• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
bialk - специалист
Наредих ватата, по-късно ще поставя найлон на външните стени и ще започна да монтирам гипсокартона. На какво разстояние от ръба на фабричния кант трябва да се поставят рапидните винтове - на 2 см достатъчно ли е? Иначе за разстоянието между рапидките намерих, че трябва да са максимум 25 см. Трябва ли да опирам гипсокартона до пода или по-добре да го повдигам на 1-2 см, предвид факта, че подът е дюшеме и картонът ще обира вибрациите ако е плътно до пода.

Прикачен файл

20150329_201418.jpg
marian1 - майстор
Не знам за изискване за отстъп от ръб-а - към винта - 2 см е добре.
Ако повдигнеш листа много, няма да ти стигне място да извинтиш към подовото уд.
Тани - модератор
А какъв е проблема, след като така или иначе в този УД профил, гипскартона НЕ трябва да се захваща с винтове.

ПП

ЦД профилите също НЕ трябва да се захващат с винтове към УД профилите.
Pooh - майстор
Не помня в кой точно каталог беше схемата за минималните разстояния от ръбовете, но по спомени беше нещо от сорта - ≥ 1см. при фабричните ръбове и ≥ 1,5см. при нефабричните. Ако открия картинката - ще я кача, все пак. А отдолу се оставя около сантиметър разстояние. Най-лесно се постига, като се сложи ивица гипсокартон, върху която да стъпи листа, който ще се захваща и после се маха. Полученият процеп се обработва с акрилен уплътнител на етап шпакловка. И гипсокартона НЕ СЕ захваща към UD профилите (поне не и към тези които са монтирани на пода и на тавана), а само за вертикалните CD-та. Идеята е да се обират линейни разширения на скарата в бъдеще. По същата причина и CD профилите са по-къси с около 1см. от необходимото и не се захващат към UD профилите.
marian1 - майстор
хм... ето нещо ново, което не знаех - за винтенето на подово и таванното уд.
:prost: Да се почерпите!

П.С. Добре де, любопитно ми е, ами ако се прави само стена, пак ли няма да се винти горе? Долу ще се покрие с перваз, ама горе тогава няма ли да клопчи?
Тани - модератор
За това се слагат ленти в ъглите :wink:
Точно защото има възможност да шава, няма да се получат пукнатини. Цялата скара заедно с картона се самонамества при топлинни разширения и/или слягане. Също като при ламината.
marian1 - майстор
Ленти не спестявам, но това ми е убягнало!
Благодаря, жив и здрав!
bialk - специалист
Размислих за тавана и реших да го правя на двойна конструкция. За целта ще ми трябват 3 бр CD на 4,30 метра за носещи конструкцията. Имам налични CD с дължина 3,50 метра. Трябва ли да търся на 4,50 метра или да удължа наличните? И още - с анкервинкели ли да свържа нивата или с кръстати връзки?
stenmark - специалист
Не виждам да имат окачвачи профилите на прозореца.Профили няма да намериш по големи от 4м,защото над този размер са по поръчка.И защо реши да е двойна скарата,имаш доста място или?С анкервинкели се хващат монтажните профили,но пак помисли за скарата.И друго ,няма ли стена която да е по къса от 4м за да са цели профилите.
Pooh - майстор
stenmark написа:
Не виждам да имат окачвачи профилите на прозореца.Профили няма да намериш по големи от 4м,защото над този размер са по поръчка.И защо реши да е двойна скарата,имаш доста място или?С анкервинкели се хващат монтажните профили,но пак помисли за скарата.И друго ,няма ли стена която да е по къса от 4м за да са цели профилите.
Защото е правилно!
А дори и да има по-къса стена - цели ще са монтажните профили, които са и повече като бройка.
bialk написа:
Размислих за тавана и реших да го правя на двойна конструкция. За целта ще ми трябват 3 бр CD на 4,30 метра за носещи конструкцията. Имам налични CD с дължина 3,50 метра. Трябва ли да търся на 4,50 метра или да удължа наличните? И още - с анкервинкели ли да свържа нивата или с кръстати връзки?
Вземи си удължители за CD профили и си решаваш проблема. Въпрос на навик - кръстатите връзки, може би са по-лесни за монтаж, но си е до лично усещане.

П.П. Единичната скара излиза по-скъпа - кръстовидната връзка за едно ниво, струва повече от 4 броя кръстовидна връзка за две нива, а замества само 1 :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Трябва ли да харчим материалите по този начин?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: