• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 276
Ел. инструментите. Консумативи.
крум - специалист
Днес имам рожден ден. Колегите ми подаряват винтоверт.
По-точно ми дадоха парите, аз да си го избера и да си го купя.
От разни хора съм чувал, че всичко що е различно от Black&Decker 18V не струва като батерия.
Работил съм и с един Bosh 14.4, електронни дисплеи и т.н., който напълно доказа, че батерията прави машината като цяло да не струва.
Та седнах днес да се поориентирам в пазара и останах много неприятно изненадан - цените в Америка са по $60-70, а тук - 230-280 лв.
Това е бял кахър - все ще се намери кой да го внесе от Америка, пък ако трябва и да си мъкна и адаптор на 110 волта с мен към зарядното.
Обаче остана и питанката какво точно искам от един винтоверт?

Батерията е ясна - поне на 18 волта, може и на 24.
Гледам има всякакви глезориики като лазерни нивелири и какво ли още не.
Въпросът е кому е нужно това.

Спрял съм се в ценовия клас до 200 лв., но както се вижда добре, с малка почерпка на приносителя, може да се окаже, че може да се вземе доста добра машина за тия пари от Америка.

Всъщност колкото повече се заглеждам по Амазон, толкова повече се чудя дали да не инвестирам още малко пари и да взема нещо такова:
http://www.amazon.com/Makita-6347DWDE-1 ... =UTF8&s=hi

или такова:
http://www.amazon.com/DeWalt-DC728KA-He ... =UTF8&s=hi

Ще се радвам да чуя вашите мнения
PIP - майстор
Ако ще я ползваш като винтоверт по-добре си вземи с по-нисък волтаж, но от добра марка и със силна батерия – 3Ah ако можеш да си позволиш най-добре. Със сигурност ще е по-добре от по-евтина 18Vова, да не споменаваме разликата в теглото.
Аз на твое място не бих купувал от щатите, защото няма да имаш никаква гаранция в България. Ако имаш възможност може да купиш нещо от Европа, макар и да е по-скъпо от щатите ще е по-евтино от България. Аз купувам най-вече сини бошове от UK, защото са с около 40-50% по-евтини отколкото в България и гаранцията им важи за цяла Европа. Dewalt са невъзможно скъпи в България, аз преди няколко месеца пращах емайл до официалния дистрибутор за България за ценa на dw712 и ми дадоха оферта два пъти и половина по-скъпа от това което платих тук в UK за него. Makita са страшно добри, може би по-добри от bosch и dewalt, но не съм проверявал как стоят нещата с гаранцията – и аз съм се спрал на тяхна безкабелна бормашина за след няколко месеца пък да видиме.
Иначе ползвам hitachi 14.4V в момента, и макар на 3 години все още върши работа.
evdoki - специалист
Колегата по-горе те е ориентирал перфектно.Работил съм и с DeWalt и с Makita.И от двете имам невероятни впечатления.Ето и моите предпочитания.
-да е двускоростна машинката
-минимум 2.0 Аh батерия
-две батерии в комплекта
-добър патронник- от Riom нагоре
В последно време се пооглеждам за машини с Li-Ion батерия, не NiMH.Май Bosch имаха такива.
И за мен върха е винтоверт с патронник на 90 градуса :-D
gss - специалист
Bosch има Li-Ion ама още не съм видял да ги вкарват в БГ.
крум - специалист
Днес доста време отделих в разглеждане на сайта на Макита.
Това е, което досега успях да избера:
Изображение

http://www.makita.com/menu.php?pg=produ ... g=BDF452HW

2 батерии, Ли-Йон 18V, 1.5 MAh (за жалост).
Поддържа батерии 3MAh, които не можах да намеря от къде да купя.
Тегло 1.6 кг, 2 скорости, всичко метално, 3 години гаранция (която най-вероятно няма да мога да ползвам).
Патронникът не знам какъв е, но мисля да си купя и това:

Изображение

Повече подробности

На мен ми изглежда добре. Цена - $200. Намерих и кой да ми го донесе.

Малко офф-топик относно гаранцията: през изминалата година се убедих, че е много по-добре да не ти се налага да ползваш гаранция. Купих си къртач Budget за 120 лева. За 1 месец се развали 4 пъти, което означава 4 пъти разходки до сервиза + още две разходки до магазина - една да разбера, че не те са "отговорни" за дефектите и още една, за да си взема парите.

Ако направим бързата сметка, излиза че съм похарчил 50 лв. за гориво за разходки до сервиза и до магазина плюс парите, които можех да изработя за това време (средно по 1.5 часа за разходка) и излиза, че този прехвален къртач ми е излязал двойно. Така че ако ще ми се налага да я ползвам тая гаранция, значи предварително съм набутан. Силно се надявам, че няма да се стигне до там.
velsi - Почетен майстор
Работил съм малко с Макита. 12В, вероятно старичък модел. Много добра машина. Мисля, че избора ти е насочен в правилна посока.
Стефан - майстор
Круме, потърси Metabo. Смятам, че са по-добри
PIP - майстор
Според мен да вземеш тая бормашина с батерия 1.5Ah е като да си купиш bmw седмица с двигател 1.6. За мен ампеража на батерията е много по-важен.
Колкото за гаранцията си прав донякъде, да не се налага, но при всички нови стоки вече независимо каква марка са качеството отдавна не е каквото беше преди 5 години.
Късмет ти пожелавам :-D
крум - специалист
Стефане, благодаря за предложението - утре ще ги погледна и тях по-обстойно. Колегата ще ходи чак май месец в хАмерика, така че има време да избера до тогава.

Пип - сигурно си прав, но като се има предвид следните неща:
- ще ползвам машината за непрофесионална дейност (хоби)
- в комплекта са 2 батерии, които се зареждат за 15 минути
- с 3.0 MAh батерия винтоверта ще е доста по тежък
- винаги мога да си купя 3.0 MAh батерия за скромните $79.99

Мисля, че избора досега е добър.

Все пак ще разгледам и други алтернативи като Метабо. На Макита другите винтоверти са тежки - даже 14.4 волта с
Ni-Ca е по-тежък от този. Другите с Ли-Йон вече не са ми в ценовия клас - над $380 са.
крум - специалист
Малко ъпдейт по темата:
Сравних Метабо и този модел на Макита.
Метабо не е с Ли-Йон батерия.
По-тежък е с 0.6 кг.
По-мощен е с ~20%.
Батерията му е слаба.
Цената е > 300 лв (12-волтовия е на цена 300 лв, така че за 18 волтовия очаквам поне 30% нагоре).

Сега идва веселата част - в петък звънях в Тека - оторизиран дилър на Макита.
Днес ми се обадиха и ми съобщиха цена от 1000-1200 лв.
В Амазон е 300 лв.
За тая цена май не ми е нужна гаранцията.

Явно колкото си по-беден, толкова повече ти надуват цените. За мен избора вече е направен.

И все пак, ако някой има други предложения - готов съм да премисля.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 276

Тема "Винтоверти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: