години /след ремонта/ .
Вода си има , а ел.захранването остана в другата част , защото беше подадено от нея страна , а и таблото беше там. Ще се плаща за нова партида на Еон :sad:

Тази събота ще се ровя за евентуално разрешително за тогавашния ремонт .

Сега се сещам нещо - В Еон ще ми искат ли някакви строителни книжа и разрешителни , за да ми прекарат тока ? Ако не , просто не виждам смисъл да предприемам нещо във връзка с евентуално узаконяване на ремонта :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Я поспри и обясни какъв е проблемът. не какъв си мислиш че е, а какъв е!
Кълвеш оттук-оттам и ми се замая главата.
Какво разбрах: имаш нотариален акт на къщата, но нямаш акт или къща??
Всъщност какво ти трябва: електромер или разрешително за ремонт?
Та, моля, обясни.
докера - специалист
Ами то и аз вече се обърках :lol: Започнах да отговарям на въпроси и ...
В първия си пост не съм обяснил напълно нещата и оттам тръгна объркването .
Чисто информативно помолих моята позната да поразучи дали ще ми трябва т някакви разрешителни за довършване на започнатия през 80-те години ремонт на къщата /който се състои в събаряне на някои от стените и изграждането им наново + нов покрив , това е направено тогава - всичко това без промени в квадратура и фасада/.
От там й сервирали , че щял да ми трябва архитектурен проект на ремонта :shock: - та затова и попитах тук дали наистина се изисква подобно нещо , защото доколкото разбрах от ровенето си из нормативите ми трябва евентуално само разрешение , разписано от общинския кмет .
Къщата и парцела си имат нотариален акт , в който фигурират заедно.

А електромер , ако питаш мен , въобще не ми трябва - ако ми прекарат ток без такъв , много ще се радвам :wink: :-D
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос към архитектите или специалистите ТСУ ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: