Монтаж, топло и звукоизолации.
heyhey - напреднал
Здравейте,

Ситуацията е следната - разполагаме с едно голямо Г-образно помещение и искаме да разделим с преградна стена (с врата) така че да се обсобят хол + детска стая. За момента планът е преградната стена да бъде изградена от гипсокартон + вата (2.5 см гиспокартон + 10 см вата + 2.5 см гиспокартон = 15 см общо).

Най-голямото притеснение е шумоизолацията на преградната стена - как да направим така че случващото се в хола да не пречи на детския сън (като имаме предвид че телевизора се пада да се намира до / върху стената) ... и обратното - детските лудории да не пречат на върастните - поне докато вратата е затворена.

Всякакви коментари и идеи - за укрепване на конструкцията, вид на ватата и т.н. - са добре дошли ... особено много ме притеснява звукоизолацията на вратата - досега май не съм виждал врата която да няма пролуки отвсякъде ... :?

Благодаря предварително - прилагам и малко снимки

Прикачен файл

interior.jpg
Снимка на сегашната стая - новата преградна стена трябва да мине между двете врати
interior.jpg (81.86 KиБ) Видяна 15215 пъти

Прикачен файл

interior_schema.jpg
схема на разделението
interior_schema.jpg (84.87 KиБ) Видяна 15215 пъти
Тани - модератор
Вниманието ви с право е обърнато към вратата! Тя е най слабото звено в конструкцията! Ако не ви притеснява прагът , мисля че най-добър ефект би се получил с PVC дограма , заради специфичния обков ,с помощта на който вратата прилепва максимално плътно към касата . Може би има и интериорни врати с добро уплътнение , но най-вероятно ще са доста скъпи!
Обърнете внимание и на качеството на изработка на стената за да има желания ефект ! Задължително е да се ползва кит за преградни стени, който се слага между УВ-то и стените , пода и тавана! Ако не ви притеснява разликата в цената вместо гипскартон може да ползвате гипсфазер и ефекта ще е доста по-добър!
The_FAN - специалист
Понякога и лудориите на възрастните пречат на детския сън :lol:
Това на майтап... стената дава достатъчна шумоизолация не се притеснявай за това
препоръчително е при направата й да използваш гумени самозалепващи се ленти, които да залепиш на профилите
захванати за пода, тавана и двете стени.
Вратата... има варианти но не съм много добре запознат...
Питай във фирмите за дограми и в тези дето правят мебели...
Там ще те опътят за врати с допълнителна шумоизолация.
The_FAN - специалист
Тани май сме писали заедно :lol:
Ха :prost: и :partyman:
The_FAN - специалист
heyhey написа:
... особено много ме притеснява звукоизолацията на вратата - досега май не съм виждал врата която да няма пролуки отвсякъде ... :?
Виж тук http://www.prolexter.com/ може да имат нещо за теб
heyhey - напреднал
Мерси за бързата реакция !

Тани:

За PVC дограма - имам едно наум, но ми се струва че ще стои доста грозно :? ... чудех се дали няма "обикновени" интериорни врати които да прилепват по-плътно. Преди време познат ми беше споменал за някакви механизъм който при затварянето на вратата се спускал надолу и уплътнявал прага - някой дали разполага с повече информация по въпроса ?

Относно "кит за преградни стени" , това идентично ли е със "самозалепваща уплътняваща лента" (упомената тук: http://www.napravisam.bg/index.php?id=visuals&sid=33) или става дума за различна технология ?

Относно гипсокартон vs гипсофазер, като че ли не съм се ориентирал още съвсем в материалите :? В проспектите на knauf се говори само за Vidiwall (което е гипсокартон ?) - та към момента плана беше "единична конструкция от метални профили, двуслойна онлицовка". Задължително ли е да се ползват материалите на Knauf (Vidiwall) или има други aлтернативи ?

В случая какъв материал (гипсокартон или гипсофазер ? марка ?) бихте ми препоръчали и каква е приблизителната цена на м2 ?

The_FAN:

Относно "препоръчително е при направата й да използваш гумени самозалепващи се ленти" - това си е направо задължително :). Има ли нещо друго което да е добре да се направи, но да пропускам в момента ?

Относно "Питай във фирмите за дограми и в тези дето правят мебели" - питах на няколко места по време на Стройко и АСО - останах с впечатлението че продавачите там нямат кой знае каква идея какво точно продават (поне относно звукоизолация / специфика на монтажа върху стена от гипсокартон) :? та затова питам тук де.

Относно "Виж тук http://www.prolexter.com/" - на пръв поглед не намирам нищо специално на този сайт ... имаш ли (ти или някой познат) личен опит с техни произведения ?

Иначе :prost: и благодаря отново за бързата реакция !
sxematon - напреднал
относно щендера всичко е окей дори можеш да си позволиш да използваш ГК 9.5мм, за да намалиш разходите. Колкото до шумоизолацията на вратата най-качественото решение е масивно дърво. Вярно че ще ти излезе малко скъпичко ама с тези алуминиеви и пвц дограми е голям ташак. Нито имат живот нито качество нито изолация.
Spokoiniq - майстор
ГК САМО 12.5!Аман от циции дето за 5 лева разлика на цяла стена искат да те набутат с картон за огъване на фигурки!Вратата наистина е слабото звено, МДФ-овата действа като мембрана, но поне има дебелина и уплътнения.Има вариант да тапицираш нормална шпервана врата откъм детската стая, вярно че е демоде, но кожи всякакви, има шарени и ярки, а ефекта е несравним.ПВЦ вратата била по-евтина-ГЛУПОСТИ!Преждепишещия бърка цената на квадрат пвц врата за балкон с едностранно затваряне.С двойна дръжка се ползва друг много по-тежък и безумно скъп в случая профил, който ако е фолиран тип имитация на фурнир ще ти стъпи колкото 2 мдф врати средна ръка.
Обратно към стената-не се стискайте, направете я трислойна с два слоя вата с ВИСОКА ПЛЪТНОСТ!Rockwool, Isolver-по избор, но тежка вата.Ще е дебела 14см, колкото прилична дебелина шпаклована тухла или газобетон(последният е ужасен за шумоизолация), но ще е значително по-тихо.От мен толкова, успех!
heyhey - напреднал
Здравейте,

sxematon
> позволиш да използваш ГК 9.5мм, за да намалиш разходите.

Предполагам че имаш предвид да се сложат плоскости 2 x 9.5 вместо 2 x 12.5 ... Като гледам няма кой знае каква разлика в цените (бързо търсене намери тази страничка: http://www.construmat.bg/prise_list.php) а 12.5 все пак е с 30% по-дебел (и стабилен) - мисля да разчитам на него.

> ... най-качественото решение е масивно дърво. Вярно че ще ти излезе малко скъпичко ...

Можеш ли да ми пратиш инфо за конкретна фирма / продукт ? Защото ние уж доста варианти гледахме и все изглеждат малко измислени ...

Spokoiniq

> Има вариант да тапицираш

Това с тапицирането на вратата е интересна идея ... може би най-прсто за момента е да сложим ** някаква ** врата, пък ако се окаже че звукоизолацията не е добра - в бъдеще да тапициране.

Какви са варинатите за обкова при MDF вратите ? По-спомени при всички интериорни врати дето сме ги разглеждали практически има някакво луфт между вратата и пода - дори да е няколко милиметра все си е дупка ... :sad:

Конкретно предложение за фирма от чиито MDF врати сте доволни ?

> направете я трислойна с два слоя вата с ВИСОКА ПЛЪТНОСТ!

Доколкото разбирам предложението е 3.75 см (три слоя) ГК + 7 см (два слоя) вата + 3.75 см (три слоя) ГК = 13.5. Има ли смисъл да вкарваме повече картон за сметка на ватата ? Не е ли по-добре двуслоен гипсокартон (2.5 стена) + вата 10 см. ?
Spokoiniq - майстор
идеята е картон-конструкция с вата-картон-конструкция с вата-картон.Двата крайни картона при по-голяна площ на стената може да са двойни припокрити, основно се гони устойчивост и двоен слой вата за обезшумяване(като искате да мърсувате на воля :lol: :lol: )Има и конструкция с ширина на UW 10см, при което може да минеш само с два двойни картона без среден, ватата ще е пак 10 см, прецени си.

Тема "шумоизолирана преградна стена хол <-> детска - как ??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: