Ел. инструментите. Консумативи.
guroto - специалист
Здравейте,
реших да пусна тази тема,защото предполагам,че много от нас са засегнати от извършването на некачествени ремонти на електро инструменти.Мисля,че ще е полезно да споделим своя опит в тази насока,защото определено има недобросъвестни сервизи и аз попаднах на един от тях,когато реших да занеса да ми оправят два перфоратора Bosch 2 26 DFR и Hilti TE2M.
На Боша след 3,5г. вярна служба му изтече маслото,удара му почти изчезна,шумът на машината стана много режещ,появиха се вибрации,както и въртене на ротора на празен ход,т.е без да се предава движението към патронника.Тогава реших,че няма смисъл да го ремонтирам и си купих DeWALT DWC24K3.
Хилтито ми го даде тъст ми,като то нямаше патронник и копчето за избиране на режимите не работеше нормално,ту се въртеше,ту не.
След дълги размисли реших да занеса двата перфоратора на ремонт,както и един ъглошлайф Sparky за почистване и смазване.И така миналия петък (28.09.12 )ги занесох в сервиза,като уговорката беше да прегледат перфораторите(безплатно) и да ми кажат какво ще ми струва да ги поправят.Във вторник от сервиза ми звъннаха и ми казаха,че ремонта на Боша ще струва 90лв.Питаха ме какви са ми оплакванията от ъглошлайфа(явно бяха забравили какво съм им казал в петък),на което аз отговорих,че нямам оплаквания и съм го занесъл само за да го почистят и смажат,понеже се чува стържене от лагера.Майсторът ми каза,че това ще ми струва 24лв.и че за Хилтито още не може да ми каже цена,понеже човекът от Хилти,който намирал резервни части бил в отпуска до петък.Аз попитах кога ще е готов Боша и той ми каза утре(в сряда)да отида да си го взема заедно със спаркито.
И така в сряда (3.10.12) ,малко преди да затворят,аз отидох да ги взема.В сервиза попитах какво са сменили на Боша,те ми казаха,че някакъв лагер се бил разбил,цилиндър,уплътнения и т.н.За флекса майстора не можа да ми каже нищо,т.к. брат му го бил правил,но каза,че няма да имам проблеми с него.Съобщи ми и добрата новина,че ремонта на Хилтито ще ми струва 120лв.и аз им казах да го правят и да ми звънне като е готово.
След това отидох на един адрес да сменям старо ел.табло и реших да изпробвам Боша.Оше щом го включих и чух шума останах като попарен,абсолютно същия като преди ремонта.Тръгнах да пробивам отвор в бетона за дюбел 6 и едва пробих три дупки,ударът почти го нямаше.После тръгнах да избирам друг режим и роторът пак избръмча на празен ход.След кратко недоумение разбрах,че ремонтът не се е състоял,върнали са ми машината както съм им я дал!Отидох до колата да си взема другия перфоратор ДеВалта да си довърша работата и взех да изпробвам и флекса.Спаркито определено не беше почистено(във въздуховодите имаше прах),но като че ли лагера шумеше по-малко,т.е може и да са го смазали.Позвъних на майстора към 20.00 часа и му казах,че Боша не работи, отказах поръчката за Хилтито,развиках му се яко и той ми каза ,че ще е най-добре да ми върне парите за Боша,но да му го занеса за да си свали частите,които е сложил.Аз се съгласих и на другия ден сутринта отидох в сервиза и без да си казваме нищо аз му подадох Боша ,а той ми наброи парите.Това стана пред учудения поглед на другия майстор(той е възрастен и явно му е баща).Младият майстор ми каза към обяд да мина да си взема Боша,а Хилтито на другия ден,т.к.някакъв си друг техник вече го бил направил и му трябвало време да си свали частите.Аз му казах,че направо ще дойда на другия ден,т.к. разходките до сервиза вече ми идват в повече.
И така в петък аз отидох да си взема машините.Младокът го нямаше,беше възрастният майстор.Той ми даде Боша,но ми каза,че Хилтито вече било направено и нямало как да ми го върне,без да му платя 120лв.за ремонта,на което аз му отговорих-кога успяхте да го направите в сряда от 5.30 вечерта(тогава им казах да го правят) до 8.00 вечерта,когато отмених поръчката ли?Онзи ми каза-защо постъпваш така,нормално е да се греши,ще оправим Боша,ние сме сервиз от30години,недей така.Аз въобще не се трогнах и му казах,че според мен въобще не са и отваряли Боша.Тогава той ми каза ,че на Боша му няма нищо,при което аз изпаднах в кратко недоумение и избухнах отново.Той включи Боша в контакта и се разнесе ужасен шум.Аз му казах не чуваш ли как шуми,на което той ми отговори,че това нямало значение,машината работила.Аз казах няма удар бе,а той пъхна една отверка в патронника,за да провери дали е така!?Търпението ми се изчерпа,взех Боша и избрах друг режим при което роторът забръмча на празен ход и аз му казах ето не работи,а той как да не работи,а аз не чуваш ли шума,не виждаш ли,че патронника не се върти.Тогава той стопли и каза ,че младокът се е занимавал с машината,и че се случват грешки,и че ако му го оставя ще го поправи.Аз му казах,че нищо няма да му оставям.
Той каза,че Хилтито е поправено-сменили му статора,бутона за избиране на режимите,сложили му патроник втора употреба.Извади Хилтито и го пусна-звучеше нормално.Аз го взех и тръгнах да изпробвам новото копче,което разбира се не работеше,не можеше да се движи.Онзи изпадна в бяс,издърпа Хилтито от ръцете ми и започна да бръщолеви как Пешо от Хилти не може да не го е направил.И изведнъж заяви,че режимите не се избирали при покой на перфоратора, а при движение!!!Задейства машината и до като тя работеше по инерция започна да превключва между режимите,при което се чуваше подобаващо пристъргване.Аз му казах да престане да прави глупости и му демонстрирах на Боша как трябва да става превключването.При което той каза,че Боша е боклук,че при Хилтито не било така.Аз му казах,че досега съм работил с много перфоратори и всеки знае,че превключването става само в покой и че това изрично е упоменато във всяко упътване за употреба на машините.Взех Хилтито и се опитах отново да превключа в покой и копчето подаде.Майстора веднага запя друга песен,видиш ли било още ново и му трябвало малко време да се разработи.Тези му съждения секнаха,когато копчето отново запецна.Аз изгубих всякакво желание да се разправям повече с този безумец ,взех си Боша,оставих му Хилтито и си тръгнах.

Въпросния сервиз има лъскав сайт http://www.remontinstrumenti.com/,намира се в София, кв. Редута, ул. Плачковски манастир, 4 и уж от 20 години е гаранционен сертифициран сервиз на Sparky,и от няколко години на Raider и RTR.
След този случай реших повече да не нося на ремонт изънгаранционни инструменти и се надявам да съм бил полезен със споделеното от мен.
dragozow - майстор
Наистина е сервиз от много години. Нещо повече, ние му плащаме за да ни подържа гаранционно продадените машини Sparky. Като се замисля с дребни забележки не е имало проблеми. На един колега му беше "оправил" един ъглошлайф Райдер така, но все пак това е скапана техника и си беше за боклука. Друго каквото е правил не е имало проблем.
guroto - специалист
Колега,хората може и да разбират нещо от инструментите за домашна употреба Sparky,Raider и RTR(иначе не мога да си обясня как са оцелели на пазара до сега),но за класните марки като Bosch,Hilti(а те в сайта си са ги изброили всичките)и конкретно за перфораторите ,явно си нямат никакво понятие.
Chefo77 - майстор
dragozow написа:
Наистина е сервиз от много години. Нещо повече, ние му плащаме за да ни подържа гаранционно продадените машини Sparky. Като се замисля с дребни забележки не е имало проблеми. На един колега му беше "оправил" един ъглошлайф Райдер така, но все пак това е скапана техника и си беше за боклука. Друго каквото е правил не е имало проблем.
Драго, вие така ли разсъждавате във вашия магазин - "Тая техника е боклук и е нормално да не работи"? Че да не му я вземат изобщо и да не му вземат пари за ремонта бре! Защо са я приели като знаят, че не могат да я поправят по една или друга причина? Да не би да съм останал с грешно впечатление за Аргомаркет?
И защо не се сещам Николай (Кумай) да се изказва по този начин за избора на някой?

Много мразя когато някой в някой сервиз или магазин се изкаже за нещо МОЕ така - "Това струва 5 лева, ти какво очакваш?" Очаквам да работи за тези 5 лева, и най-малкото очаквам някой да дава оценки на моя избор или възможности. Леко се позабравя това, че аз (в случая колегата) съм клиент и последното, което очаквам е този, на когото ще платя да ми се прави на голямата работа. Да не говорим, че в повечето случаи високомерието идва само от това, че са виждали и правили по-качествена техника, но това не им дава право да гледат надменно на мен. Има 101 начина да ми кажат, че техниката не е на ниво, при това без да ме обидят.
dragozow - майстор
Ми конкретно Райдера на колегата наистина си беше сдал, нещо повече, той го знаеше. Искаше да оправи непоправимото. Не може да очакваш машина за 35 лв да работи като такава за 150. Иначе всеки си преценява сам за какво да си даде парите.
Chefo77 - майстор
Разбира се, че никой не очаква техника за 35 да работи като за 150. Но ти не каза, че неговия ъглошлайф е прецакан, а че "все пак това е скапана техника и си беше за боклука".
Прав си - всеки преценява за какво да си даде парите, но е грубо като идеш в магазин или сервиз някой да ти го каже грубо и в прав текст. Аз например поради тази причина няма да стъпя повече в Киров Варна - заради отвратителното отношение на един образ там, който точно по същия начин реагира на това, че съм си взел зеге на Бош - зелена серия, макар и от най-скъпите. Мога да дам 500-600 лева за зеге на Фесто, въпросът е че това, за което го ползвам не оправдава такава инвестиция и тези пари мога да ги дам за друг вид машина. Но човек, който е пряко заинтересуван да си оставя парите точно при него, няма право да се държи така. Етиката не му позволява някакси.
И конкретно в случая на колегата - това било боклук, онова било боклук ... Ами боклук, ама не могли да го оправят, но това не им попречило да вземат пари. Като е боклук защо не го отказаха? :)
guroto - специалист
Колеги тук не става въпрос за качеството на машините,но определено става въпрос за качеството на извършваните в този сервиз услуги и за липсата на най-елементарен професионализъм.Отношението към клиента също е под всякаква критика-онзи т.нар. майстор си позволи да ме нарече мен КЛИЕНТЪТ,който съм му зансъл три машини за ремонт-ТЪПО КОПЕЛЕ,когато му казах,че режимите на перфораторите се променят само при покой,а не в движение и ,че нищо не са направили с Хилтито.А това,че отказа да ми върне Хилтито,при чийто ремонт (както и при Боша) се беше провалил,вече граничи с престъпление.
dragozow - майстор
Това с "тъпото копеле" вече е глупаво и непрофесионално. Със "скапаната техника" имам предвид точно това, само труда на майстора струва половината от машината, ако ти смени пиньон не излиза сметката. И това не е защото майстора взима скъпо, а защото машината е еднодневка, евтина и ако не е в гаранция не си заслужава да се прави. Въобще не говоря човека отсреща да те посрещне с ругатни, в днешно време сервизи и магазини много. Наскоро имахме случай с една косачка Flymo, много работила, мъчили я с няколко декара. Изкарала си е гаранцията, работили, работили и я изгорили. Двигателя струва 135 лв, цяла нова косачка струва 144 лв с две години гаранция. Като изгори отива в кофата и готово. Косачките за няколко декара струват много повече, а тази е за около 300 квадрата райграс.
Chefo77 - майстор
dragozow написа:
...Двигателя струва 135 лв, цяла нова косачка струва 144 лв с две години гаранция. Като изгори отива в кофата и готово. Косачките за няколко декара струват много повече, а тази е за около 300 квадрата райграс.
Е да, ама не каза на човека "Ти как можа да си купиш такъв боклук, бре (тъпо колепе такова)?", а вежливо му обясни защо няма смисъл от ремонта. Те това имах предвид :wink:
guroto - специалист
Колеги това,че майсторът ме нарече "тъпо копеле" говори за неговото възпитание,а глупавото и непрофесионалното в случая е,че той не е проверил дали перфораторите работят изрядно след ремонта,който е извършил.Проверката в този сервиз се състои в следното-майстора включва машината и ако бръмчи,значи е наред.
И аз не съм му занесъл техника "марка еднодневка"за ремонт,а Бош и Хилти(от които явно в този сервиз не разбират нищо).Каквато цена ми поискаха за ремонта аз се съгласих без коментар,съответно за Боша -90лв.,за Хилтито -120лв.,а за малкия флекс Спарки,който трябваше само да се почисти и смаже(а и това не е направено както трябва)-24лв.

Тема "Относо ремонт на ел.инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: