• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
profesionalist_wood - майстор
Има ли някакъв по-евтин аналог на тази заточваща машина Шепах 120 W TiGer 2000 http://www.onlinemashini.bg/aparat-zato ... ppach/5368 ? Много е скъпа 660лв :shocked: а искам да си точа дърворезбарските си длета и зорът ми е да не се презакалят длетата защото са специално закалявани и трябва да се точи на воден шмиргел . А ако потъмнее длетото край,отива в кофата. :(
mitko64 - майстор
Най- евтиният вариант за мене е сам да си я направиш, както аз направих. Купуваш си диска, може и правен( от Гинци примерно), намираш един стар мотор от пералня( от тези двускоростните) с оригиналните шайби, малко стругарска работа(лагерните черупки, оста), подходяща винкелова конструкция и си готов. Друг вариант е Raider RDP-BG03 за 85 лв.
nikolson - майстор
На ръка с:
http://www.hilka.co.uk/product.php?id=290
Цена 4-5 лири.Комплект на Stanley- камък,масло и водач, къде 30-40лв.И няма да откалиш никога.
Ако много искаш такова:
http://www.thesawcentre.co.uk/power-too ... inder-p101
dragozow - майстор
Машинката изглежда хубава, представям си какво ще направя с някой нож. Обичам да заточвам разни ножове, после всички около мен ходят с лепенки.
angelfilev - специалист
profesionalist_wood, предполагам, че и сега си заточваш длетата. Как го правиш? Питам за да си обясня с какво и колко ще те улеснят тези машини. Те имат два диска, вероятно един по-груб и един по-фин. Това не е достатъчно.
Що се отнася до опасенията ти за отвръщане (така се казва) на острието, при тези ниски обороти и мокър диск това няма да се случи.
profesionalist_wood - майстор
Заточвам първо на шмиргела при условие че имам обиграна ръка за 13 години и с точно око... и после финно на белгия с газ или масло.Машината ще ме улесни,защото няма да посинява високовъглеродната стомана и да загрее и да се ,,назъби,, с което се налагат корекции още 4-5 пъти,или в лошия случай отива в кошчето. Хубавото на машината че си е изчислено на колко оборота да е диска и си имат приставка с градуси за всякакъв вид длето,хубавото е че се знаят колко са гранулите на квадратен сантиметър
angelfilev - специалист
profesionalist_wood написа:
Заточвам първо на шмиргела при условие че имам обиграна ръка за 13 години и с точно око... и после финно на белгия с газ или масло.Машината ще ме улесни,защото няма да посинява високовъглеродната стомана и да загрее и да се ,,назъби,, с което се налагат корекции още 4-5 пъти,или в лошия случай отива в кошчето. Хубавото на машината че си е изчислено на колко оборота да е диска и си имат приставка с градуси за всякакъв вид длето,хубавото е че се знаят колко са гранулите на квадратен сантиметър
Не мога да ти отговоря на въпроса за по-евтин аналог на Шепах 120 W TiGer 2000. Заинтригува ме на какво се дължи такава висока цена за според мен проста машина. Както очаквах на абразивните дискове.
Може диск със зърна 3 микрона да си струва цената от 350лв, но не се съмнявам, че ефекта от този диск може да се постигне по други начини, за малка цена.
Заточването на гравьорски длета, прецизно заточване на ножове и дори бръсначи се прави по общи правила. Има много видео за ножове, с импровизации за постигане на ъгли на заточване и може да са ти полезни.
Ако търсиш евтина машина, сигурен съм, че няма да е със 3 микрона зърна на диска и ще трябва да довършиш заточването с други средства.
За илюстрация на 3 микрона, ще спомена известната от соц.време зелена полирпаста ГОИ (Государственный Оптический Институт). Още се намира тук-там. Тя е 5 микрона и е предназначена за полиране на оптика.
profesionalist_wood - майстор
Имам доста режещи инструменти от прочутата шведска стомана,страхотни са! Иначе има евтин аналог китаец на Уудстар за 350 лв,Шепаха също е китаец,но ме съмнява да е качествен диска...Тормек имат поне добра репутация на американския пазар.
  • 1
  • 2

Тема "въпрос за заточваща машина Scheppach" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: