• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
radius - майстор
Тия дни монтирам подови первази. Много хубаво стават, чак се учудих :lol: . Понеже са с гумени перца,прилепват плътно по стената и пода. Хващам ги с дюбел-пирони 6х30 и 6х40.
Прикачен файл:
IMG2932.jpg
Прикачен файл:
IMG2933.jpg
Така, похвалих се, сега да попитам нещо. На 3 места имам дограмаджийски врати ( едното е WV). Там може да завърша пода с вътрешен алуминиев ъгъл. Обаче на фолксвагена имам едно циментово бордче, което е пред дограмата, т.е. ъгъл няма да скрие всичко. С жълтата линия съм показал в разрез.
Прикачен файл:
IMG2941.jpg
Много умно ми се видя да сложа един перваз легнал, тъй като има идеална форма - хем ще се навре под дограмата, хем откъм паркета ще е добре, а и гумените перца ще пазят от евенуално омокряне. Ето така:
Прикачен файл:
IMG2939.jpg
Има обаче един проблем. Макар и прага да се прескача и да се стъпва по-далеч от дограмата, все пак може перваза да бъде настъпван. Той обаче не е много здрав в това направление и ще се смачка някой ден. Отдолу е с такава форма:
Прикачен файл:
IMG2940.jpg
Мисля си да го запълня с нещо, но какво да е това. Първо се сетих за гипсово лепило, но ще се натроши и разпраши предполагам. Вариант е с двукомпонентна ХИ, хем е лепкава, хем е твърда, но и гъвкава. Може би с акрил ще стане. Със силикон ще е меко, PU вероятно скъпо ( за 2.20м сигурно ще идат 1-2 салама). Става и с горещ силикон, но също няма да е евтино. Нещо подходящо да изтървам?
stiv1961 - майстор
Що да е меко със силикон? Напълни каналите предварително с някакъв евтинджос, остави го да изсъхне, изрежи ненужното с макетен нож и си готов. Друго за което се сещам е полиуретановото лепило за топлоизолации :?
radius - майстор
Ми меко ми се струва, акрила например стои по-твърд. Той и да се отлепи, няма къде да отиде.
radius - майстор
Това изглежда хитро, но едно че е ниско 20мм (на мен ми трябва 40мм), второ - не може да скрие издадения пред дограмата бетон.
Общо взето мястото и формата са толкова специфични, че само нещо със съвършените форми на подовия перваз ще свърши работа :lol: .
Chefo77 - майстор
Слагай обърнат перваз, не се притеснявай. Направили сме десетки апартаменти така, един не се е оплакал досега :) Дори и да го настъпиш и да се счупи, винаги подлежи на смяна. Хвани го с копчета към ламината или с топчици или лента универсален безцветен силикон - по-добрия вариант. Ако някъде не стига като височина, виж дали не може да повдигнеш задния край.
radius - майстор
Eee, Чефо, защо ми каза че сте правили. Аз си мислех, че съм откривател :lol: . Сигурно и така няма проблем, тази зона се прекрачва и е малко вероятно да се настъпи перваза. Сега съм натъпкал едно парче със силикон, да видя колко ще се втвърди.

М/у другото искам публично да благодаря на Чефо, който в много лични съобщения ми помогна да направя сам ламинатите. Станаха като истински. При все, че ми е градски и с това се занимава. Хора, които са в занаята (знаят за какво става дума) и помагат на мераклии като мен, са най-полезни за форума. Благодаря!
Chefo77 - майстор
radius написа:
Eee, Чефо, защо ми каза че сте правили. Аз си мислех, че съм откривател :lol: . Сигурно и така няма проблем, тази зона се прекрачва и е малко вероятно да се настъпи перваза. Сега съм натъпкал едно парче със силикон, да видя колко ще се втвърди.
Не само че сме правили много, ами и на тъщата така съм го направил ... значи смятай колко доверие имам в тези первази :lol: :lol: :lol: Само дето при нея има облечено малко прагче, преминаващо чрез така монтиран перваз в същинския ламинат.
Много хитри неща сме правили - и силикон сме слагали на външните ъгли на старите РР46 первази (онези с клипсите), за да не ги събарят с прахосмукачката; и хитри системки за бърз монтаж на первази с кабел-канал сме си измислили (пести поне половината време за монтаж) ... Дори и в тази работа не е само пляс и беги, като вложиш малко от петте грама, става по-добре :)
За другото - Be welcome, както казват братята унгарци :)
Iliev Labs - специалист
radius написа:
... Хващам ги с дюбел-пирони 6х30 и 6х40
Аз пък в гипскартон или варова мазилка, навивам директно с витове за картон с винтоверта.
Тия лаисни, дето искаш да пълниш, си мисля че може с пясък. Само по един сантимерър от краищата със силикон.
radius - майстор
Понеже сметнах, че ще ми трябват поне 4 флакона силикон, а и не е много корав, измислих друго. Височината, което трябва да се запълни е 10мм. Взимам ръчния циркуляр и си отбичвам една дъсчица и я пъхам вътре. Чиста работа и евтина. Сетих се и за подходяш кабел, но защо да го прахосвам за такива цели.
  • 1
  • 2

Тема "Подов перваз в ролята на прагова лайстна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: