• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
valdim - специалист
Здравейте,
Купих наскоро втора ръка този Бош и всичко беше наред за известно време.
Отскоро обаче, започна да криви наляво при прав срез.
Това стана особено видимо, когато си направих една проста водеща линия която по която зегето да се плъзга странично. Дори заради триенето в едната челюст се появи искрене между нея и ножа
Не е от ножовете, защото пробвах с нов нож и пак е същото.
Има ли начин да направя някаква настройка за да мога да завъртя леко държача на ножа?
както виждате отворил съм корпуса ако може да ме насочите има ли опция и каква?
прилагам и линк от тубата за да се ориентирате във вътрешната конструкция на механизма https://youtu.be/_-xlWd12MLg
Благодаря за мненията.

Прикачен файл

IMG_20230714_114330.jpg

Прикачен файл

IMG_20230714_114323.jpg
zz_stefanov - майстор
Трудно е да се определи по нета какво му има. Не знам какво наричаш челюсти, предполагам изхвъргача на ножа при този модел.
При водене на плота по линеал повечето зегета измятат ножа.
Общо взето трябва да няма голям луфт на щангата 877 наляво/надясно, да не е изхабена ролката и ножа да се води по нея.....
За този модел частите са скъпи: https://www.boschtoolservice.com/bg/bg/ ... 0601511703 а разглобяването на предницата 836 иска голям мерак. :)
valdim - специалист
пет юли 14, 2023 6:49 pmzz_stefanov написа:
Трудно е да се определи по нета какво му има. Не знам какво наричаш челюсти, предполагам изхвъргача на ножа при този модел.
При водене на плота по линеал повечето зегета измятат ножа.
Общо взето трябва да няма голям луфт на щангата 877 наляво/надясно, да не е изхабена ролката и ножа да се води по нея.....
За този модел частите са скъпи: https://www.boschtoolservice.com/bg/bg/ ... 0601511703 а разглобяването на предницата 836 иска голям мерак. :)
Здравей и благодаря за коментара.
Щангата няма абсолютно никакъв луфт, ролката не е износена, а ножът е влязъл в жлеба й.
Този модел има две челюсти разположени е от двете страни на ролката. Задействането им е чрез един червен бутон отстрани на корпуса. Когато той се натисне, те сте стесняват около от ножа и го държат стабилен при дълбоко рязане.

Все си мисля че трябва да има начин за завъртане на 877 или за подобна настройка...
Ама, кой да каже. Инструментът е супер качествен и здрав, мощен...Просто трябва да му намеря цаката...
Помагайте!
пишман_майстор - майстор
Пробвай с по-дебелите ножове . Хилти , хитачи и други фирми имат такива. Имаш износване и направено "легло" в захвата с времето. Но и с тях няма се види голям напредък. В смисъл би трябвало да има подобрение, но да не се очакват чудеса . Причината е, че не може да се поправи износването му ( на захвата )
Принципно зеге и линеал са скарани неща :)
П.п. присетих се нещо друго. Тия притискащите челюсти , има ли вариант самите те да измятат леко ножа ( пак примерно поради износване) . Аз го имам това зеге , моето е в ред , но и то не е като ръчен циркуляр при прави срезове.
valdim - специалист
съб юли 15, 2023 4:55 pmпишман_майстор написа:
Пробвай с по-дебелите ножове . Хилти , хитачи и други фирми имат такива. Имаш износване и направено "легло" в захвата с времето. Но и с тях няма се види голям напредък. В смисъл би трябвало да има подобрение, но да не се очакват чудеса . Причината е, че не може да се поправи износването му ( на захвата )
Принципно зеге и линеал са скарани неща :)
П.п. присетих се нещо друго. Тия притискащите челюсти , има ли вариант самите те да измятат леко ножа ( пак примерно поради износване) . Аз го имам това зеге , моето е в ред , но и то не е като ръчен циркуляр при прави срезове.
Здрасти, не не са челюстите. Яд ме е, че толкова стабилен инструмент има такъв проблем.
По принцип компенсирам кривината (когато режа свободно, без линеал) , като завъртам цялото зеге в обратна посока, но решение ли е това?!? Може би не бива да го ползвам с линеал...Но мисълта И факта, че мой инструмент реже накриво МЕ ПОБЪРКВА.
PIP - майстор
Аз ползвам тоя модел зеге и за мен е много добра машина, но зеге не се ползвам с линеал. Това че има приставки на други марки за това са чисто маркетингови глупости. Ползвай хубави ножчет и си следвай линията. За прави срязове циркуляр.

Зегето е със sds захвашане на ножчетата чрез завъртане ги изхвърля, виж дали се връща след това в идеално право положение, да няма нещо натрупано да му пречи и да държи ножчетата накриво.
Последна промяна от PIP на съб юли 15, 2023 6:56 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Преди повече от 20 години имах едно зеге на Einhel, а може и Budget да беше, все тая. Режеше така накриво и много ме нервеше щото имаше и лазер. Лазера прави линия напред ножа захожда настрани. Видимо ножа стоеше накриво. Накрая се ядосах и усуках всички ножчета точно под захвата и зегето взе да реже направо :-D
Прикачен файл:
2023-07-15_185110.jpg
2023-07-15_185110.jpg (24.81 KиБ) Видяна 2449 пъти
brum - майстор
С зеге прави най-добре стават на ръка с внимателно рязане. С линеал е по-зле отколкото без. Ако държиш да водиш нещо по линеал ползвай ръчен циркуляр.
schuldiner - майстор
За мен зегето е пишман инструмент, но понякога се налага да се ползва... При все че имам достатъчно опит при рязане, точно с него никак не ми е лесно да изкарам права линия - с или без линеал. С дясната ръка натискам силно плота към детайла, а с левия палец също натискам задната част на плота и леко побутвам напред. С дясната ръка НЕ бутам напред. Усилие в ножа не трябва да има, но пък как измаря ръцете, да я ХХХХ в боклучавата машина...
Chefo77 - майстор
нед юли 16, 2023 10:27 amschuldiner написа:
За мен зегето е пишман инструмент, но понякога се налага да се ползва... При все че имам достатъчно опит при рязане, точно с него никак не ми е лесно да изкарам права линия - с или без линеал. С дясната ръка натискам силно плота към детайла, а с левия палец също натискам задната част на плота и леко побутвам напред. С дясната ръка НЕ бутам напред. Усилие в ножа не трябва да има, но пък как измаря ръцете, да я ХХХХ в боклучавата машина...
Е не всички режат 10 см талпи със зегето, някои го ползват за по-тънки елементи :P
Има си своите плюсове :)
  • 1
  • 2

Тема "Проблем със зеге Bosch GST135" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: