• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 426
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
bubblesum - помощник
Здравейте! Извинявам се че пиша в чужда тема, но не ми се отваря нова такава "Съвет за избор на електрожен"...
Никога не съм заварявал, но имам желание да се науча и предпочитам да го правя със собствена техника. Разбира се целта е да мога да си върша разни домашни работи. Прочетох доста от темите и мненията по въпроса и съм се насочил към:
- Arc 200 на Аргомаркет
- Стандарт 170А , евентуално стандарт 200А на Вики-Б

Въпросите ми са два:

1. Важно ли е за един инверторен електрожен да има стабилизация на дъгата? При положение, че нямам никакъв опит, липсата на тази функция ще ме затрудни ли? Arc 200 няма стабилизация, а българските имат. И ако разликата при заваряване е осезаема, може би си струва по-високата цена за българските модели. И изобщо какво представлява тази стабилизация - просто улеснение или незаменима функция, ако се заваряват определени метали?

2. Електрожените на Вики-Б наистина ли са български или в някаква степен са китайски? Донякъде съм съгласен да платя малко повече, ако продукта е изцяло направен в България и е качествен. По отзивите разбирам, че са качествени, но как да съм сигурен, че са наистина изцяло български? Ако някой знае - ще съм благодарен да науча.
dragozow - майстор
1. И двата имат еднакви функции. Каня те да пробваш и двата и да се убедиш че не лъжа.
2. Да кажем асемблирани в България е по-точно. Не излиза цената иначе.

Мога да ти кажа защо да купиш единия освен цената, но наистина е добре да видиш на място за какво ще платиш повече. Иначе като здравина, сервиз и т.н. са еднакви. На Вики е хубава серията Професионал, там вече си заслужава, но цените са други.
profesionalist_wood - майстор
Драгозов,а всъщност arc 200 реално колко ампера е? защото по принцип амперите китайците за нищо ги нямат и ги завишават колкото им душа иска...
dragozow - майстор
200А/60% при 40 градуса C, 100% при 155А. Отговаря си, има други китайци които пишат каквото си искат. Тук си има документация, сертификати и т.н.
bubblesum - помощник
Добре, а къде мога да дойда, за да видя за какво става въпрос - в сайта на Аргомаркет са посочени два магазина в София - един на бул. "Владимир Вазов" и втори на ул. "Козлодуй" 70 ?
dragozow - майстор
На бул. Владимир Вазов може да пробваш, ние още се нанасяме там, но има и от двете машини. Само искам да помоля да донесеш електроди и едно желязо, че още не сме си пренесли всичко. Телефона ми е o898798624(Калоян) Магазина на ул. Тракия не съществува вече.
sek.1 - специалист
profesionalist_wood написа:
Драгозов,а всъщност arc 200 реално колко ампера е? защото по принцип амперите китайците за нищо ги нямат и ги завишават колкото им душа иска...
Специално синята серия която се продава в Арго Маркет с тяхна търговска марка и Сталверк която пък се продава в Германия напълно си отговарят на написаното даже дават и едни 10 % отгоре .
sek.1 - специалист
profesionalist_wood написа:
Драгозов,а всъщност arc 200 реално колко ампера е? защото по принцип амперите китайците за нищо ги нямат и ги завишават колкото им душа иска...
Специално синята серия която се продава в Арго Маркет с тяхна търговска марка и Сталверк която пък се продава в Германия напълно си отговарят на написаното даже дават и едни 10 % отгоре . Което не може да се каже за уж реномираната френска марка Джисми . Тяната 165 амперова машина от зор дава малко над 140 ампера . Тествани и двете бройки Джисми които имаме .
agj - майстор
bubblesum написа:
Здравейте! Извинявам се че пиша в чужда тема, но не ми се отваря нова такава "Съвет за избор на електрожен"...
Никога не съм заварявал, но имам желание да се науча и предпочитам да го правя със собствена техника. Разбира се целта е да мога да си върша разни домашни работи. Прочетох доста от темите и мненията по въпроса и съм се насочил към:
- Arc 200 на Аргомаркет
- Стандарт 170А , евентуално стандарт 200А на Вики-Б

Въпросите ми са два:

1. Важно ли е за един инверторен електрожен да има стабилизация на дъгата? При положение, че нямам никакъв опит, липсата на тази функция ще ме затрудни ли? Arc 200 няма стабилизация, а българските имат. И ако разликата при заваряване е осезаема, може би си струва по-високата цена за българските модели. И изобщо какво представлява тази стабилизация - просто улеснение или незаменима функция, ако се заваряват определени метали?
Не знам от къде си го прочел това че Arc 200 няма стабилизация на дъгата ?
Но даже и да не отбелязано в техническите параметри принципно всеки инвертор има трите основни функции
ARC FORCE
HOT START
ANTI STICK
И трите функции са за облекчаване работата свързана със залепване на електрода.Ето малко подробности:
Започвам нарочно със HOT START ( горещ старт ) функцията е за по лесно запалване на дъгата т.е. за да не залепва електрода при запалване! В момента на запалване на дъгата се извършва автоматично и кратковременно повишаване на заваръчния ток над установеното му значение.Това позволява облекчаване на запалването .
ARC FORCE (форсиране на дъгата ) или стабилизация на дъгата по време на заваряване което отново е свързано със не залепването на електрода но вече по време на работа т.е. в процеса на заваряване е възможно рязко съкращаване дължината на дъгата което може да доведе до залепване на електрода към метала ,затова отново е предвидено кратковременно повишаване на тока (форсиране на дъгата ) което мигновено разтопява електрода и метала ,повишава се дължината на дъгата и се стабилизира процеса на заваряване .
И на края ANTI STICK ( анти залепване ) В много от техническите параметри на инверторите пише че е функция срещу залепване на електрода…. НО всъщност НЕ Е точно това !!!
Функцията е за автоматично понижаване на тока при късо съединение т.е. при евентуално залепване на електрода.
Ако случайно вече сме залепили електрода към метала тока автоматично се понижава и позволява по лесното му отлепване и избягване прегряване на електрода ,кабелите ,клеймите и електрододържателя .
Но трябва да се има в предвид че работата с базични електроди е трудна и особено при неопитен или начинаещ заварчик залепването при запалване на базичините електроди е почти неизбежно ,въпреки наличието на тези функции.
dragozow - майстор
Тези функции са стандартни за всеки инвертор. Някои фирми ги пишат, други не им обръщат внимание. @sek.1, учудва ме това което казваш, на мен също са ми ги мерили и дават 160А, ще занеса една машина на Данчо от Дел пак да видя. Друг е въпроса вече какво пв дава на максимален ток.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 426

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: