Много интересна и все по-често дискутирана тема.
prascho - майстор
привет :),

Типично по български ще разделим пода на две части :
- кухня и коридор - гранитогрес
- всичко останало паркет

Логиката казва, че първо трябва да се нареди гранитогреса и като изсъхне се реди паркета. Но така ли е в действителност? Ясно, че предварително трябва да са избрани двете настилки и да се знае височината на паркета + подложката и гранитогреса да се направи на същото ниво. Има ли вариант да се избегне лайсната между двете материи? Фугата да бъде 1-2 мм и да се запълни с фугопълнител. Благодаря.
Chefo77 - майстор
Привет!
Логиката ти е вярна - първо мокрия процес (гранитогрес), после - сухия.
По вторият въпрос - на теория е възможен, но трябва да са спазени много условия. Първо достигане на достатъчно ниска влажност на замазката (под 40 Ган единици или 1.5 %) или употреба на хидроизолиращи грундове + влажност, не по-висока от 2 % (51-52 Ган единици) и второ - използване на посредник - шперплат или ОСБ, задължително закован и залепен за пода. При наличие на тези условия аз бих се съгласил да монтирам по искания от теб начин, без да се притеснявам от последващи неприятности.
И, разбира се, нивата на греса да бъдат предвидени такива, че да се изравни с общата на всички вложени компоненти в стаите с паркет.
prascho - майстор
Основата на всички помещение е сух под с гипсфазер. Замазка няма. Там къдете ще се налепи гранитогрес ще се положи предварително грунд. Най-вероятно ще се спрем на ламиниран паркет....

П.П. Сетих се още нещо. В спецификацията на Кнауф пише, че върху сух под от фазер може да се наредят плочки с максимални размери 33х33см. Ако се спра на плочки с размери 50х50 или 60х60 и диагонално редене ще имам ли проблем с устойчивостта?

Едно уточнение: Границата между двата различни материала ще стане под вратите в коридора. Там не бих искал да има лайсна и фугата да е 1-2 мм. Покрай стените паркета ще си има препоръчаната от всички производители дистанция /допускам, че е около 8-10мм/.
Chefo77 - майстор
След като ще е върху сух под и покритието ще е ламиниран паркет, няма да е проблем монтирането му с такава малка фуга. Повече ме притеснява обаче движението, което ще има нагоре-надолу при стъпване отгоре и движението встрани. Рано или късно подложката, каквато и да е тя, ще се смачка и тогава ще се появят разлики.
prascho - майстор
Подложката е 2мм. След 5 години да слегне с 1мм. Разлика от 1 мм ще се усети ли при ходене? И ръба на гранитогреса отдавна ще е заминал....

П.П. С днешните мастори в бг голяма е вероятността тази разлика от 1мм да я има още при монтирането :-D .

П.П2. Следвайки твоята логика, то ако се сложи лайсна /едва ли е по-тънка от 2мм/ то ще се получи изпъкналост от 2 мм и ще се спъва човек непрестанно :). Да ще кажеш, че лайсната е скосена от двете страни :roll: Но има ли изпълкналост? Ходилото как ще я възпреме /освен ако не е на токче/. :lol:
prascho - майстор
Я кажете от практиката в отговор на първия въпрос дали теорията случайно не се разминава с практиката.

2 мм подложка + 10 мм ламиниран паркет =? 8 мм гранитогрес + 4 мм лепило

Логиката казва :), че паркетът ще деформира подложката още в началото, но колко. С две думи за да кажа на човека с гранитогреса на колко да го залепи, то ще е хубаво да имам едно парче подложка и ламинат предварително. Най-хубаво човека дето лепи и да гледа нивото спрямо мострата.
Chefo77 - майстор
Еее, Прасчо, много прецизно ти стана ходилото :)
Разбира се, че няма да я усети! Теб това ли те притеснява - че ще се усеща, не те притеснява визуалния ефект? Ако е така, сложИ една 15 или 20 мм Т-лайсна и не мисли за силикон :) Нормална 4 см дъгообразна лайсна не се усеща, тази за равен преход изобщо няма да прави впечатление.
2 мм ще се слегне вероятно на първата година. Не е проблемът само в слягането, а в това, че ще пружинира, когато стъпваш отгоре. А слягането няма как да е равномерно.
prascho - майстор
Проблемът е в прожинирането казваш. В този случай решение?:
1. Елиминираме паркета и правим всичко с плочки
2. Редим ламината без подложка

Разбрах те :). Лайсната притиска паркета към пода в областа на прехода. По този начин паркетът е фиксиран и не се влияе от пружинирането. Не изкача в двата ъгъла различно при стъпване :).
Chefo77 - майстор
Не, не си ме разбрал добре - лайсната не притиска паркета, макар че може и за това да се използва. Лайсната замества силикона или по-точно негативния ефект, който възниква при него при това пружиниране.
А ламинат без подложка не бих те посъветвал да слагаш. Тази подложка се слага отдолу, за да не се чува тракане между двете повърхности (под-ламинат), когато ходиш. Иначе има трак-трак-трак ... :)
prascho - майстор
Дали някой препатил от вас може да се изкаже и по това запитване?

"П.П. Сетих се още нещо. В спецификацията на Кнауф пише, че върху сух под от фазер може да се наредят плочки с максимални размери 33х33см. Ако се спра на плочки с размери 50х50 или 60х60 и диагонално редене ще имам ли проблем с устойчивостта?"

Гледам, че темата на Леонардо за технологията перлит + гипсфазер е от 2006 година. До сега нямате ли впечатление за поведението на гранитогрес с по-големи размери върху настилката?

Тема "кое е първо - гранитогрес или паркет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: