Ел. инструментите. Консумативи.
vvventsi - специалист
има предвид да слага реостат на първичната намотка,на ли електрожена е всъщност понижаващ трансформатор,на изхода имаме ниско напрежение и голям ток а на входа високо напрежение малък ток!!!
vvventsi - специалист
каква е разликата,намалиш ли тока на първичната и на вторичнта намалява!
tcekata - помощник
Предполагам, електрожена е трифазен с регулиращ дросел с постояннотоково подмагнитване. С този реостат се променя постоянния ток през намотката за постояннотоково подмагнитване на дросела, като по този начин се изменя неговото индуктивно съпротивление, следствие на което се променя заваръчния ток. Това е най-добрия начин за регулиране на заваръчния ток при класическите електрожени. Но няма нищо общо с първичната намотка, а и напрежението е много ниско - от порядъка на 24 волта постоянно напрежение.

vvventsi написа:
мисля че по лесно ще стане на входа да се регулира там тока е много по малък и не е нужно от мощен реостат!
Мощността която ще се разсейва от реостата, ще е почти същата. Ще има разлика само във вида на реостата. Вярно токът ще е по малък, но пък пада на напрежение съответно по висок - в резултат същата мощност. Не се бъркайте с регулирането с активни елементи, примерно симистори или тиристори. При тях естественно ако регулирането е в първичната намотка загубите ще са по малки. Като имаме предвид и опасността от поражение от ел. ток, по добрия вариант е във вторичната, както е предложил velsi :
velsi написа:
Аз използвам реотан от електрическа пещ за топене на метали или нещо такова. Представлява кантал със сечение около 5 мм навит на спирала. На единия му край съм направил ухо, което свързвам с единия извод на електрожена. На другия извод ми е кабела с ръкохватката. Кабела за "маса" завършва с дебела медна кабелна обувка, която пъхам между навивките на кантала и така регулирам тока. Колкото по-дълъг участък от реотана използвам, толкова по-малък е тока и обратно. Просто и ефективно решение. На практика това си е реостат, но примитивно устроен. Просто и така върши работа.
lov - майстор
velsi написа:
Като за временно и като за без пари, си намери един дебел реотан и с него регулирай плавно на изхода. Аз така работя от години и съм много доволен.
И това реотанче има още едно приложение. Сушене на електроди. Видях го по русията. Заварчиците там ползваха едни електроди с целулозна обмазка . Ама тя пък много хигроскопична. Та ползваха кантала да държат там електродите да се сушат докато заваряват.
sian - специалист
Преди време имах подобен проблем с телоподаващ апарат. Беше с 6-позиций . На 1-ва работеше перфектно но за шев на 1мм ламарина не става, реже я. и Един техник му сложи дросел последователно на първичната намотка. И ключ който шунтира дросела. Получи се и работи много успешно. Вместо 6-степени сега е с 12. Оригиналните 6, +6 по-слаби. Според мен и твоя проблем може да се реши по същия начин.
Kirilpm - специалист
Сиан,можеш ли да раздуеш,ако си наясно дросела как се смята и какъв магнитопровод да търся,защото аз при всеки случай ще търся такова нещо,направих си грец схема с диоди 200А и ми се налага да ползвам и дросел със тях.Грец схемата и охлаждането ясно,ама който не е учил когато е трябвало де да знае как се навива дросел :-D
tcekata - помощник
Би ли уточнил, за какво ще го ползваш дросела и за каква заваръчна машина. Ако ползваш дросела след изправителя, за изглаждане на пулсациите, това е съвсем друго приложение.
Kirilpm - специалист
Заваръчната машина е описана в първия пост и точно за премахване на пулсациите на правия ток ми трябва дросел,но съм много бос в електрониката и си мислех,че с един дросел ще убия 2 заека хем да се махнат пулсациите хем да се удвоят степените на регулиране.Явно такъв филм няма,та може ли да разясните за дросел,който изглажда пулсациите.Форма на магнитопровода,сечение на проводника,изолация,как се смята?
lov - майстор
Дросела не е точно за изглаждане на пулсациите на правия ток в заваръчната машина. Вярно е че и това прави но основното му предназначение е да ограничи нарастването на тока в първоначалния момент когато се запалва дъгата. За това те се монтират непосредствено на самия изход на заваръчния апарат. За регулиране и намяляне на заваръчния ток в първичната намотка едва ли ще е удачно използването му защото големината на този дросел ще е съпоставима с големината на самия заваръчен трансформатор. А загубите в него ще са огромни и освен да се разсейват във вид на топлина не знам какво друго. При по дълги линии на захранване а и за да се намали постояннотоковата съставна се ползват кондензатори. Там с такива може да се ограничи тока но лично не съм се заигравал да експерементирам. В по стари заваръчни апарати се монтираха фабрично.
sian - специалист
Дросела е свързан последователно на първичната намотка. Габаритите му са колкото 4-кутий цигари.

Тема "Безстепенно регулиране ток в електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: