• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 45
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
pipbel - майстор
Aко бях на твое място и почвах сега хич нямаше да се замисля.
Аз ползвах 25 см и сега ще трябва да слагам 6-7 см ЕПС отгоре.
38 поротерм е идеалното решение, не ти трябва ТИ. А и стената си диша най естествено.
Ама съвсем без изолация няма да минеш. Трябва да изолираш с фибран бетонните термомостове. Така 4е най добре е да се зида 5 см напред, та като сложиш фибрана на колоните и гредите да ти дойдет на ниво с тухлата.

Цената за Поротерм 25 ми идваше същата както ако строях с единички и естествено малко по-скъпо отколкото ако се ползват четворки.
Но ТИ им характеристики са много по-добри.
Така че си заслужава.
Master_Kenobi - V.I.P.
Да, знам, дори допускат тухлата да стърчи до 7-8 см и от въртешното простронство се "изяждат" само 5 - 6 см. А фибрана върху бетона е неизбежен с каквито и тухли да строиш.
И рязането на тия тухли е тегаво. Не става с чукче и тесла. :) При теб с какво ги режат?

Иска ми се да срешна някой, който е живял в жилище с 38-мица и без изолация, че разни специалисти са доста скептични към параметрите които дават от Винербергер, особено за тухлите, които се произвеждат у нас. 38-мицата е все още внос, но твърдят, че през август пускат линия и за тях в Лясковец. Дано поне поевтинее...
pipbel - майстор
Master_Kenobi

Мойте майстори понеже са мързеливи :-D никога не са рязали тухли, нито Поротерм, нито четворки, демек - никаква фира .
И аз си мислех в началото че трябва да се режат, ама те ги комбинират с единички където се налага и става добре.
Поне се спестява прахоляк и доста отпадъци.
Master_Kenobi - V.I.P.
:-D Видях снадките, малко ще компрометират цялостната идея на Поротерма, ако е без изолация отвън. Но при теб на практика е без значение.

И ако вече не съм ти досадил ужасно с въпроси... :) Видях, че конструкцията ти е с греди и колони, а не самоносещи плочи. Коментиран ли е изобщо въпросът с теб от конструктура или си е негово решение. Въпросът ми е, дали това е по-"тънкия" ценови вариант?
pipbel - майстор
Изобщо нямам на идея дали е "по-тънък" или не моя вариант.
Само си спомням че на предната къща като идва конструктора веднъж да приема арматурата спомена че конструкцията е разчетена за земетресение БЕЗ тухлите, тоест те са само пълнеж, ама идват "дюшеш" все пак да помагат за oбиране на напрежения ако не дай боже нещо подобно се случи.
Ако те интересува като количество бетона, мога да бъда по-конкретен :
- 1 къща - 61м3, тази - около 50м3, желязо - около 5.5 тона (3 тона за 1-та къща) Общата РЗП е 240м2
Master_Kenobi - V.I.P.
Ндам, благодаря. :) Някаква ориентация са тия числа. Излиза около 0,5 куб. м на квадрат от РЗП-то. Ама тая сметка е куца, защото нещата зависят от много други фактори, според мен.

Самоносещите плочи се правят най-малко 5-6 см. по-дебели и с повече желязо. При една квадратура приблизително като твойта - 250 квадрата - това прави около 15 - 20 кубика железобетон повече. По актуални цени, един кубик железобетон е около 300 лв. (всичко - материали, връзване на араматура, полагане на бетон, без кофража).
А 4000 - 6000 лв. са си пари...

Можеш ли да подтвърдиш, че кубик железобетон е около 300 кинта кубика. С всичките условности на сметката, разбира се.
pipbel - майстор
Ми те мойте плочи са по 14см.
Искаш да кажеш че тия самоносещите са към 20 см ?
Множко ми се струва... :?
Ама аз съм лаик на тая "конструктивна" тема.
Master_Kenobi - V.I.P.
Така е, да. По 20 см. са. Но няма греди и става по-бързо и лесно с кофража. Даже и тук във форума го срещнах някъде.

Но все пак ако не те затруднява много виж колко си платил тая година за тия тия 50 куб. м. бетон + 2,5 желязо за Епизод 2 и ако може и труда. Ще бъда благодарен. :)
pipbel - майстор
Бетона (Б15) ми идва на 155-160лв/м3 с помпите.
Желязото е 2.20лв/кг
Само за материали за м3 железобетон го изкарвам 260-270лв
Труда не мога да го дам за м3 железобетон :?

Аз съм се договорил с бригадата на обща сума - 13 хилки за труд за тази къща например. Плащам им на етапи - кота 0 - 5х, таванска плоча-4х, таван-4х.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 45

Тема "Строителство - епизод 2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: