Ел. инструментите. Консумативи.
пишман_майстор - майстор
mitko64 написа:
каменният дъб
Сефте го чувам това дърве . От любопитство се позачетох , щом потъва , представям си с каква корава дървесина е .
mitko64 - майстор
Грешка в спомените- изрових си дендрологията на бай Недялко. Оказва се дъб- пърнар, обемно тегло 1014кг на кубик.
koveslav - майстор
mitko64 написа:
Грешка в спомените- изрових си дендрологията на бай Недялко. Оказва се дъб- пърнар, обемно тегло 1014кг на кубик.
Интересни информации даваш,благодаря за което.Аз познавам дървата откъм тежестта им инстинктивно-на дизеловия циркуляр всяка метровка се вдига на ръце на люлката и още като видя следващото дърво знам какво да очаквам...Но въпросната топола(поправям се вече :D ) ме изненада.Шайба с дебелина 30-35 см тежеше много повече отколкото очаквах.Дебелите метровки дъб и бук ги режа поне през средата с ръчната машина,преди да ги кача на люлката и имам много добра представа колко тежат и те.
Във връзка с това да споделя,че много ме учуди разказа на Алцек за дърва за огрев с диаметър 60-70см.Това е невъзможно да се товари на ръка на камион,дори да е метровка.С тази дебелина тези дърва са скъп материал и се оставят на трупи.Товари се с кран,но пък с крана трудно се подреждат метровки и се избягва.Резачите цепят или срязват по дължина дебелите дървета още на място,за да могат товарачите да се справят.При мен метровка с дебелина повече от 40-45см никога не е попадала цяла и нецепена,а съм със стаж доста хиляди кубици.
bigdragon - майстор
Да кажа и аз.
При относително тегло 720 кг/м3 (за обикновен бук), метровка с диаметър 70 см ще тежи:
276.948 кг......
Все едно да вдигнеш и преместиш едновременно 5 1/2 големи торби цимент или 11 малки....

От кога търся такива метровки, да си направя масичка и столчета в двора.
За моята машина не са проблем - Щил460...
mitko64 - майстор
Навремето 90г. работех като лесничей на участък Горни Лом(сега където гръмна барутният цех). Та там режеха такива дърва за огрев. Естествено хубавите трупи отиваха за шперплат, но имаше във всеки отдел и едни стари, дебели, увързани буки, бабички им викаха, та тях ги режеха на кюмбарчета по около 30 см. за дърва. Да не ти се налага да цепиш такова. В една такава бабичка с хралупа, една скрита и враснала малнихера, прецака две вериги на щил38. Голям майтап беше- реже, страшно виене, сменя нова верига и реже 30см по- встрани същата случка. Почнаха с едни клинове и отвътре изкочи чифтето.
koveslav - майстор
В такъв филм съм се вкарвал и аз.Наех се да бутна едни дървета,някакви паркови сортове бяха.Бързаше се,защото камионите не можеха да влязат да започват строеж.Викам им,споко нека донесат документите,че е разрешено рязането,че сме насред града и за 1час сме ги разфасовали на метровки.Стана обяд докато дойдат и...филма почна.До около два метра височина дърветата бяха наковани на зиг-заг с враснали пирони-колко зъба изхвърчаха и колко точения бяха,не искам да си спомням.Защо е правено това с пироните,още не мога да си го обясня,но и други колеги са се оплаквали.Това някакъв стар трик за защита на дърветата ли е,не знам.
bigdragon - майстор
koveslav написа:
............и други колеги са се оплаквали.Това някакъв стар трик за защита на дърветата ли е,не знам.
Точно това е...
Еколозите като разберат, че някъде ще се реже дърво, ходят и набиват пирони в дънера. Въобще не ги интересува, дали някоя скъсана верига няма да отреже крака на човека с резачката. :axe:
Ама като ги питаш, когато забиват гвоздеи в дървото, него не го ли боли? :?
Мълчат като .....
Георги Иванов(алцек) - специалист
Абе страшни сте,все на дъното просо търсите.Защо не отишли дървата за материал,как може да са толкова дебели,как ги нареждали в камиона.нали знаете приказката "На харизания кон ,зъбите не се гледат".Как са товарени,кой,защо,мен не ме е грижа.Дойдоха дървата,нарязах ги и ги прибрах.Мисля че подробности са излишни.
koveslav - майстор
алцек написа:
......"На харизания кон ,зъбите не се гледат".Как са товарени,кой,защо,мен не ме е грижа.Дойдоха дървата,нарязах ги и ги прибрах.Мисля че подробности са излишни.

Не се ядем с теб,бе колега!Просто на всички трябва да е ясно,че с такива дърва няма кой да ги изненада и затова няма нужда да се тревожат кой знае колко за мощността на трионите си.Метровката си е метровка-една от важните и характеристики е преносимост,иначе и манго я избягва :D
iivanov - майстор
[quote="koveslav] Метровката си е метровка-една от важните и характеристики е преносимост,иначе и манго я избягва :D[/quote]
Амии...Имат ли сигурна поръчка,братчедите чудеса правят. :-D

Тема "Тема за резачките и моторните триони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: