Sorry за ламерския въпрос, но едно и също ли е гипсокартон и гипсофазер? И ако са различни за какво се ползват?
Тани - модератор
Гипскартонът представлява гипс, отлят при непрекъснат процес във вид на плоскост и опакован по дължината на плоскостта в специален картон.
• Гипсфазерът представлява смес от 80% гипс и 20% целулозни влакна от вторична хартия, която се пресова на плоскости.


Какви видове гипскартон съществуват?

• Обикновени строителни плоскости (GKB, бежов картон, сини надписи) - общо предназначение за вътрешни довършителни работи (преградни стени, предстенни обшивки, окачени тавани....)
• Пожароустойчиви плоскости (GKF, бежов картон, червени надписи) - както по-горе при изисквания за пожарозащита, осигурявайки такава, според използваната система, до 180 мин.
• Импрегнирани плоскости (GKI, зелен картон, сини надписи) - както по-горе във влажни и мокри помещения (тоалетни, бани, перални...)
• Импрегнирани пожароустойчиви (GKFI, зелен картон, червени надписи) - комбинация от последните два вида.
• Файерборд (Fireboard) - Гипсови плоскости, където картонът е заменен със стъклен воал за специална пожарозащита.


Какви видове гипсфазер съществуват?

• Гипсфазерът съчетава в себе си качествата на четирите вида гипскартон при по-голяма здравина.
• Vidiwall - Гипсфазерни плоскости за вътрешни довършителни работи (преградни стени, предстенни обшивки и тавани), подпокривни пространства, в производството на сглобяеми къщи, облицовка на греди и колони за пожарозащита и др.
• Vidifloor - Гипсфазерни плоскости за вътрешни довършителни работи (сухи подови основи) при ново строителство и реконструкции, в производството на сглобяеми къщи и др
Emerald - модератор
:? Доколкото знам, фазера е плоскост от пресована развлакнена дървесина- това, което често се използва за гръб на гардеробите.
Картона си е картон.

А, Тани ме изпревари с обяснение. Моето е предположение на лаик. :lol:

Все пак, Тани, ако гипсофазерът няма нищо общо с фазер, защо му е такова названието?
leonardo_vd - модератор
Тани написа:
Какви видове гипскартон съществуват?

• Обикновени строителни плоскости (GKB, бежов картон, сини надписи) - общо предназначение за вътрешни довършителни работи (преградни стени, предстенни обшивки, окачени тавани....)
• Пожароустойчиви плоскости (GKF, бежов картон, червени надписи) - както по-горе при изисквания за пожарозащита, осигурявайки такава, според използваната система, до 180 мин.
• Импрегнирани плоскости (GKI, зелен картон, сини надписи) - както по-горе във влажни и мокри помещения (тоалетни, бани, перални...)
• Импрегнирани пожароустойчиви (GKFI, зелен картон, червени надписи) - комбинация от последните два вида.
• Файерборд (Fireboard) - Гипсови плоскости, където картонът е заменен със стъклен воал за специална пожарозащита.
А виждал ли си ги всички тези видове та казваш кой какъв цвят е. Това наистина са видовете картон, но цветовете зависят от производителя. Единственно зеления е еднакъв при всички.
Работил съм с червен картон/ама целия лист си е червен/ Също така и чисто бял/ Файерборд/ като мляко му е цветът.
Emerald написа:
Доколкото знам, фазера е плоскост от пресована развлакнена дървесина- това, което често се използва за гръб на гардеробите.
Картона си е картон.
Ами тук се пита за "гипсофазер" а не "фазер" това са 2 различни материала.

[/quote]
Благодаря Тани,
важно е да имам малко инфо да не се излагам съвсем като отида в магазина/склада.
Тани - модератор
Забравих да спомена , че това е за произведените от Кнауф плоскости , важни са според мен видовете , а не толкова цвета!

Думите които са изтрити са от рода на личните заяждания, а това не се толерира в този раздел.

Тема "Едно и също ли е гипсокартон и гипсофазер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: