Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
ivo_vd - специалист
Привет на всички.
Имам нужда от съвет и се надявам да ми помогнете, защото вече направо се отчайвам. Не съм имал досега нито окачен таван, нито осветление, различно от нажежаемите крушки и ми е много трудно да се ориентирам.
Ще ми правят окачен таван в хола, който е с размери 3,2 м.ширина и 5,25 м. дължина., като ъгловия диван ще е разположен по ширината на стаята, Прилагам и примерен чертеж.
Тъй като слушането на музика ми е нещо като хоби, искам да ми монтират едни акустични пана, които ще образуват един правоъгълник с размери 3х4,8м. (означил съм го със синия пунктир) При това положение ако сме от гледната точка на седящия срещу телевизора, отстрани остават по 10 см., а отпред и отзад по около 25 см., като тук може и да варирам малко- тези оставащи пространства ще са изработени от гипскартон. Искам да сложа RGB лед ленти по двете дълги стени, които да се ползват като индиректно осветление, когато гледам телевизия или слушам музика. Отделно ще сложа и някакви луни в тавана. И тук идва голямото ми чудене:
1. Как да се изработи частта от тавана в която ще са разположени лед лентите, така че светлината да се отразява в стената защото ще е с тапети и предполагам така ще се промени цвета на самото осветление? Този чертеж на колегата, който е от първия пост изобщо не го разбрах. Нещо като куфар ли трябва да се направи и тези 10 см. позволяват ли такова нещо ?
2. Самите луни къде да са разположени и колко на брой да са, така че да могат да осветяват цялата стая при необходимост. Целта ми е минимално да дупча акустичните пана и се чудя дали ако ги разположа само в местата, където е гипскартона (т.е. покрая на стаятта), ще е достатъчно осветено. Така и не можах да прочета информация за това колко вата са необходими на квадратен метър, за да може да си изчисля броя на крушките. Дори не знам дали лед крушки ще са най-подходящи?

Вярвам, че тук има хора, които са изпълнявали подобни проекти и могат да споделят своя опит, защото служителите в магазините за осветление не успяха изобщо да ме ориентират.

Прикачен файл

tavan.png
tavan.png (27.95 KиБ) Видяна 6716 пъти
Lisko - майстор
Абе вие сте големи естети. Аз съм ги лепнал под ъгъл (може би 45 градуса) спрямо стената/тавана, виждат си се директно и нямам никакви грижи. Всяко препятствие на пътя на светлината си е загуба. С което не искам да се праа на умен, а по-скоро ме е домързяло. Някой ще рече - еми ти отрече всички абажури и що не сме слагали едно време голи ламби навсякъде. Да ама не. Едно от предимствата на диодите е че всеки от тях е не чак толкова ярък (ъгъл на излъчване 120 градуса и много по-малка мощност) и сумарната светлина си я разхвърлил на голяма площ т.е. сравнено с крушка която би дала същата осветеност в стаята, директното гледане към диодите е доста по-поносимо. (моите са 3528 по 60 на метър, естествено, че ако сравняваме с 5050, вторите ще са по-неприятни за директно гледане)
N.Georgiev - специалист
На мене пък това скрито с чело не ми харесва и не го правя така ,не само заради светлината ,но и изглежда грубо ето така го правя аз .

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (77.54 KиБ) Видяна 6649 пъти

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (55.86 KиБ) Видяна 6649 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (62.63 KиБ) Видяна 6649 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (64.27 KиБ) Видяна 6649 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (13.04 KиБ) Видяна 6649 пъти
N.Georgiev - специалист
:?

Прикачен файл

7.jpg
7.jpg (25.8 KиБ) Видяна 6649 пъти

Прикачен файл

6.jpg
6.jpg (29.4 KиБ) Видяна 6649 пъти
jasonsmith - помощник
Ето и ние как го направихме:
Изображение

Изображение

Тъй като оригиналната лепенка беше голям боклук, се наложи да подлепя с една много силна лента на 3М, и ако се опитам да нивелирам лентата, ми отлепва боята от борда, и съм я оставил както си е.
На жената и хареса така - значи и на мен ми харесва :supz:
Lisko - майстор
подкрепям :)

аз тук там подсилих с топло лепило, (тъй че да хване и от горна страна на лентата). най-вече в началото и края и по завоите.
tysonlkr - специалист
Въпрос към N.Georgiev какви диодни ленти ползваш за скритото осветление?
Какъв тип (SMD3528, SMD5050 или друга) и с колко диода на метър?
Харесва ми как насища. Аз съм се ориентирал към SMD3528 60 диода/м, но не знам дали ще свети добре или ще е гадно на точки :?
Zhoro_gab - помощник
Аз също имам молба към N.Georgiev, може ли да скицираш, та макар и на лист. Начина за закрепяне на картона, профили, приблизителни размери и къде слагаш лентата. Също така каква е?
dadko - майстор
Аз сложих лентата в поз.3 на тази схема.
Изображение
На края на темата ми съм кчил и две клипчета, където можеш да видиш как свети.
RGB лента 14,4 W/ метър. 60 диода 5050 на един метър.
N.Georgiev - специалист
Лентата я слагам според клиента и помещението , може да е от 30 диода на метър до 240 диода на метър

Тема "Монтиране на светодиодно осветление - къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: