• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
fukarata - напреднал
Здравейте,

Предстои ми поставяне на паркет в хола. Насочил съм се към паркет тип дюшаме, като размерите на дъските са дължина 60-240см, ш: 14см, дебелина 2см.

Преди 3г си сложих същия паркет в друга стая, но тогава го взех готов омаслен и с фаски (от фабриката в Пролеша).

Сега искам пак аз да си го наредя, но след това да се изцикли, фугира и лакира.
Не искам да го лепя за пода. Ще му сложа подложка 5-6мм, за шумоизолация и изравняване на малките неравности.

Въпросът ми е до колко фугата и лака ще издържат на малките огъвания, които ще има от стъпването и много рядкото местене на мебели отгоре?
Дъските са много здрави, но във всички случаи се огъват макар и минимално.

Не ми се ще да се изрони лака/фугата между дъските...

Благодаря!
parketmilanov - специалист
фугиращите смеси са предвидени за паркети които се залепват за пода или поне нут във федер ,в твоя случай ще изкара до първия отоплителен сезон.лека полека ще се размърдва паркета и фугиращата смес ще се изронва.
може и 1 година да издържи зависи колко голяма е амплитудата на влажноста на въздуха когато има междусезоние.
по-добре си го залепи-дори само в сглобката.
Chefo77 - майстор
... като в добавка лакът също ще се нацепи, ако монтажът е абсолютно сух - нито в нут/перо, нито за пода ...
И не слушай обещанията на търговците, че фугиращата и лака са много гъвкави и ще издържат.
fukarata - напреднал
май пропуснах да напиша, че ще го залепя все пак нут-перо. Така направих в другата стая и за 3г няма видимо разместване, скърцане и т.н.

От това, което казвате, значи, че ако го пак го залепя нут-перо, може да се фугира и цикли?
nasco2 - специалист
Не знам как ще го залепиш но ако след лепенето мърдат дъските фугите със сигурност ще изпаднат. Лака ако е нанесен както трябва няма значение лепен ли е или не паркета.
Chefo77 - майстор
nasco2 написа:
Не знам как ще го залепиш но ако след лепенето мърдат дъските фугите със сигурност ще изпаднат. Лака ако е нанесен както трябва няма значение лепен ли е или не паркета.
Ооо, има не ами има. Ти виждал ли си досега еластичен лак? Защото аз не съм :)
nasco2 - специалист
Виждал съм, но не за това става дума. 60% от старите паркети който цикля и лакирам мърдат, но никога не ми се е напуквал лака.
Chefo77 - майстор
Искаш да кажеш, че като лакираш стар паркет, лакът не потъва във фугите, стои гладък и така си остава???
nasco2 - специалист
Chefo77 написа:
Искаш да кажеш, че като лакираш стар паркет, лакът не потъва във фугите, стои гладък и така си остава???


Не съм казвал такова нещо??? Просто когато мърда не го фугирам и фугата си остава фуга, голяма глупост е да се разчита на запълване на фугите от лакирането. Това малко звучи като вица, че бояджията ще изправи стената. :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Фугиране на паркет, който не е лепен за пода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: